Niech pamięć o Żołnierzach Wyklętych wyznacza drogę naszej dzisiejszej wolności. Tak jak oni wyznaczali nam drogę ku wolności, tak my dzisiaj jesteśmy zobowiązani o tę wolność dbać i ją rozwijać – mówił podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych premier Mateusz Morawiecki.
W trakcie uroczystości na terenie byłego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów premier przypomniał wydarzenia sprzed 69 lat, kiedy strzałem w tył głowy zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.
– Pamięć o nich niech wyznacza drogę naszej dzisiejszej wolności (...). Tak jak oni wyznaczali nam drogę ku wolności, tak my dzisiaj jesteśmy zobowiązani o tę wolność dbać i ją rozwijać. Na jej fundamencie budować dobrobyt Polaków, lepszą, silniejszą, szczęśliwszą Polskę – zaznaczył premier.
– Roman Dmowski mówiąc o walce o niepodległość mówił, że w tej walce nie ma miejsca na kompromisy: albo zwyciężamy albo giniemy. Jednak nasi Żołnierze Wyklęci i ich towarzysze broni z czasów II wojny światowej i wcześniejszych powstań ginęli i zwyciężali, bo ten posiew wolności, który oni poczynili, był niezbędny do odzyskania niepodległości przez Polskę lata później. Można pytać: czy było warto, czy warto było oddać życie za ojczyznę? Dla mnie odpowiedź jest jednoznaczna: było warto i warto, aby wszyscy Polacy byli gotowi oddać życie, poświęcić się całkowicie za swoją ojczyznę – oświadczył.
Jak stwierdził premier, „żołnierze wolności to także ojcowie polskiej Solidarności, która wybuchła 17 lat po zamordowaniu ostatniego z żołnierzy, Józefa Franczaka, ps. Lalek w 1963 roku”. – A więc Żołnierze Wyklęci są ojcami Solidarności i poprzez to są ojcami naszej niepodległości – podkreślił Morawiecki.
Podziękował też wszystkim, którzy przyczyniają się do „trwania pamięci i jej rozwijania”. Wspomniał, że kilka dni temu w Polanicy Zdroju jego przyjaciele zorganizowali spotkanie dla Żołnierzy Wyklętych, „nielicznych wśród tych, którzy są dziś z nami”. – Jestem wdzięczny wszystkim, którzy organizują w Polsce takie spotkania – mówił.
– Drodzy kombatanci, nasi świadkowie, nasi wspaniale bohaterowie, dziękujemy wam za tamto świadectwo. Obiecujemy wam walkę o lepszy byt Polski, o jej siłę, żeby jej siła była gwarantem wolności i niepodległości w kolejnych latach, kolejnych stuleciach. Dzięki wam, waszej niezłomności mamy dzisiaj to szczęście dbać o naszą ojczyznę i zobowiązujemy się dbać o nią w nadchodzących latach, dekadach. Wszystkim Niezłomnym Żołnierzom winniśmy jesteśmy pamięć. Cześć ich pamięci. Jeszcze Polska nie zginęła – zakończył premier.
69 lat temu, 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie władze komunistyczne rozstrzelały siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Od 2011 r. rocznica tej zbrodni obchodzona jest jako Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, czyli polskiego podziemia niepodległościowego, które po II wojnie światowej zbrojnie wystąpiło przeciwko sowietyzacji Polski.
Premier @MorawieckiM złożył wieniec pod ścianą straceń w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. pic.twitter.com/lRXBRX5Eq4
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 1, 2020
Premier @MorawieckiM: Dzięki Żołnierzom Wyklętym i ich niezłomności mamy to szczęście, że możemy dbać o naszą Ojczyznę. Zobowiązujemy się do tego. Wszystkim niezłomnym żołnierzom wdzięczni jesteśmy pamięć. Cześć ich pamięci. Jeszcze Polska nie zginęła!
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 1, 2020
Najnowsze
Republika zdominowała konkurencję w Święto Niepodległości - rekordowa oglądalność i wyświetlenia w Internecie