Przejdź do treści
Prezydent Duda podczas uroczystości na Świętej Górze Grabarka: Dziękuję, że mogę modlić się razem z Wami
twitter/@cezarygmyz

– Dziękuję za to jako prezydent RP, że mogę brać udział, dziękuję także jako Andrzej Duda za to, że mogę się razem z Wami modlić w tym świętym miejscu – mówił na Świętej Górze Grabarka podczas prawosławnych uroczystości prezydent Andrzej Duda.

Na Świętej Górze Grabarka modli się tysiące polskich i zagranicznych pielgrzymów wyznania prawosławnego.

– Uważam, że prezydent RP, jako ten, który jest najwyższym przedstawicielem państwa, powinien szanować te miejsca i te tradycje, które są ważne. Dla Polski i polskich obywateli. To z pewnością jest takie ważne miejsce. Miejsce kultu religijnego; i niezależnie od tego, czy prezydent jest człowiekiem niewierzącym, czy jest człowiekiem wierzącym, niezależenie od religii, jaką wyznaje, powinien tu ze swoimi współobywatelami i ich gośćmi, w takich wielkich świętach uczestniczyć – przemawiał podczas uroczystości prezydent.

– To ważne wydarzenie także i dla mnie, katolika, bo to święto Przemienienia Pańskiego. Dlatego też ogromnie cieszę się, że jestem tutaj dzisiaj z Wami – podkreślał. 

 

Zadzwonił do mnie zaprzjaźniony duchowny prawosławny zachwycony wystąpieniem PAD na Grabarce pic.twitter.com/9cM6CaYc2F

— Cezary „Trotyl” Gmyz (@cezarygmyz) August 19, 2015

 

Całe przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy opublikował portal wpolityce.pl:

Dziękuję Eminencji za możliwość współobecności tutaj ze wszystkimi wiernymi, kapłanami. Współobecności w tym świętym dla prawosławia miejscu, dla świętej górze Grabarce, w tym wielkim, wspaniałym sanktuarium. Od ponad 300 lat wpisanym w ducha, w serce prawosławia i jego wiernych.

Dziękuję za to jako prezydent RP, mogę wziąć udział ale i jako Andrzej Duda, że mogę się z Wami modlić w tym miejscu. Prezydent Rzeczypospolitej jako ten, który jest najwyższym przedstawicielem państwa, powinien szanować te miejsca i te tradycje, które są ważne dla Polski i dla polskich obywateli. To jest z pewnością takie miejsce – czy prezydent jest niewierzący, czy wierzący, niezależnie od religii, jaką wyznaje, powinien tutaj ze swoimi współobywatelami i ich gośćmi w takich wielkich świętach uczestniczyć.

To ważne wydarzenie także dla mnie, katolika, Przemienienia Pańskiego. (…) Dlatego ogromnie się cieszę, że jestem tutaj dzisiaj z Wami. Także podkreślając to, że jest to rok rocznic – rocznic dla Was niezwykle ważnych. To rok tragicznego wydarzenia, 100-lecie bieżeństwa, których potomkowie stoją tutaj między nami – którzy wrócili z dramatycznej tułaczki do swoich domów, często na ruiny i pogorzelisko. Ale związani z ziemią i ojcowizną, wsparci swoją wiarą i silnym duchem umieli odtworzyć swój byt i dzisiaj tutaj modlą się z nami.

Modlić się trzeba za tych, którzy wrócić nie zdołali, którzy na tej strasznej drodze tułaczki zginęli. A było ich bardzo wielu, według ostrożnych historyków to 3 miliony, ale są i tacy, którzy twierdzą, że było ich 5 milionów. Byli wśród nich także Żydzi, katolicy, choć wyznawców prawosławia było absolutnie najwięcej.

Cieszę się, że jestem w ważną, 15 rocznicę przybycia tutaj cudownego obrazu Matki Boskiej Iwerskiej, tak ważnej dla tutejszego sanktuarium. Cieszę się ogromnie, że miałem tę możliwość – dzięki temu zaproszeniu – dzisiaj oddać tutaj cześć i skłonić głowę przed relikwiami, tak drogimi zarówno członkom Kościoła katolickiego, jak i prawosławnego. Symbolicznymi, bo przekazanymi przez Jana Pawła II, papieża Polaka, do Grecji – po to, aby te relikwie złączyły się z ciałem świętego. Aby stanowiły swoiste jedno, w rękach Kościoła prawosławnego.

To ważne gesty, które nas łączą, tak jak łączy nas ten święty. Jeśli prezydent RP ma jakieś zadanie, to jednym z najważniejszych jest to, by w społeczeństwie i wśród obywateli – niezależnie od ich narodowości, wyznania i braku wiary – szukać elementów wspólnych, co powoduje, że jesteśmy wspólnotą. Powtórzę to jeszcze raz, dziękując za to wspaniałe zaproszenie. (…) Wierzę w to, że będziemy umieli budować wspólnotę – mimo różnic. Bo najistotniejszy jest wzajemny szacunek. Ja te wyrazy szacunku wszystkim z tego miejsca oddaję. Szczęść Boże.

300polityka.pl, wpolityce.pl, telewizjarepublika.pl

Wiadomości

Polska 22 listopada – co wydarzyło się tego dnia

Dziś czwarty dzień obrad Sejmu. Oglądaj LIVE u nas! [TRANSMISJA]

Nieoficjalny kandydat PiS na prezydenta ścigany listem gończym przez Rosję

Dlaczego Tusk nie pomaga powodzianom?

Sikorski czy Trzaskowski? Dziś głosowanie w prawyborach KO

KO rządzi. Prawie połowa Polaków ma problemy finansowe

Karambol na A4. Jest ofiara śmiertelna

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Najnowsze

Polska 22 listopada – co wydarzyło się tego dnia

Sikorski czy Trzaskowski? Dziś głosowanie w prawyborach KO

KO rządzi. Prawie połowa Polaków ma problemy finansowe

Karambol na A4. Jest ofiara śmiertelna

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw

Dziś czwarty dzień obrad Sejmu. Oglądaj LIVE u nas! [TRANSMISJA]

Nieoficjalny kandydat PiS na prezydenta ścigany listem gończym przez Rosję

Dlaczego Tusk nie pomaga powodzianom?