Przejdź do treści
Program "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej". Działania organizacji proobronnych
pixabay.com

Pół miliona złotych wsparcia w formie przekazania mienia Skarbu Państwa, perspektywa udziału w szkoleniach, w tym zagranicznych, oraz możliwość zawarcia partnerskiej umowy proobronnej – to tylko wybrane propozycje, jakie dla organizacji proobronnych przygotowało Biuro do spraw Programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej. Już niebawem organizacje wesprą jednostki wojskowe w szkoleniu klas wojskowych.

Z każdym rokiem powstają kolejne, a szeregi tych już istniejących systematycznie rosną w siłę. Dzięki współpracy z Biurem do spraw Programu "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej" ich rola rośnie, a same zyskują status sprawdzonego partnera. Mowa o organizacjach proobronnych – jednego z kluczowych elementów systemu bezpieczeństwa państwa.

Członkowie organizacji proobronnych to najczęściej ludzie młodzi, którzy w ten sposób rozpoczynają poważną przygodę z mundurem. Charakteryzuje ich pasja, wszechstronne zainteresowania i wysoki poziom patriotyzmu. Dla wielu aktywność w organizacji jest późniejszą przepustką do rozpoczęcia zawodowej służby wojskowej lub podjęcia pracy w innych formacjach mundurowych.

Swoją przydatność proobronni potwierdzili m.in. włączając się w działania antypandemiczne. Przede wszystkim angażowali się w pomoc w codziennych czynnościach osobom starszym, samotnym oraz chorym. Były to m.in. zakupy podstawowych produktów żywnościowych oraz leków. Organizacje proobronne przyłączyły się również do programu Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów" uruchomionego przez rząd. Ale uczestniczyły też w akcji „Sekcja- Dezynfekcja” polegającej na dezynfekowaniu przestrzeni publicznej.

Różnorodność form współpracy między Biurem do Spraw Programu "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej" i organizacjami, a jednocześnie wzrost potencjału tych drugich sprawił, że znowelizowana została decyzja nr 168 regulująca zasady współpracy dwustronnej. Podstawową formą współdziałania pozostaje możliwość podpisania porozumienia o współpracy między MON a organizacją. Reguluje ono m. in. organizację wspólnych przedsięwzięć, obchodów świąt czy szkoleń. Zasadnicza zmiana to przede wszystkim możliwość zawarcia tzw. partnerskiej umowy proobronnej. Dzięki niej organizacje, stowarzyszenia i fundacje, posiadające certyfikowanych instruktorów będą mogły włączyć się w proces szkolenia uczniów klas mundurowych. W zamian będą mogły liczyć na szkolenia z wykorzystaniem infrastruktury, sprzętu i kadry jednostek wojskowych oraz wsparcie w realizacji zadań statutowych.

Istotnym wsparciem dla organizacji jest możliwość nieodpłatnego przekazywania im mienia wycofywanego z użytkowania w Siłach Zbrojnych. W szerokim asortymencie w minionym roku znalazły się: motopompa, mikrobus, kuchnie polowe, mundury a nawet konie i wagony. Wszystko to trafiło do podmiotów, które wzięły udział w czterech naborach wniosków organizowanych przez Biuro. W rezultacie rozstrzygnięcia nieodpłatnie przekazano łącznie 386 jednostek sprzętu wojskowego dla 24 podmiotów wnioskujących. Wśród beneficjentów były m.in. jednostki strzeleckie i ochotnicze straże pożarne.

Usunięto obraz.

Współpraca z Biurem daje organizacjom możliwość korzystania ze szkoleń specjalistycznych. Na rok 2021 zaplanowano kilka kursów specjalistycznych, w których udział wezmą przedstawiciele 27 organizacji proobronnych. Ich organizacja jest oczywiście uzależniona od sytuacji pandemicznej na terenie kraju.

Ciekawą ofertą są szkolenia w wymiarze międzynarodowym. Ich realizacja jest możliwa dzięki nawiązaniu przez Biuro kontaktów m.in. z Litewskim Związkiem Strzeleckim, Łotewskimi Siłami Kadetów, Estońską Ligą Obrony i Brytyjskimi Siłami Kadetów. W ramach szkoleniowej wymiany międzynarodowej planowane są obozy szkoleniowe. Dwa z nich odbędą się w Estonii (Polska wyśle po 20 uczestników z klas wojskowych oraz organizacji proobronnych), jeden na Litwie (także 20 miejsc dla uczniów z programu CWKM) i jeden w Wielkiej Brytanii (na obóz w Walii pojedzie 10 osób). W sierpniu 2021 roku Polska zorganizuje obóz szkoleniowy dla uczniów z wybranych szkół CWKM oraz młodzieży ze wspomnianych państw. Łącznie w międzynarodowych obozach wojskowych w roku 2021 udział weźmie ponad 140 uczniów klas mundurowych oraz członków organizacji proobronnych.

Miniony rok pozwolił nie tylko wykorzystać potencjał organizacji proobronnych, ale też wypracować nowe formy współpracy. Otworzył przed proobronnymi szansę na dalszy rozwój i zdobywanie nowych kompetencji. Takie podejście jest ważne nie tylko dla samych organizacji, które korzystają na współpracy z wojskiem i ministerstwem. Ta współpraca opłaca się obu stronom. Resort także widzi korzyści z posiadania oparcia w organizacjach proobronnych. Może powierzać im określone typy zadań, a przy okazji budować zaplecze gotowe wesprzeć jednostki operacyjne czy WOT w działaniach kryzysowych i sytuacjach nadzwyczajnych. Na takiej - partnerskiej - współpracy korzystają wszyscy.



materiały prasowe

Wiadomości

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi

Radni chcą skontrolować klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław

Ostre słowa Kowalskiego: chce, żeby ten tchórz minister Kierwiński w końcu wyszedł!

Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych

Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!

Najnowsze

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem