Prezes NBP: ważne, by zyski banków za 2019 zostały przeznaczone na kredytowanie gospodarki
Ważne jest, aby środki uwolnione z bufora ryzyka systemowego i zyski wypracowane przez banki w ubiegłym roku zostały wykorzystane na kredytowanie gospodarki i pokrycie strat, których należy się spodziewać w najbliższych kwartałach, a nie były wypłacane w postaci dywidend - uważa prezes NBP Adam Glapiński.
"Zważywszy na szeroki zakres instrumentów uruchamianych przez instytucje publiczne na rzecz systemu bankowego, pożądane byłoby zwiększenie zaangażowania banków w działania wspierające kredytobiorców, a tym samym gospodarkę. Ważne jest, aby środki uwolnione z bufora ryzyka systemowego i zyski wypracowane przez banki w ubiegłym roku zostały wykorzystane na kredytowanie gospodarki i pokrycie strat, których należy się spodziewać w najbliższych kwartałach, a nie były wypłacane w postaci dywidend" - czytamy w pełnym tekście przemówienia szefa banku centralnego, wygłoszonego w Sejmie w czwartek podczas przedstawiania sprawozdania z działalności NBP za rok 2019.
"Apelowałbym również o to, aby zadeklarowane przez banki tzw. wakacje kredytowe należycie uwzględniały potrzeby kredytobiorców dotkniętych skutkami pandemii" - dodał Glapiński.
Prezes podkreślił również, że NBP zagwarantował odpowiednią płynność banków - przez operacje repo, obniżkę stopy rezerwy obowiązkowej i skup obligacji na rynku wtórnym.
"Umożliwiliśmy także bankom refinansowanie kredytów dla przedsiębiorstw, wprowadzając tzw. kredyt wekslowy. Weksle, które banki pozyskują jako zabezpieczenie kredytów, mogą być zdyskontowane w NBP. Wprowadzając ten instrument, inicjatywę skorzystania z niego pozostawiliśmy bankom. Ta forma wsparcia jest przeznaczona zwłaszcza dla tych banków, dla których barierą zwiększenia podaży kredytu jest jego finansowanie" - czytamy w wystąpieniu prezesa NBP.