– Zakończyliśmy spotkanie 27 przywódców państw europejskich. Za 2 tygodnie spotkamy się w Rzymie na szczycie, który ma być uhonorowaniem traktatów rzymskich. Ten dzień będzie świętem, który ma pokazać, że Europa nastawiona jest na to, by się rozwijać i myśleć o swojej przyszłości - mówiła premier Beata Szydło w czasie konferencji w Brukseli.
– Będziemy przygotowywać tekst dokumentu, który zaakceptują wszystkie państwa - powiedziała premier Beata Szydło. - Dzisiejsza dyskusja także pokazała, że spojrzenie na UE poszczególnych państw jest bardzo różne. Zależy to też od części Europy, w której mieszkają przywódcy. Wszyscy wyrażają wolę i chęć, aby taki wspólny dokument podpisać. Będzie miał on sens, jeśli nie będzie tylko okolicznościowym podsumowaniem tego czasu, ale będzie pokazywał również to, co chcemy zrobić w przyszłości - podkreśliła polska premier.
"Budowanie elitarnych klubów będzie prowadziło do rozbicia Unii"
– Unia przechodzi kryzys. Brexit jest tylko najlepszym tego potwierdzeniem. Trzeba wyciągnąć z tego wnioski i wprowadzić reformy, które te problemy rozwiążą. Deklaracja Rzymska będzie miała sens, kiedy przede wszystkim będzie dokumentem pokazującym przyszłość UE. Jest szansa na to, że UE będzie miała szansę na wyjście z kryzysów. Dla Polski jest kilka kwestii, które muszą znaleźć się w traktacie rzymskim, żebyśmy zdecydowali się na jego przyjęcie. Te kwestie zostały tez przyjęte przez naszych partnerów z V4 - powiedziała polska premier.
– Nigdy nie zgodzimy się na to, by mówić o Europie kilku prędkości - szanse powinny być równe dla wszystkich państw członkowskich - podkreśliła premier Beata Szydło. - Unia Europejska musi być zdolna do reform. Oprócz jedności politycznej, musi być jedność instytucjonalna. Budowanie elitarnych klubów będzie prowadziło do rozbicia Unii. Najważniejsza jest dla nas jedność i zdolność do reform - powiedziała Beata Szydło.
"Unia powinna szanować potrzeby rozwojowe swoich członków"
– Od wczoraj widać, że musi być poprawiona współpraca między państwami członkowskimi.Kolejna kwestia to bezpieczeństwo Chcemy, żeby bezpieczeństwo UE przede wszystkim było oparte na zrealizowaniu tych celów w połączeniu ze zobowiązaniami w ramach NATO. Te procesy mają się uzupełniać i przyczyniać do wzrostu europejskich wartości obronnych - powiedziała Beata Szydło.
– Wiele uwagi przywiązujemy do agendy społecznej UE. Unia powinna szanować potrzeby rozwojowe swoich członków. - Polita społeczna nie powinna być przedmiotem harmonizacji. Społeczny wymiar UE nie może prowadzić do demontażu wspólnego rynku - dodała polska premier.