Przejdź do treści
Debata Republiki Kolejna debata kandydatów na Prezydenta RP, której organizatorem będzie Telewizji Republika już 9 maja – proszę śledzić naszą antenę, portal i media społecznościowe
Spotkanie 29 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z publicystą TV Republika - Jakubem Maciejewskim. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Ściegiennego 13, Kielce
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
NBP NBP informuje: Narodowy Bank Polski działając niezależnie od nacisków politycznych, zapewnia stabilność cen i wspiera zrównoważony rozwój gospodarki. Niezależność banku centralnego to fundament silnej gospodarki. NBP działa na rzecz dobrobytu Polaków

Prof. A. Nowak w "Financial Times": Europa musi dziś pamiętać o Bitwie Warszawskiej

Źródło: TV Republika

Dokładnie sto lat temu pod Warszawą rozegrała się „osiemnasta najważniejsza bitwa w historii świata”. Tak o Bitwie Warszawskiej, decydującej w wojnie polsko-bolszewickiej pisał ówczesny brytyjski dyplomata Lord d\'Abernon. W swoim artykule na łamach "Financial Times" przypomina o tym prof. Andrzej Nowak.

15 sierpnia 1920 rozstrzygnął nie tylko o losach Polski i jej granicach, ale również o przyszłości wielu narodów europejskich.

– Przez trupa Białej Polski prowadzi droga ku ogólnoświatowej pożodze. Na naszych bagnetach przyniesiemy szczęście i pokój masom pracującym. Na zachód! - od tych słów Michaiła Tuchaczewskiego w lipcu 1920 r. rozpoczęła się inwazja. Okazała się jednak nieudana. Ofensywę na Zachód zatrzymało Wojsko Polskie - pisze prof. Nowak.

Z inicjatywy Polskiej Fundacji Narodowej powstała kampania medialna w "Financial Times " poświęcona Bitwie Warszawskiej - nie tylko jednej z 18 najważniejszych bitew w dziejach świata, ale także jednej z najbardziej niedocenionych. 

W ramach tej kampanii prof. Andrzej Nowak, polski historyk, napisał artykuł „100 years ago: Lessons from the Battle of Warsaw”. Tekst będzie publikowany na łamach "Financial Times" do 17 sierpnia. 

Jak wskazuje historyk, dzięki zwycięstwu osamotnionych wojsk polskich nad bolszewikami w 1920 r. nie tylko przez następne 18 lat mógł trwać ład wynikający z układu wersalskiego, a co więcej - nie doszło do zamierzonej przez bolszewików sowietyzacji Europy.

Jak podkreśla Nowak, zgodnie z doktryną wyłożoną przez Marksa i Engelsa w „Manifeście komunistycznym”, celem Sowietów było zburzenie całego obowiązującego wówczas porządku i zaprowadzenie nowego – komunistycznego.

– Wielkie uderzenie Tuchaczewskiego ruszyło na zachód, przez Warszawę na Berlin. W końcu lipca Lenin wydał także polecenie dla Stalina, idącego ze swoim frontem na południu: miał zsowietyzować Czechosłowację, Węgry, Austrię, Rumunię i „pobudzić rewolucję” we Włoszech. Mocarstwa zachodnie nie zdawały sobie sprawy z tych planów”- czytamy w artykule prof. Andrzeja Nowaka. Wspomniane mocarstwa za „prawdziwą Europę” uważały wówczas Niemcy, a tereny położone dalej na Wschód traktowano jako „barbarzyńskie peryferie”, nad którymi „najlepiej oddać kontrolę Rosji, albo Niemcom”. Elity polityczne na Zachodzie żyły w przekonaniu, że za takie kraje nie ma sensu ryzykować spokoju zachodnioeuropejskich obywateli.

– W roku 1920 Lloyd George zgodził się, w imię tego myślenia, na sowietyzację Polski. Na to jednak nie zgodzili się sami Polacy.

– Leninowi nie udało się „wyzwolić” Polski i dużej części Europy. Jak takie „wyzwolenie” mogło wyglądać, świadczą rozkazy, wydane już na początku sierpnia na zajmowanych przez Armię Czerwoną obszarach- czytamy w tekście na łamach „Financial Times”. Polski historyk zwraca uwagę, że to „wyzwolenie” miało polegać na stworzeni systemu obozów koncentracyjnych dla wszystkich potencjalnych „wrogów władzy sowieckiej”.

Dodaje, że Ukraina, której nie udało się obronić niepodległości w roku 1920, pod panowaniem sowieckim przeżyła zagładę swojej ludności w czasie Wielkiego Głodu.

Jak przypomina Andrzej Nowak, dziś, mimo zmiany władzy w Rosji i upadku sowieckiego totalitaryzmu, również obecne władze tego kraju przejawiają tendencje imperialistyczne.

– Dlatego trzeba pamiętać o roku 1920: Europa Środkowo-Wschodnia, do której dziś należy także Ukraina, nie chce być w niczyjej strefie wpływów. Kraje te mają prawo do niepodległości. Po stu latach pamiętają tych, którzy bronili ich istnienia, a także o cenie, jaką płacić się za utratę niepodległości– podsumowuje profesor.

W związku ze stuleciem Bitwy Warszawskiej PFN podjęła liczne działania zarówno w Polsce, jak i za granicą. Są to m.in. produkcje filmowe, kampania medialna na łamach „Financial Times”, audycje radiowe, konkursy, a także odrestaurowanie pomnika bohaterwojny 1918-1920 na Białorusi.

 

 

PFN, Financial Times

Wiadomości

Chińskie pontony dla migrantów sprzedawane online

Rosja stosuje zakazaną broń? Prawo międzynarodowe tego zabrania

Czy cuda potwierdzą jego wyjątkową pobożność?

Huti twierdzą, że amerykański atak spowodował 12 ofiar śmiertelnych

Samolot z Polski zmuszony do lądowania w Niemczech

Niebezpieczny trend na TikToku. Francja alarmuje KE

Ma nadzieję, że Rosja i Ukraina dojdą do porozumienia w tym tygodniu

Atak dzikich zwierząt w stolicy Kenii. Dwie ofiary

Nie żyje Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska

Nie śpieszymy się ze składaniem deklaracji podatkowych

Kazachstan przygotowuje się do agresji ze strony Rosji

Nadeszły ciężkie czasy dla palaczy. A to dopiero początek

„Ściśle Jawne”: PRL-owskie powiązania wiceprezesa Orlenu. W tle działania służb

ZUS przypomina o terminie złożenia wniosków o 800 plus

Szczecin: Ktoś strzelał w kierunku okien, bo na balkonie wisi baner Karola Nawrockiego

Najnowsze

Chińskie pontony dla migrantów sprzedawane online

Samolot z Polski zmuszony do lądowania w Niemczech

Niebezpieczny trend na TikToku. Francja alarmuje KE

Ma nadzieję, że Rosja i Ukraina dojdą do porozumienia w tym tygodniu

Atak dzikich zwierząt w stolicy Kenii. Dwie ofiary

Rosja stosuje zakazaną broń? Prawo międzynarodowe tego zabrania

Czy cuda potwierdzą jego wyjątkową pobożność?

Huti twierdzą, że amerykański atak spowodował 12 ofiar śmiertelnych