Nowa prokurator generalna chce przywrócić karę śmierci
Pam Bondi, zaprzysiężona we środę na stanowisko Prokuratora Generalnego Stanów Zjednoczonych, wprowadza szereg kluczowych dyrektyw mających na celu zmianę priorytetów i kierunku działania Departamentu Sprawiedliwości (DOJ).
Według dokumentów uzyskanych przez Fox News Digital, Bondi planuje skoncentrować się na trzech głównych obszarach: zwalczaniu "upolitycznienia" wymiaru sprawiedliwości, przywróceniu kary śmierci i walki z kartelami narkotykowymi.
Bondi zamierza powołać specjalną grupę roboczą, która ma zbadać przypadki, w których mogło dojść do upolitycznienia procesów prawnych w ciągu ostatnich czterech lat. Grupa ta ma przeanalizować m.in. śledztwa i oskarżenia prowadzone przeciwko byłemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi przez Specjalnego Prokuratora Jacka Smitha, Prokuratora Okręgowego Manhattanu Alvina Bragga oraz Prokurator Generalną Nowego Jorku Letitię James. Ponadto, analiza obejmie kwestie związane z wydarzeniami z 6 stycznia 2021 roku, działaniami FBI wobec katolików, interwencjami DOJ w sprawy rodziców na posiedzeniach rad szkolnych oraz egzekwowaniem ustawy FACE (Freedom of Access to Clinic Entrances).
Nowa prokurator chce znieść moratorium na wykonywanie kary śmierci na szczeblu federalnym i nakazać prokuratorom federalnym aktywne wnioskowanie o karę śmierci w odpowiednich przypadkach, zwłaszcza w sprawach związanych z brutalnym handlem narkotykami. DOJ ma również przeanalizować przypadki, w których poprzednia administracja zrezygnowała z ubiegania się o karę śmierci.
Szefowa Departamentu Sprawiedliwości planuje ścisłą współpracę z Departamentem Bezpieczeństwa Krajowego i innymi agencjami federalnymi w celu "całkowitej eliminacji" zagrożenia ze strony karteli narkotykowych i transnarodowych organizacji przestępczych. DOJ ma zmienić priorytety w zakresie oskarżeń w tego typu sprawach, aby zapewnić, że zasoby zostaną skoncentrowane na rozbijaniu struktur karteli.
Bondi wydała również dyrektywę dotyczącą "gorliwego popierania", w której podkreśliła, że prawnicy DOJ mają obowiązek agresywnego egzekwowania prawa uchwalonego przez Kongres oraz energicznego bronienia polityki i działań prezydenta. Zaznaczyła, że prawnicy Departamentu Sprawiedliwości, którzy odmawiają wykonywania swoich obowiązków, naruszają porządek konstytucyjny i narażają się na dyscyplinę, włącznie ze zwolnieniem.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X