Przejdź do treści
13:26 Tarnów: mężczyzna podejrzewany o zaatakowanie w piątek wieczorem w centrum miasta 17-latka zgłosił się na komisariat i przyznał do winy
13:07 GIS: woda na kąpieliskach nad morzem w woj. zachodniopomorskim i pomorskim jest zdatna do kąpieli. Z kolei nad kąpieliskami m.in. w Ustce, Łebie, Darłowie, Kołobrzegu, Rogowie i Mrzeżynie czerwona flaga jest związana z wysokimi falami
12:34 Ukraina: funkcjonariusze SBU w ramach operacji specjalnej zlikwidowali agentów rosyjskiej FSB, którzy w czwartek w Kijowie dokonali zabójstwa pułkownika SBU Iwana Woronycza
11:29 Ukraina: uroczystą mszą świętą w katedrze rzymskokatolickiej w Łucku na Wołyniu uczczono pamięć ofiar rzezi wołyńskiej, pomordowanych przez nacjonalistów ukraińskich w 1943 r.
10:18 Hiszpania: sześć osób z obrażeniami, w tym cztery osoby ranione rogami przez byki, zostało przewiezionych do szpitala w niedzielę po siódmej gonitwie z tymi zwierzętami w Pampelunie w trakcie festiwalu Sanfermines
09:17 Dziś o godz. 15.55 czasu polskiego ma odbyć się pożegnanie załogi Ax-4 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W poniedziałek czworo astronautów, w tym Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski, rozpocznie powrót na Ziemię
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia dla Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Prof. A. Nowak w "Financial Times": Europa musi dziś pamiętać o Bitwie Warszawskiej

Źródło: TV Republika

Dokładnie sto lat temu pod Warszawą rozegrała się „osiemnasta najważniejsza bitwa w historii świata”. Tak o Bitwie Warszawskiej, decydującej w wojnie polsko-bolszewickiej pisał ówczesny brytyjski dyplomata Lord d\'Abernon. W swoim artykule na łamach "Financial Times" przypomina o tym prof. Andrzej Nowak.

15 sierpnia 1920 rozstrzygnął nie tylko o losach Polski i jej granicach, ale również o przyszłości wielu narodów europejskich.

– Przez trupa Białej Polski prowadzi droga ku ogólnoświatowej pożodze. Na naszych bagnetach przyniesiemy szczęście i pokój masom pracującym. Na zachód! - od tych słów Michaiła Tuchaczewskiego w lipcu 1920 r. rozpoczęła się inwazja. Okazała się jednak nieudana. Ofensywę na Zachód zatrzymało Wojsko Polskie - pisze prof. Nowak.

Z inicjatywy Polskiej Fundacji Narodowej powstała kampania medialna w "Financial Times " poświęcona Bitwie Warszawskiej - nie tylko jednej z 18 najważniejszych bitew w dziejach świata, ale także jednej z najbardziej niedocenionych. 

W ramach tej kampanii prof. Andrzej Nowak, polski historyk, napisał artykuł „100 years ago: Lessons from the Battle of Warsaw”. Tekst będzie publikowany na łamach "Financial Times" do 17 sierpnia. 

Jak wskazuje historyk, dzięki zwycięstwu osamotnionych wojsk polskich nad bolszewikami w 1920 r. nie tylko przez następne 18 lat mógł trwać ład wynikający z układu wersalskiego, a co więcej - nie doszło do zamierzonej przez bolszewików sowietyzacji Europy.

Jak podkreśla Nowak, zgodnie z doktryną wyłożoną przez Marksa i Engelsa w „Manifeście komunistycznym”, celem Sowietów było zburzenie całego obowiązującego wówczas porządku i zaprowadzenie nowego – komunistycznego.

– Wielkie uderzenie Tuchaczewskiego ruszyło na zachód, przez Warszawę na Berlin. W końcu lipca Lenin wydał także polecenie dla Stalina, idącego ze swoim frontem na południu: miał zsowietyzować Czechosłowację, Węgry, Austrię, Rumunię i „pobudzić rewolucję” we Włoszech. Mocarstwa zachodnie nie zdawały sobie sprawy z tych planów”- czytamy w artykule prof. Andrzeja Nowaka. Wspomniane mocarstwa za „prawdziwą Europę” uważały wówczas Niemcy, a tereny położone dalej na Wschód traktowano jako „barbarzyńskie peryferie”, nad którymi „najlepiej oddać kontrolę Rosji, albo Niemcom”. Elity polityczne na Zachodzie żyły w przekonaniu, że za takie kraje nie ma sensu ryzykować spokoju zachodnioeuropejskich obywateli.

