Przejdź do treści

Prezydenci Polski i Szwajcarii rozmawiali m.in. o Ukrainie i wzmacnianiu relacji

Źródło: flickr/Saeima/CC BY-SA 2.0

O potrzebie kontynuowania dialogu na Ukrainie, wzmacnianiu relacji – w tym gospodarczych – Polski i Szwajcarii rozmawiali dziś w Warszawie prezydenci obu państw – Bronisław Komorowski i Didier Burkhalter, który przebywa w dwudniową wizytą w Polsce.

Komorowski po spotkaniu z prezydentem Szwajcarii podkreślił, że Polska i Szwajcaria zdecydowanie opowiadają się za kontynuowaniem "ukraińsko-ukraińskiego dialogu". Zadeklarował, że zarówno on jak i prezydent Szwajcarii są zwolennikami podejmowania kroków, które powstrzymałyby ryzyko rozwiązań siłowych w tym kraju.

Gratulując Burkhalterowi przejęcia przez Szwajcarię przewodnictwa w OBWE, Komorowski podkreślił, że to struktura, "która może być bardzo ważna z punktu widzenia rozwiązywania zjawisk kryzysowych we wschodniej części Europy".

Burkhalter – odnosząc się do sytuacji na Ukrainie – poinformował, że w ubiegłym tygodniu w Davos jako reprezentant OBWE spotkał się z ukraińskim premierem Mykołą Azarowem. – Powiedziałem premierowi o tym, że (...) jesteśmy gotowi wziąć udział jako mediator, pośrednik, by zwiększyć szanse na demokratyczne i pokojowe rozwiązanie konfliktu i uniknięcie przemocy – powiedział. Podkreślił, że oczekuje obecnie na odpowiedź rządu ukraińskiego, jakie będą możliwości ewentualnego działania OBWE "w tej bardzo delikatnej sprawie". Podziękował również Komorowskiemu za przedstawienie opinii i doświadczeń dotyczących Ukrainy.

Wizyta w Polsce jest pierwszą dwustronną wizytą Burkhaltera po objęciu przez niego 1 stycznia urzędu prezydenta Konfederacji Szwajcarskiej. Komorowski ocenił, że wybór naszego kraju jako celu pierwszej wizyty potwierdza "wolę z obu stron wzmacniania relacji wzajemnych i szukania różnych formuł współpracy". Komorowski przekonywał, że Polska może być atrakcyjna dla Szwajcarii jako kraj szybko rozwijający się, a my z kolei możemy korzystać z wielu doświadczeń Szwajcarii, która – jak mówił – "swój dobrobyt i rozwój buduje już od wielu lat".

Serdecznie też podziękował "nie tylko za wymianę poglądów, ale także i parę uzgodnień ważnych dla relacji bilateralnych, polsko-szwajcarskich". Wymienił w tym kontekście starania rządu szwajcarskiego, aby referendum dotyczące ograniczenia swobodnego przepływu osób w ramach systemu UE nie zaszkodziło "relacjom szwajcarsko-europejskim i szwajcarsko-polskim". – Zdecydowanie trzymamy kciuki za rząd Szwajcarii – zadeklarował Komorowski.

9 lutego Szwajcarzy mają się wypowiedzieć w referendum na temat inicjatywy zgłoszonej przez populistyczną, liberalno-prawicową Szwajcarską Partię Ludową (SVP), która domaga się ograniczenia imigracji poprzez przywrócenie limitów dotyczących zagranicznych pracowników. Zostały one zniesione, gdy Szwajcaria podpisała z UE umowę o swobodnym przepływie obywateli, co miało zagwarantować Szwajcarom pierwszeństwo w dostępie do unijnego rynku pracy.

Polski prezydent poinformował też, że zaprosił Burkhaltera na obchody 25-lecia wyborów 4 czerwca 1989 roku.

