Ewakuacja mieszkańców; apel o oszczędzanie wody
Strażacy walczą z ogromnym pożarem lasu w Międzylesiu pod Warszawą. Zdecydowano o ewakuacji mieszkańców wsi Ołdakowizna i Rządza, a gminę apeluje o natychmiastowe ograniczenie zużycia wody z wodociągów, by zapewnić ciśnienie dla akcji gaśniczej.
W powiecie wołomińskim płonie ponad 30 hektarów lasu w miejscowości Międzyleś. Ogień szybko się rozprzestrzenia i zbliża się do zabudowań, co zmusiło służby do podjęcia drastycznych decyzji.
Podczas sztabu kryzysowego w gminie Poświętne podjęto decyzję o ewakuacji mieszkańców dwóch wsi – Ołdakowizny i Rządzy, położonych tuż przy płonącym lesie - podał rmf24.pl.
Ewakuacja ma zapewnić bezpieczeństwo osobom mieszkającym w bezpośrednim sąsiedztwie pożaru.
Droga krajowa nr 50 na odcinku Stanisławów – Łochów jest całkowicie zablokowana ze względu na akcję gaśniczą. Kierowcy muszą korzystać z objazdów drogą wojewódzką nr 637 oraz trasami lokalnymi.
Do walki z ogniem skierowano m.in. policyjny helikopter Black Hawk wyposażony w specjalistyczny Bambi Bucket – gigantyczny zbiornik umożliwiający zrzuty wody z powietrza. Działania te, jak udało nam się ustalić, zostały zakończone około godziny 22.
Nadleśniczy Piotr Serafin potwierdził, że ogień niebezpiecznie zbliża się do domów.
W związku z ogromnym zapotrzebowaniem na wodę podczas akcji gaśniczej, Urząd Gminy Stanisławów zaapelował o natychmiastowe i maksymalne ograniczenie zużycia wody z sieci wodociągowej. Ma to zapewnić odpowiednie ciśnienie dla strażaków. Służby nie wykluczają, że przyczyną pożaru mogło być podpalenie.
Akcja gaśnicza nadal trwa; sytuacja jest dynamiczna.
Źródło: Republika/rmf24.pl
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X