Prof. Krasnodębski: Społeczeństwo niemieckie nie chce Unii w której płaci za nieswoje długi
– Jak pokazują ostatnie badania, społeczeństwo niemieckie popiera swój rząd, ale nie chce Unii w której płaci i odpowiada za długi innego kraju – mówił prof. Zdzisław Krasnodębski, socjolog i eurodeputowany PiS.
Jak podkreślał w rozmowie z Antonim Trzmielem prof. Krasnodębski, kryzys w Grecji ma duże znaczenie dla stabilności Unii Europejskiej. – Sprawa Grecji ma ważne aspekty geopolityczne, nie możemy o tym zapominać – tłumaczył. – Jedną z konsekwencji jest to, ze lewica europejska, która do tej pory uznawała projekt zjednoczonej europy za swój, ma już coraz większe trudności, aby się z nim identyfikować – tłumaczył socjolog.
Jak dodał, problem ze spłacaniem zobowiązań mają też obywatele bogatszych państw. – Jak pokazują ostatnie badania, społeczeństwo niemieckie popiera swój rząd, ale nie chce Unii w której płaci i odpowiada za długi innego kraju – dodał prof. Krasnodębski. Jak podkreślał, w takim myśleniu na temat działania wspólnoty, brakuje jednak wzięcia pod uwagę zysków jakie mają państwa członkowskie dzięki współpracy gospodarczej.
Europoseł PiS podkreślił też, ze pomimo zażegnania kryzysu, jego zdaniem wyjście Grecji ze strefy euro jest nieuniknione, ponieważ problemy gospodarcze tego kraju narastały przez wiele lat i są bardzo rozbudowane. – To jest problem strukturalny – mówił prof. Krasnodębski, podkreślając, że rozwiązanie kwestii kryzysu wymaga poważnych zmian w samej Wspólnocie.