Podziękował ponadto za deklarację "świadomego dążenia do rozwiązania problemu natury historyczno-symbolicznej, jaką jest kwestia dalszego funkcjonowania muzeum w Rapperswil". Placówce, której historia sięga 1870 r., grozi eksmisja z XIII-wiecznego zamku nad Jeziorem Zuryskim. Muzeum uważane jest za jedną z najciekawszych i najstarszych polskich placówek kulturalnych poza granicami kraju. Założone jako Muzeum Narodowe kilka lat po powstaniu styczniowym służyło zabezpieczeniu polskich zabytków historycznych i propagowaniu spraw polskich. Obecnie przyszłością placówki zajmuje się powołany przez miejscowe władze zespół, który w marcu ma przedstawić nowy plan zagospodarowania zamku.

Z kolei Burkhalter mówił, że stosunki łączące Polskę i Szwajcarię można porównać do sąsiedzkich, choć nie łączy nas wspólna granica. Prezydent Szwajcarii podkreślił, że jest to jego pierwsza wizyta w Polsce – nie tylko oficjalna, ale i prywatna. – Nigdy w Polsce nie byłem, a bardzo mi się ten kraj podoba – powiedział. Ocenił, że polsko-szwajcarskie stosunki zarówno polityczne, jak i gospodarcze układają się bardzo dobrze. Wskazał, że wymiana gospodarcza między Polską a Szwajcarią odnotowuje bardzo wysoki poziom i stale wzrasta; zwrócił uwagę, że jest to wymiana porównywalna do tej pomiędzy Szwajcarią i Rosją czy Indiami. Zaznaczył także, że jego kraj – który stworzył w Polsce ok. 40 tys. miejsc pracy – jest drugim inwestorem w Polsce spoza UE. Poinformował także, że w jego rozmowie z Komorowskim pojawił się temat zacieśnienia współpracy z Grupą Wyszehradzką, m.in. w sprawach ekonomicznych, społecznych i poszanowania praw człowieka.

Burkhalter przypomniał, że w poniedziałek przypada Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, a we wtorek jego delegacja uda się do byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau w towarzystwie małej dziewczynki – wnuczki jednej z ocalonych z obozu osób.

pap

Wiadomości

To koniec. Milei podjął decyzję. Czy to oznacza rozpad WHO?

Nowa prokurator generalna chce przywrócić karę śmierci

Niespodzianka na Bliskim Wschodzie. Trump ma inny pomysł

#PiachemWTryby | Gdzie Tusk znajdzie azyl?

Zgwałcono i spalono żywcem setki kobiet

Jakubiak: ostrzegam naprawdę wszystkich, którzy igrają z Rzeczpospolitą

Prezydent Duda przyznaje rację prezesowi TK, który oskarżył grupę Tuska o zamach stanu

Napastnik z Barbadosu w Piaście Gliwice

Król Karol III otrzymał tłumaczenie "Raportu Witolda"

Czarnek: w Polsce na siłę chce się zmienić ustrój konstytucyjny

Sondaż: SPD zyskuje po debatach o migracji w Bundestagu

Czarnek: mam nadzieję, że rząd Tuska upadnie jeszcze w tym roku

Próbował porwać dziecko. Trafi na obserwację psychiatryczną

Nie ma już zwrotów kosztów "podróży aborcyjnych" w USA

Poseł Moskal o zamachu stanu dokonywanym przez koalicję 13 grudnia

Najnowsze

To koniec. Milei podjął decyzję. Czy to oznacza rozpad WHO?

Zgwałcono i spalono żywcem setki kobiet

Jakubiak: ostrzegam naprawdę wszystkich, którzy igrają z Rzeczpospolitą

Prezydent Duda przyznaje rację prezesowi TK, który oskarżył grupę Tuska o zamach stanu

Napastnik z Barbadosu w Piaście Gliwice

Nowa prokurator generalna chce przywrócić karę śmierci

Niespodzianka na Bliskim Wschodzie. Trump ma inny pomysł

#PiachemWTryby | Gdzie Tusk znajdzie azyl?