Minister edukacji narodowej Anna Zalewska i posłanka Marzena Machałek z Prawa i Sprawiedliwości poinformowały na wspólnej konferencji prasowej, że dzisiaj do Sejmu wpłynie projekt ustawy zmieniającej ustawę o systemie oświaty. Głównymi punktami projektu jest powrót do obowiązku szkolnego od 7. roku życia oraz wzmocnienie roli kuratora oświaty.
Minister edukacji narodowej Anna Zalewska i posłanka Marzena Machałek z Prawa i Sprawiedliwości poinformowały na wspólnej konferencji prasowej, że w dniu dzisiejszym do Sejmu wpłynie projekt ustawy zmieniającej ustawę o systemie oświaty. Głównymi punktami nowelizacji jest powrót do obowiązku szkolnego od 7. roku życia oraz wzmocnienie roli kuratora oświaty.
Obowiązek szkolny od 7. roku życia
Machałek powiedziała, że najważniejszym założeniem nowelizacji jest powrót do zapisu, iż obowiązek szkolny będzie istniał od 7. roku życia. W ocenie posłanki PiS to odwrócenie szkodliwej pseudoreformy przymusowego wcielania 6-letnich dzieci do nieprzygotowanych szkół. Zdaniem Michałek, chociaż formalnie to projekt poselski, to tak naprawdę jest on wnioskiem obywatelskim.
Nowelizacja zakłada również, że dziecko pomiędzy 3. a 5. rokiem życia będzie miało prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego.
Wolność wyboru
Powraca się również do zerówek, czyli obowiązku edukacji przedszkolnej w wieku 6. lat. Projekt przewiduje również zmianę podstawy programowej tak, aby dzieci w zerówce miały naukę czytania i pisania.
– Wracamy do tego, co było za tych czasów kiedy rządziło Prawo i Sprawiedliwość. Dzieci w zerówce będą miały nauką pisania i czytania. Dla nas najważniejsza jest wolność wyborów. Dzieci 6-letnie będą mogły iść do szkoły – powiedziała Machałek.
Poinformowano również, że dzieci, które urodziły się do końca sierpnia i przebywały w przedszkolu nie będą potrzebowały żadnego dodatkowego zaświadczenia. Z kolei rodzice dzieci urodzonych od 1 września do końca roku zostaną zobowiązani do uzyskania pisma od poradni sychologiczno-pedagogicznej.
Wzmocnienie kompetencji kuratora oświaty
Ustawa znacząca wzmacnia również kompetencje kuratora oświaty. Przede wszystkim nowelizacja zakłada przywrócenie weta kuratora oświaty ws. likwidacji szkół. Oznacza to, że organ prowadzący będzie zobowiązany do uzyskania pozytywnej opinii kuratora ws. likwidacji szkoły. Dodatkowo powróci obowiązek opiniowania przez kuratora oświaty planów publicznych placówek doskonalenia nauczycieli. Z kolei do kompetencji ministra powróci powoływanie i odwoływanie kuratorów i wicekuratorów oświaty.
Minister edukacji narodowej potwierdziła, że nowelizacja jest zaprojektowana tak, aby ograniczyć do minimum podejrzenie o zamieszanie przy ustawie. Anna Zalewska zapewniła również, że państwo dysponuje wystarczającą liczbą miejsc w przedszkolach konieczną do przeprowadzenia reformy.
– Odwracamy coś, co było wbrew dziecku. Zmieniamy patrzenie na edukację.Tam najważniejsze jest jest dziecko (...) od stycznia zaczynamy ogólnonarodową debatę dotyczącą edukacji, która potrzebuje ogromnych zmian. Będziemy rozmawiać o tym wspólnie. Polska nie widziała jeszcze takich konsultacji – zakończyła minister.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Krajewski: Wychodząc od sprawy 6-latków, chcemy przeprowadzić kompleksową reformę edukacji
Najnowsze
Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych
Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!
Mocne. Gembicka zgłasza wniosek o przebadanie Kołodziejczaka na obecność substancji psychoaktywnych
Szef SEC zrezygnował, rynek kryptowalut wystrzelił w górę!