Przejdź do treści
Powstanie Muzeum Historii Polski zagrożone? Rada Warszawy chce dalszych analiz
youtube

Przesunięcie dyskusji o uchwaleniu zmian w studium zagospodarowania przestrzennego terenu, na którym ma powstać Muzeum Historii Polski co najmniej o kilka miesięcy i przeprowadzenie dalszych analiz dotyczących m.in. kwestii parkingów – postuluje Rada Warszawy.

Komentując przyjęte w czwartek przez Radę Warszawy zmiany w studium zagospodarowania przestrzennego miasta p.o. dyrektor Biura Architektury stołecznego ratusza Marek Mikos powiedział, że podzielono je na dwa etapy: pierwszy, który będzie przedstawiany radnym w najbliższym czasie i drugi, który będzie dyskutowany najwcześniej za kilka miesięcy.

Zapowiedział, że dyskusja o uchwalaniu studium dla obszaru, w którym ma powstać Muzeum Historii Polski, odbędzie się w drugim etapie. – W tym pakiecie jest już kilka obszarów. Jeżeli wszystkie kwestie zostaną rozwiązane, to przedstawienie ich na Radzie Warszawy miałoby miejsce najdalej przed przyszłorocznymi wakacjami – powiedział Mikos.

Konkurs architektoniczny na projekt muzeum rozstrzygnięto w 2009 r. Zgodnie z nim gmach placówki miałby stanąć w pobliżu Zamku Ujazdowskiego, nad Trasą Łazienkowską.

Przeniesienie dyskusji na późniejszy termin jest związane ze zgłaszanymi wątpliwościami odnośnie lokalizacji placówki. – Decyzja o przystąpieniu do zmian w tym studium świadczy, że jest intencja modyfikacji umożliwiających pierwotną lokalizację (nad Trasą Łazienkowską – przyp. red.). Pamiętajmy jednak, że przygotowywanie inwestycji nie jest do końca uwarunkowane studium. Decyzja o warunkach zabudowy może być wydana bez zgodności z nim. Tu wobec pewnej przychylności dla tej lokalizacji wnioski o warunki zabudowy mogą być rozpatrywane – mówił Mikos.

Jak wyjaśnił, wniosek o te warunki zabudowy został złożony i pojawiły się kwestie dyskusyjne. – Część problemów już rozwiązano, rozstrzygnąć jeszcze należy kwestie komunikacyjne. Budynek muzeum w planowanej lokalizacji bezpośrednio ma ograniczone możliwości parkingowe, ponieważ leży na terenie Osi Stanisławowskiej. Są pomysły organizacji parkingu na dole skarpy, ale to wymaga skomunikowania z jej górną częścią, być może za pomocą windy. Jest też podnoszona przez muzeum kwestia organizacji bezpośredniego zjazdu do muzeum z Trasy Łazienkowskiej, co jest dość skomplikowane. To wszystko są kwestie związane z różnymi koniecznymi analizami, by być pewnym, że ta lokalizacja obroni się w codziennym funkcjonowaniu – podkreślił p.o. dyrektor Biura.

Odniósł się także do zastrzeżeń stowarzyszenia Zielone Mazowsze odnośnie lokalizacji muzeum. – Pierwsza z ich uwag była dość radykalna, uznająca lokalizację za niewłaściwą i postulująca pozostawienie krajobrazu w tym rejonie „otwartego”. Jak zaznaczył Mikos, miasto nie podzielało tej opinii. Dodał, że „lokalizacja jest cały czas przez miasto brana pod uwagę”. – A to odsunięcie w czasie to kwestia wykonania dodatkowych analiz i upewnienia się co do faktycznych możliwości funkcjonowania obiektu, który będzie budził na pewno zainteresowanie wielu osób – zaznaczył.

Jak powiedział, konieczne jest jednak przeprowadzenie analiz dotyczących np. zagrożenia naruszenia skarpy wiślanej. 

pap

Wiadomości

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Szokujące słowa ekologa! Niemiecki wywiad werbował do protestów przeciwko budowie zbiorników retencyjnych!

Trump i Duda spotkają się w Amerykańskiej Częstochowie – kluczowe wydarzenie przed wyborami w USA

Dzisiaj informacje TV Republika

Dlaczego luksusowy resort w Jeleniej Górze przerwał wał powodziowy?

Kowalski: Tusk powinien być natychmiast zdymisjonowany

Myślano, że obok wiecu Trumpa są materiały wybuchowe. Policja wkroczyła do akcji

Jak doszło do eksplozji pagerów Hezbollahu?

Najnowsze

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?