Prezydent Bronisław Komorowski na wniosek prezesów TK, SN i NSA uzupełnił skład PKW – poinformowała szefowa prezydenckiego Biura Prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.
W skład Państwowej Komisji Wyborczej powołani zostali w czwartek: sędziowie Sądu Najwyższego – Wiesław Błuś i Krzysztof Strzelczyk; sędziowie Trybunału Konstytucyjnego – Zbigniew Cieślak, Wojciech Hermeliński oraz Janusz Niemcewicz (sędzia w stanie spoczynku, był w poprzednim składzie PKW); sędziowie Naczelnego Sądu Administracyjnego – Arkadiusz Despot-Mładanowicz, Wojciech Kręcisz oraz Sylwester Marciniak.
– Prezydent na wniosek prezesów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego w dniu 4 grudnia postanowieniem z 3 grudnia dokonał uzupełnienia składu PKW – powiedziała Trzaska-Wieczorek.
Akt powołania w skład Komisji otrzymał także Wiesław Kozielewicz, który został powołany 21 listopada. Kozielewicz zastąpił sędziego Stanisława Kosmala, który odszedł z PKW z powodu ukończenia 70 lat.
Jak informuje prezydencka kancelaria, akty powołania nowym członkom PKW wręczył w czwartek w imieniu prezydenta minister Krzysztof Hubert Łaszkiewicz.
Po ogłoszeniu wyników II tury wyborów samorządowych – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – niemal cały skład poprzedniej PKW podał się do dymisji po awarii systemu informatycznego w I turze wyborów samorządowych; wskutek awarii pełne wyniki wyborów zostały podane dopiero tydzień po I turze, a część komisji ustalała wyniki ręcznie sumując głosy. Z PKW odeszło ośmiu z dziewięciu sędziów. Jedynym członkiem Komisji pozostawał Kozielewicz.
Na konferencji prasowej po ogłoszeniu wyników II tury wyborów samorządowych były szef PKW Stefan Jaworski mówił, że sędziom PKW jest przykro z powodu kłopotów z systemem informatycznym i powstałych w związku z tym opóźnień. –Mimo wszystko nie zasłużyliśmy na tak zmasowaną krytykę – ocenił. W trakcie II tury wyborów system informatyczny zadziałał.
Kozielewicz zapowiadał, że gdy tylko prezydent uzupełni skład PKW, zostanie wyznaczony termin posiedzenia Komisji, by wybrać przewodniczącego PKW.
– Gdy prezydent powoła te osoby do PKW, to pierwszą moją czynnością, niezwłocznie po otrzymaniu informacji, będzie wyznaczenie terminu posiedzenia PKW i na tym posiedzeniu PKW musi dokonać czynności wyboru przewodniczącego i jego zastępców. A także podjąć niezwłocznie działania, bo niedługo szykują nam się wybory uzupełniające do Senatu, następnie prezydenckie, następnie parlamentarne – mówił.