Chcemy w szybki sposób przystąpić do realizacji budowy elektrowni jądrowych. Rozmawiamy zarówno z Francją, jak i z USA. Pierwsze duże reaktory atomowe mogą powstać już na początku lat trzydziestych – oświadczył Mateusz Morawiecki. Premier w poniedziałek wyruszył w objazd, który obejmuje województwa mazowieckie, podlaskie i lubelskie pod hasłem „Bezpieczna Polska, bezpieczni Polacy”.
- Chcemy w szybki sposób przystąpić do realizacji budowy elektrowni jądrowych. Na początek dwa reaktory, dwa bloki. Tu rozmawiamy zarówno z Amerykanami, wczoraj rozmawiałem o tym z panią wiceprezydent Kamalą Harris, kilka dni temu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w Paryżu - mówił premier Mateusz Morawiecki. Jak zauważył, „te dwa systemy, tych dwóch dostawców bynajmniej się nie wyklucza”. - Wręcz przeciwnie. Mogę jako ciekawostkę powiedzieć, że dla głównego francuskiego producenta energii EDF (Electricite de France) jednym z głównych partnerów jest właśnie amerykański Westinghouse. I obie strony na to zresztą również wskazują - zaznaczył szef rządu.
📍Biała Podlaska pic.twitter.com/CSHuvHCTc9
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) September 5, 2022
- Pierwsze duże bloki, duże reaktory atomowe mogą powstać już na początku lat 30., a małe reaktory w zależności od procesu certyfikacji niektórzy wskazują datę 2028 rok jako pierwszą datę produkcji tych reaktorów także w Polsce – wskazał Morawiecki. - Chcemy w najbliższych kilkunastu latach do roku 2040, bo tak planuje się duże inwestycje w zakresie energetyki jądrowej, osiągnąć poziom co najmniej 6 reaktorów i 9 GW mocy. Wierzę, że jest to również możliwe do przekroczenia, że ten cel jest możliwy do przekroczenia - ocenił premier.
#BezpiecznaPolskaBezpieczniPolacy to cel polityki naszego rządu. W budżecie na 2023 rok mamy skokowy wzrost wydatków na uzbrojenie. Nasza armia stoi na stabilnym fundamencie polskiego budżetu, który zapewnia środki na jej unowocześnianie.
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) September 5, 2022
📍Siedlce pic.twitter.com/DHC0wZX8P0
Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co dwa-trzy lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW.