– Polska i Niemcy mogą być lokomotywą wzrostu i pozytywnych zmian dla całej Unii Europejskiej – przekonywał premier Mateusz Morawiecki, który w piątek w Berlinie spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.
– Sądzę, że mamy bardzo dobre perspektywy wzrostu gospodarczego. My w Polsce i również Niemcy i możemy być taką lokomotywą wzrostu i pozytywnych zmian dla całej Unii Europejskiej – powiedział Morawiecki.
– Z tematyką związaną z negocjacjami z Rosją, z Wielką Brytanią (...). I to są tematy, które na pewno nas łączą – ocenił.
– Zaprosiłem kanclerz Niemiec Angelę Merkel na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę – poinformował Mateusz Morawiecki. – To dla nas wyjątkowo istotny moment – podkreślił.
– Rozmawialiśmy również o tym, żeby pięknie uczcić polskie 100-lecie odzyskania niepodległości. Zaprosiłem panią kanclerz do Polski, to dla nas wyjątkowo istotny moment i cieszymy się, że się tak rozwija współpraca polsko-niemiecka. Pozytywnie, w wielu obszarach – powiedział Morawiecki.
Morawiecki: Nie zgadzam się, że Nord Stream 2 to dywersyfikacja
– Na temat Nord Stream 2 oraz dywersyfikacji dostaw gazu warto rozmawiać na forum KE – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że nie zgadza się z podejściem, że Nord Stream 2 zdywersyfikuje źródła dostaw gazu.
Na konferencji prasowej Morawiecki podkreślił, że w czasie rozmowy z niemiecką kanclerz Angelą Merkel wspomniał m.in. o projekcie Nord Stream 2.
– Ja nie zgadzam się tutaj z takim podejściem, że Nord Stream 2 to jest dywersyfikacja, bo to jest gaz z tego samego źródła, tylko inną drogą – zaznaczył szef polskiego rządu. Jak dodał, Polska wskazuje też na „ryzyka związane z odcięciem Ukrainy od tranzytu”.
– Na temat Nord Stream 2 warto rozmawiać na forum Komisji Europejskiej; o trzecim pakiecie energetycznym i o rzeczywistej dywersyfikacji zarówno poprzez terminale LNG, ja i poprzez budowę interkonektorów (gazowych) w ramach UE, bo w przyszłości będzie to oznaczało dużo większe możliwości dystrybucji gazu z różnych źródeł – powiedział Morawiecki po spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.
„Jesteśmy wrażliwi na punkcie prawdy historycznej”
– Jesteśmy wrażliwi na punkcie prawdy historycznej; chcemy dbać na całym świecie o to, żeby nie było jakiś kłamliwych stwierdzeń na tematy polskie – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Polska i Niemcy mogą współpracować m.in. w projektach obronnych
– Polska i Niemcy mogą współpracować m.in. w projektach związanych z obronnością, w polityce zbrojeniowej – mówili na konferencji prasowej kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Mateusz Morawiecki.
Wizyta premiera @MorawieckiM w Republice Federalnej Niemiec https://t.co/nyazLVcYcX pic.twitter.com/245lzJvt7H
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 16 lutego 2018
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Polityczna poprawność w Europie przeraża. Austriacy nie chcą pomnika Jana III Sobieskiego bo wzbudzi to „nastroje islamofobiczne i antytureckie”
W sieci znalezione: Jak Radek Sikorski "przerobił" flagę USA, zastępując 50 gwiazd... 8 gwiazdkami z hejterskiego hasła
Ziemkiewicz: UE jest jak biegająca kura po obcięciu głowy | Polityczne Podsumowanie Tygodnia
11 listopada niezwykła okazja, by kupić książkę "Zgoda" z autografami
Sikorski wbija "szpilę" Trzaskowskiemu