Potwierdzono ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków

W powiecie myślenickim w województwie małopolskim potwierdzono wystąpienie ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Ognisko stwierdzono w miejscowości Siepraw wśród ptaków utrzymywanych w niewoli - przekazał w czwartek wojewoda Krzysztof Jan Klęczar.
Jak poinformował wojewoda podczas briefingu, w czwartek Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii otrzymał dodatni wynik badań laboratoryjnych potwierdzający wystąpienie na terenie województwa ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków.
W ślad za tym wojewoda wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania tej choroby ptaków w Małopolsce.
"To pierwsze w tym roku ognisko, które zostało wykryte w Małopolsce wśród ptaków w niewoli" - wskazał Klęczar.
Według służb weterynaryjnych obszar zapowietrzony wysoce zjadliwą grypą ptaków obejmuje gminy i miejscowości z powiatów myślenickiego, krakowskiego, wielickiego i miasta Kraków.
Ograniczyć zasięg choroby
Rozporządzenie określa m.in. nakazy i zakazy obowiązujące na obszarach objętych ograniczeniami – zapowietrzonym i zagrożonym, zasady transportu zwierząt przez te obszary oraz precyzuje zasady oznakowania stref poprzez umieszczenie tablic informacyjnych na drogach publicznych. Ma to na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby i zapobiegnięcie jej wystąpienia na kolejnych obszarach.
Zastępca małopolskiego lekarza weterynarii Grzegorz Kawiecki przypomniał, że ostatni raz ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu hodowlanego potwierdzono w Małopolsce w czerwcu 2023 roku.
"Rozporządzenie wojewody małopolskiego ma na celu ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby. Chodzi o to, aby w obszarze, który jest zagrożony maksymalnie ograniczyć obrót materiałem, potencjalnie stanowiącym źródło zakażenia dla innych gospodarstw. Chodzi o żywe kury, jaja i produkty pochodzenia drobiarskiego np. pióra. To wszystko musi być pod naszą ścisłą kontrolą" - wyjaśnił Kawiecki i podkreślił, że choroba ta nie jest groźna dla ludzi.
Jak wyglądają objawy?
Jeżeli hodowca drobiu - tłumaczył weterynarz - zaobserwuje objawy kliniczne mogące wskazywać na zarażenie drobiu, takie jak: zwiększona śmiertelność, apatia, spadek pobierania paszy i wody, duszność, wypływ wydzieliny z nosa i oczu, obrzęk głowy, biegunka, nagły spadek nieśności, tzw. „lanie jaj” (jaja mogą mieć bardzo cienką skorupkę bądź być zdeformowane), objawy neurologiczne: drżenia, skręt głowy i szyi, paraliż kończyn, powinien niezwłocznie poinformować lekarza weterynarii prywatnej praktyki lub powiatowego lekarza weterynarii.
Według przedstawionych danych na terenie całego kraju w tym roku stwierdzono 26 ognisk u drobiu, 17 u ptaków dzikich, siedem ognisk u ptaków utrzymywanych w niewoli.
Ponadto na terenie powiatu bocheńskiego w Małopolsce potwierdzono dwa ogniska rzekomego pomoru drobiu (ND) u ptaków utrzymywanych w niewoli. W Polsce w tym roku stwierdzono 14 ognisk ND u drobiu i 12 ognisk tej choroby u ptaków utrzymywanych w niewoli.
Źródło: x.com, PAP
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Polecamy Hity w sieci
Wiadomości
Zranił 17-latka w centrum Tarnowa. Nastolatek z raną brzucha trafił do szpitala, trwają poszukiwania napastnika
Zamieszanie wokół słów Duszczyka. „Służby w akcji” punktują za sprzeczne wypowiedzi ws. kontroli granicznych [WIDEO]
NASZ NEWS: dziennikarze Republiki omawiają kulisy nacisków Tuska na Hołownię ws. zaprzysiężenia Nawrockiego
Były członek PKW składa zawiadomienie do prokuratury ws. próby opóźnienia zaprzysiężenia Nawrockiego przez Tuska
Najnowsze

Świątek vs Anisimova. Finał Wimbledonu już dziś!

Zamieszanie wokół słów Duszczyka. „Służby w akcji” punktują za sprzeczne wypowiedzi ws. kontroli granicznych [WIDEO]

Czy prokurator może zmienić wynik wyborów? Kida rozwiewa wątpliwości
