Przejdź do treści

Powiązana z Rosją spółka informatyzowała również NATO

Źródło: zrzut strony http://voiceofrussia.com

Spółka Unizeto kierowana przez Andrzeja Bendig-Wielowiejskiego, konsula honorowego Federacji Rosyjskiej, informatyzowała nie tylko najważniejsze polskie instytucje i wywiad wojskowy, ale też wspierała strategiczne systemy informatyczne NATO – informuje "Gazeta Polska".

Po raz pierwszy o spółce Unizeto zrobiło sie głośno w połowie października, gdy na łamach "GP" Grzegorz Wierzchołowski napisał, że kierowana przez rosyjskiego konsula honorowego firma informatyzowała kluczowe rządowe instytucje, w tym Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Państwową Komisję Wyborczą i Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W kolejnych publikacjach tygodnik informował, że Unizeto podpisała umowę ze Służbą Wywiadu Wojskowego (SWW) na dostawę urządzeń teleinformatycznych w wykonaniu specjalnym, o wysokim poziomie zabezpieczeń, umożliwiających przetwarzanie ściśle tajnych informacji oraz z Departamentem Zaopatrywania Sił Zbrojnych (DZSZ) Ministerstwa Obrony Narodowej na dostawę 247 sztuk komputerów stacjonarnych dla potrzeb Departamentu Sił Zbrojnych, Departamentu Informatyki i Telekomunikacji Ministerstwa Obrony Narodowej RP oraz Jednostki Wojskowej „GROM”.

W międzyczasie Telewizja Republika sama ustaliła wiele niepokojących faktów w związku z działalnością Unizeto w Polsce.

Informowaliśmy, że spółka, której prezesem zarządu jest honorowy konsul rosyjski, była rozpracowywana przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego od 2006 r. Z powodu utrzymywania przez niego stałych kontaktów z ambasadą rosyjską ABW odebrała Bendig–Wielowiejskiemu i kierowanej przez niego spółce informatycznej kolejno osobiste poświadczenie bezpieczeństwa osobowego i poświadczenie bezpieczeństwa przemysłowego.

Udało nam się również ustalić, że wymienione wyżej ZUS i RCB oraz MON i Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) wydały niemal 80 milionów złotych z publicznych pieniędzy na usługi świadczone przez Unizeto. Ponadto podawaliśmy, że Unizeto obsługuje podpis elektroniczny dla Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Do sprawy Unizeto powraca dziś Grzegorz Wierzchołowski. W "GP" podaje, że w 2010 r. Unizeto wygrała ważny międzynarodowy przetarg organizowany przez NATO i w rezultacie podpisała umowę z NCSA (Agencją Systemów Informatycznych Sojuszu Północnoatlantyckiego). „W ramach tej umowy Unizeto Technologies wesprze Agencję Systemów Informatycznych NATO w zdefiniowaniu procesów oraz w realizacji projektu technicznego systemu zarządzania usługami biznesowymi (Enterprise Services Management). Ponadto świadczyć będzie usługi wsparcia dla wszystkich komponentów systemu, to jest aplikacji serwerowych, bazodanowych, systemów operacyjnych oraz użytkowników końcowych” – głosił oficjalny komunikat spółki rosyjskiego konsula cytowany prze tygodnik.

Agencja Systemów Informatycznych NATO (w 2012 r. przekształcona w wyniku reorganizacji w NCIA – Agencję Komunikacji i Informacji) to jeden z ważniejszych elementów działania struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego, zapewniający informatyczne wsparcie niemal każdej militarnej operacji lub manewrów wojskowych – wyjaśnia Wierzchołowski.

Gazeta Polska, www.telewizjarepublika.pl

Wiadomości

Tragedia w Brazylii. W dżungli odnaleziono argentyńskiego turystę

Wulkan na greckiej wyspie Santorini wykazuje oznaki aktywności

Sprawdzili dlaczego życie powstało na Ziemi. Mogło gdzie indziej?

Wielkie problemy floty Putina. Może być jeszcze gorzej

Gwałtowny wzrost populacji szczurów w miastach

Tysiące Serbów blokowało mosty. Szli dwa dni z Belgradu

Trump realizuje plan. Te kraje obłożył dziś wysokimi cłami

Prof. Krasnodębski: Polska jest w stanie rozkładu

Wszystkie rosyjskie statki i okręty opuściły wschodnią część Morza Śródziemnego

Dezercja nielegalnej komisji ds. Pegasusa

Wieczór autorski dziennikarza Republiki i autora bestsellera "Historia cenzury"

Dzisiaj informacje Telewizja Republika 01.02.2025

Donald Trump do terrorystów: "znajdziemy was i zabijemy"

Pakt migracyjny przyklepany. Trzaskowski milczy. Tusk ukrywa informacje. Zapłacą Polacy

Nie żyje Wojciech Trzciński. Słynny kompozytor miał 75 lat

Najnowsze

Tragedia w Brazylii. W dżungli odnaleziono argentyńskiego turystę

Gwałtowny wzrost populacji szczurów w miastach

Tysiące Serbów blokowało mosty. Szli dwa dni z Belgradu

Trump realizuje plan. Te kraje obłożył dziś wysokimi cłami

Prof. Krasnodębski: Polska jest w stanie rozkładu

Wulkan na greckiej wyspie Santorini wykazuje oznaki aktywności

Sprawdzili dlaczego życie powstało na Ziemi. Mogło gdzie indziej?

Wielkie problemy floty Putina. Może być jeszcze gorzej