Generał Rajmund Andrzejczak pozostanie szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego na drugą kadencję – poinformował prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że decyzję podjął po rozmowach z gen. Andrzejczakiem i szefem MON.
Zgodnie z konstytucją mianowanie szefa Sztabu Generalnego należy do kompetencji prezydenta, zwierzchnika sił zbrojnych.
- Podjąłem decyzję, że pan generał otrzyma ode mnie nominację na szefa Sztabu Generalnego na kolejną kadencję, a więc trzy lata służby dla Rzeczypospolitej na tym stanowisku przed panem generałem - powiedział prezydent Andrzej Duda w piątek w Wólce Konopnej koło Siedlec (woj. mazowieckie), gdzie wziął udział w uroczystości zakończenia ćwiczenia Dragon-21 połączonego z certyfikacją 18. Dywizji Zmechanizowanej.
Prezydent podkreślił, że decyzję podjął po rozmowach i uzgodnieniach z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem, z którym rozmawiał o przyszłości polskiej armii m.in. na szczycie NATO w Brukseli w ostatni poniedziałek. Zapowiedział, że w najbliższych dniach wyda postanowienie w sprawie nominacji dla szefa Sztabu, którego kadencja kończy się na początku lipca.
Gen. Andrzejczak objął stanowisko szefa SGWP w lipcu 2018 r., zastępując gen. Leszka Surawskiego. Przed objęciem najwyższego stanowiska wojskowego w polskich siłach zbrojnych Andrzejczak dowodził 12. Szczecińska Dywizją Zmechanizowaną.
Pierwszy stopień generalski otrzymał w 2011 r., w 2012 r. objął dowodzenie 17. Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną w Międzyrzeczu.
Urodzony 29 grudnia 1967 r. w Świdnicy Śląskiej Andrzejczak jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu, Akademii Obrony Armii Czeskiej, Akademii Obrony Narodowej w Warszawie oraz Królewskiej Akademii Obrony w Londynie.
Służbę rozpoczął w 2. pułku piechoty w Giżycku, służył też w 4. Suwalskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej.
W latach 1998-1999 był szefem sztabu, a 2001-2003 r. zastępcą dowódcy Polsko-Litewskiego Batalionu Sił Pokojowych (LITPOLBAT); w latach 2003-2005 dowodził 1 batalionem pancernym Ułanów Krechowieckich w 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej.
W latach 2003-2006 służył w Dowództwie Wojsk Lądowych.
Brał udział w działaniach w Iraku, dowodził IV i V zmianami w Afganistanie. Między misjami w latach 2008-2010 był zastępcą dowódcy 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu.
Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego II klasy, Gwiazdą Iraku i Gwiazdą Afganistanu.
Nominację na najwyższy stopień w WP - generała - prezydent wręczył mu 12 listopada 2019 r.
Najnowsze
Republika zdominowała konkurencję w Święto Niepodległości - rekordowa oglądalność i wyświetlenia w Internecie