Prezydent Andrzej Duda ogłosił decyzję w sprawie nowelizacji ustawy abonamentowej. – Biorąc pod uwagę potrzebę funkcjonowania mediów publicznych, zdecydowałem się, że podpiszę ustawę na pewnych warunkach, które ustaliłem z Panem premierem i panami ministrami – powiedział prezydent podczas konferencji prasowej.
Prezydent RP poinformował, że podpisze nowelizację ustawy abonamentowej. Decyzję ogłosił w piątek wieczorem na specjalnej konferencji prasowej w Pałacu Prezydeckim.
Prezydent Andrzej Duda w ostatnich dniach kontynuował konsultacje w sprawie ustawy abonamentowej i spotkał się z szefem Rady Mediów Narodowych Krzysztofem Czabańskim. W tej samej sprawie w minionym tygodniu prezydent odbył spotkania z przedstawicielami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, przedstawicielami regionalnych ośrodków TVP i Polskiego Radia, a także prezesami Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.
13 lutego Sejm odrzucił sprzeciw Senatu wobec nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i ustawy abonamentowej, która przyznaje rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla publicznej telewizji i radia. Opozycja proponowała, aby te pieniądze przeznaczyć na potrzeby ochrony zdrowia, w tym m.in. na wsparcie leczenia onkologicznego.
Nowelizacja, której projekt przygotowali posłowie PiS, przewidywał wprowadzenie rekompensaty w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia w związku z utraconymi wpływami z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień w 2020 r. oraz z uwzględnieniem niewypłaconych w latach 2018-2019 części rekompensaty. Środki te - według projektu - miały zostać podzielone między jednostki publicznej radiofonii i telewizji przez KRRiT z przeznaczeniem na realizowanie misji publicznej.