– W roku 1920 Lloyd George zgodził się, w imię tego myślenia, na sowietyzację Polski. Na to jednak nie zgodzili się sami Polacy.

– Leninowi nie udało się „wyzwolić” Polski i dużej części Europy. Jak takie „wyzwolenie” mogło wyglądać, świadczą rozkazy, wydane już na początku sierpnia na zajmowanych przez Armię Czerwoną obszarach- czytamy w tekście na łamach „Financial Times”. Polski historyk zwraca uwagę, że to „wyzwolenie” miało polegać na stworzeni systemu obozów koncentracyjnych dla wszystkich potencjalnych „wrogów władzy sowieckiej”.

Dodaje, że Ukraina, której nie udało się obronić niepodległości w roku 1920, pod panowaniem sowieckim przeżyła zagładę swojej ludności w czasie Wielkiego Głodu.

Jak przypomina Andrzej Nowak, dziś, mimo zmiany władzy w Rosji i upadku sowieckiego totalitaryzmu, również obecne władze tego kraju przejawiają tendencje imperialistyczne.

– Dlatego trzeba pamiętać o roku 1920: Europa Środkowo-Wschodnia, do której dziś należy także Ukraina, nie chce być w niczyjej strefie wpływów. Kraje te mają prawo do niepodległości. Po stu latach pamiętają tych, którzy bronili ich istnienia, a także o cenie, jaką płacić się za utratę niepodległości– podsumowuje profesor.

W związku ze stuleciem Bitwy Warszawskiej PFN podjęła liczne działania zarówno w Polsce, jak i za granicą. Są to m.in. produkcje filmowe, kampania medialna na łamach „Financial Times”, audycje radiowe, konkursy, a także odrestaurowanie pomnika bohaterwojny 1918-1920 na Białorusi.

 

 

PFN, Financial Times

Wiadomości

Wrzosek znowu w dobrej formie. Łzy wylewane w TVN24 dawno już wyschły

W koalicji rządowej jest zamieszanie

Już nie tylko "inżynierowie". Ostaszewska widzi na granicy także "pielęgniarki, lekarzy, ekonomistów" [WIDEO]

Na co liczy Szymon Hołownia?

Ćwierć wieku temu zmarł Jan Karski. To on poinformował świat o Holokauście

Medialne przystawki Tuska atakują Szymona Hołownię

Niemiecka korweta w centrum Szczecina

Bp Mering na Jasnej Górze: znów tak, jak w komunistycznych czasach, Polską rządzą dziś polityczni gangsterzy

Patrole Ruchu Obrony Granic nadal działają. I w dzień i w nocy

Papież wraca do tradycji noszenia eleganckich butów

Badania potwierdzają, że radio cały czas ma się dobrze. Rośnie też Radio Republika

Hiszpańskie media: Świątek koronowała się na Wimbledonie po brutalnym zwycięstwie, które przejdzie do historii tenisa

Deszcz do 50 mm i wiatr do 85 km/h. Burze dziś znów dadzą o sobie znać, wiemy w których regionach

Jak o Wołyniu uczą na Ukrainie? Internauci pokazują przykłady z podręczników

Ligi Narodów. Polskie siatkarki pokonały Bułgarię, teraz czas na Turczynki lub Chinki

Najnowsze

Wrzosek znowu w dobrej formie. Łzy wylewane w TVN24 dawno już wyschły

Ćwierć wieku temu zmarł Jan Karski. To on poinformował świat o Holokauście

Medialne przystawki Tuska atakują Szymona Hołownię

Niemiecka korweta w centrum Szczecina

Bp Mering na Jasnej Górze: znów tak, jak w komunistycznych czasach, Polską rządzą dziś polityczni gangsterzy

W koalicji rządowej jest zamieszanie

Już nie tylko "inżynierowie". Ostaszewska widzi na granicy także "pielęgniarki, lekarzy, ekonomistów" [WIDEO]

Na co liczy Szymon Hołownia?