Podczas piątkowego bloku głosowań posłowie nie zgodzili się na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy o Radzie Mediów Narodowych autorstwa PiS. Projekt trafi do dalszych prac w sejmowej komisji kultury i środków przekazu.
Jak informuje biuro prasowe parlamentu, projekt przewiduje utworzenie Rady Mediów Narodowych (RMN) jako kadencyjnego, w pełni niezależnego od władzy wykonawczej i politycznie pluralistycznego gremium, które będzie dokonywać czynności prawnych dotyczących ustroju i składu osobowego jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej.
Projekt przyznaje RMN kompetencję do wykonywania określonych czynności, które grudniowa ustawa epizodyczna, czyli nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji z 30 grudnia 2015 r. tymczasowo przyznała ministrowi skarbu państwa. Chodzi przede wszystkim o powoływanie członków zarządów i rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia.
Zmiany w PAP i Polskim Radiu
Jednocześnie wnioskodawcy proponują, by szef resortu skarbu państwa reprezentował Skarb Państwa w walnych zgromadzeniach 20 spółek objętych projektowaną regulacją, do czasu ich ustawowego przekształcenia w niekorporacyjne państwowe osoby prawne i utworzenia Funduszu Mediów Narodowych. Projektowaną regulacją ma być także objęta Polska Agencja Prasowa jako przyszły element systemu instytucji mediów narodowych. RMN ma liczyć 5 członków, powoływanych na sześcioletnią kadencję.
Członków RMN ma obowiązywać zakaz łączenia członkostwa w Radzie z zatrudnieniem w sferze władzy wykonawczej. Projekt gwarantuje klubom opozycyjnym udział w pracach tego gremium. Trzech członków Rady ma powoływać większość sejmowa, a pozostałe dwie osoby prezydent - spośród kandydatów przedstawionych przez największe kluby opozycyjne zasiadające w parlamencie.
KRRiT bez wiceszefa
W projekcie jest też propozycja zmniejszenia z pięciu do trzech liczby członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz rezygnację z powoływania wiceprzewodniczącego KRRiT. Projekt przewiduje ponadto, że Rada Mediów Narodowych ma do 31 marca przedstawiać Sejmowi, Senatowi, prezydentowi, premierowi, KRRiT oraz do informacji publicznej pisemną informację o działalności w poprzednim roku. Projektowane rozwiązania mają wejść w życie 1 lipca 2016 r.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Adam Glapiński nowym prezesem NBP
Sonik: Sejm powinien zmienić sposób funkcjonowania i odejść od modelu nocnej debaty