Prof. Wawrzyk dementuje wszelkie pogłoski o złych relacjach między Polską a USA!
Gościem Telewizji Republika w programie „W punkt” był prof. Piotr Wawrzyk – wiceminister spraw zagranicznych. – – Gdyby rzeczywiście w tych relacjach był kryzys tak jak niektóre media to kreują, to minister Szczerski miałby problem żeby spotkać się z Wessem Mitchellem – ocenił prof. Wawrzyk.
Rozmowa premiera Morawieckiego z Lauderem
– Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Brukseli z prezesem Światowego Kongresu Żydów Lauderem. Spotkanie było bardzo udane w atmosferze wzajemnej troski o dobre stosunki polsko-izraelskie - mówił nam Marek Suski.
– Potwierdzeniem dobrych relacji są słowa rzecznika komisji. To pokazuje, że obie strony w ten sam sposób odczytują tę rozmowę. Myślę, że trochę jest to tak, że niezależnie jakie są intencje Timmermansa i Junckera, to oni widzą, że rząd polski jest nieugięty i reagują – mówił prof. Wawrzyk.
Premier Mateusz Morawiecki wręczył w czwartek w Brukseli przewodniczącemu Komisji Europejskiej Jeanowi-Claude'owi Junckerowi „Białą księgę wymiaru sprawiedliwości". Cel? Przedstawić reformy, które miały miejsce w Polsce, w jak najlepszym świetle.
– Trzeba dać chwilę czasu KE na analizę dokumentów. Pełny obraz sytuacji będziemy mieć kiedy będą wyrażane opinie na temat białej księgi. Zobaczymy czy przekonamy państwa członkowskie, że reforma polskiego sadownictwa była niezbędna – podkreślił Wawrzyk.
– Biała księga to obszerny dokument. Mamy tam odniesienia do wcześniejszych opinii Komisji Weneckiej. Jeżeli dodamy do tego, że pojawiają się tam odesłania do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka – to jest znak, że są to konkretne argumenty. Potrzeba wzajemnie lepiej się zrozumieć – mówił wiceminister spraw zagranicznych.
– Pokazujemy teraz, że za reformą sądownictwa stoją konkretne poglądy. Jeden z zapisów, który kwestionuje KE to jest zamiana, która przywraca sytuację, kiedy wstępowaliśmy do UE – wtedy im to nie przeszkadzało. To wszystko opisaliśmy właśnie w białej księdze – powiedział.
– Myślę, że dywagacje o możliwych sojusznikach są na razie nie potrzebne. Dajmy czas państwom na zapoznanie się z białą księgą. Każde państwo musi sobie samo wyrobić zdanie na ten temat. Mam nadzieję, że KE przyjmie argumenty przedstawione w dokumentach – dodał.
Relacje polsko-amerykańskie
– Gdyby rzeczywiście w tych relacjach był kryzys tak jak niektóre media to kreują, to minister Szczerski miałby problem żeby spotkać się z Wessem Mitchellem – ocenił prof. Wawrzyk.
Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski rozpoczął roboczą wizytę w USA. W programie dwudniowej wizyty ministra w Stanach Zjednoczonych są rozmowy w Białym Domu i ONZ. Krzysztof Szczerski spotkał się między innymi z Wessem Mitchellem, asystentem sekretarza stanu ds. Europy i Eurazji.
– Jeżeli przed chwilą mówiliśmy, że w relacjach polsko-amerykańskich nie ma żadnego kryzysu, to oczywiste jest, że wszelkie przygotowania do wizyt amerykańskich polityków w Polsce przebiegają zgodnie z planem – tak jak zawsze – mówił nam wiceminister spraw zagranicznych.
Relacje polsko-niemieckie
– Powstanie stabilnego rządu w Niemczech jest ważne również dla państwa polskiego. Wszelkie prace strategiczne zostały zahamowane przez ten mały paraliż wywołany niestabilnością rządu Niemiec. Zwróćmy uwagę, że relacje polsko-niemieckie na poziomie kanclerz – premier nigdy nie były złe. Dialog zawsze prowadzony był w dobrej atmosferze. To zawsze był pewien wzór i pokazanie, że nie do końca jest tak źle jak promują to niektóre media – zaznaczył.
Reparacje
– Przypomnę wystąpienie na wspólnej konferencji ministrów spraw wewnętrznych. Była mowa, że w kolejnych dyskusjach będzie poruszona kwestia reparacji. Teraz kiedy w Niemczech jest stabilny w końcu rząd najprawdopodobniej powróci ten temat. Wyliczenia zespołu parlamentarnego co do wysokości ewentualnych odszkodowań to inna kwestia.