Komisja ds. łączności z Polakami za granicą utworzyła stałą podkomisję, której zadaniem będzie zabieganie o ochronę interesów polskiej mniejszości na Litwie. Głównym priorytetem podkomisji będzie przełamanie impasu w sprawie polskiej edukacji.
W skład nowej podkomisji weszło pięcioro posłów: Michał Dworczyk i Artur Górski z klubu PiS, Bożena Kamińska z PO, Zbigniew Gryglas z .Nowoczesnej oraz Adam Andruszewicz z Kukiz '15.
– Podkomisja ma się zajmować całością sytuacji polskiej mniejszości na Litwie, szczególnie na Wileńszczyźnie. Oczywiście oświata będzie stanowiła jeden z najważniejszych punktów programu. Zamierzamy również zająć się poważną analizą i monitoringiem tego, jak wykonywany jest traktat polsko-litewski – powiedział Dworczyk.
Problem edukacji polskiej mniejszości na Litwie pojawił się w 2011 r. Wówczas tamtejszy parlament, nie zważając na sprzeciw polskiej społeczności, uchwalił ustawę oświatową, która wprowadziła jednolity egzamin z języka litewskiego dla uczniów wszystkich szkół – zarówno litewskich, jak i mniejszości narodowych.
Podkomisja ds. Polaków na Litwie została utworzona na mocy decyzji, jakie zapadły pod koniec ubiegłego roku na posiedzeniu komisji ds. łączności z Polakami za granicą. Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk proponowała, aby rozszerzyć zakres działalności podkomisji na sprawy polskich mniejszości w innych państwach, m.in. w Niemczech, jednak wniosek został odrzucony.