Przejdź do treści

Postawmy na kolej. Rezygnując z samolotu czy samochodu, dajemy odetchnąć planecie

Źródło: Pixabay

Unia Europejska promuje kolej, jako najbardziej ekologiczny środek transportu. Za takimi deklaracjami idą pieniądze, które wspierają modernizację i tworzenie nowych odcinków. Każdy, kto chce dać chwilę wytchnienia naszej planecie, powinien wybrać transport szynowy. Najlepiej od dziś, od 22 kwietnia, kiedy obchodzimy Światowy Dzień Ziemi – informuje polskieradio24.pl.

Podobne deklaracje składają także polscy decydenci, którzy wskazują m.in. na program Kolej Plus, którego celem jest przywracanie nieużywanych linii.

Kolej jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu

Fundacja Pro – Kolej sporządziła raport, z którego jednoznacznie wynika, że kolej jest w tej chwili najbardziej ekologicznym środkiem transportu. Według danych pociągi emitują niespełna 60 gramów na tzw. pasażerokilometra i 20 gramów na tonokilometr dwutlenku węgla do atmosfery.

To nawet czterokrotnie mniej niż samoloty i pięciokrotnie mniej niż ciężarówki w przewozach ładunków. Nic dziwnego, że chcąc zrealizować ambitne cele strategii Europejskiego Zielonego Ładu, Unia Europejska wskazuje kolej, jako formę transportu najbardziej przyjazną środowisku. I właśnie z tego powodu rozpoczynający się 2021 rok został więc nazwany Europejskim Rokiem Kolei.

Kolejne innowacje zwiększą konkurencyjność połączeń kolejowych

Biorąc pod uwagę pojemność, jeden pociąg jest w stanie zabrać tyle osób, co 200 samochodów oraz tyle ładunków, co 80 ciężarówek
Podczas niedawnej konferencji dotyczącej Zielonego Ładu, zarówno przedstawiciele ministerstwa infrastruktury, jak i sami kolejarze wskazywali na szereg inwestycji, które mają sprawić, że transport szynowy będzie z czasem coraz bardziej konkurencyjny.

Prezes PKP Krzysztof Mamiński podkreślał, że spółka od kilka lat prowadzi tak zwany program dworcowy. Polega on na remontach około 200 dworców w całym kraju. Oprócz prac typowo budowlanych budynki są wyposażone w nowoczesne i ekologiczne rozwiązania takie jak pompy ciepła, czy fotowoltaika. Jednocześnie PKP na swoich terenach tworzy farmy paneli fotowoltaicznych.

Walka z wykluczeniem komunikacyjnym

Jednym z najważniejszych zadań jest poprawa tak zwanej dostępności komunikacyjnej i walka z wykluczeniem komunikacyjnym.

Temu ma służyć między innymi program Kolej Plus, adresowany przede wszystkim do miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców. We współpracy z samorządami, zarządca sieci, czyli PKP Polskie Linie Kolejowe będzie prowadził modernizacje wybranych odcinków, które umożliwią ponowny dostęp do połączeń.

PKP PLK prowadzą też w całym kraju modernizacje, których efektem mają być szybsze i bardziej dostępne połączenia. Przykładem mogą być prace przy krakowskim i warszawskim węźle kolejowym. Inwestycje te są wspierane przez unijne fundusze.

Ważnym elementem stanie się Centralny Port Komunikacyjny

Dużą zmianą w zakresie dostępności do kolei, ma być projektowany właśnie system połączeń kolejowych w ramach budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Celem jest skomunikowanie wszystkich większych miast w Polsce tak, by dojazd do portu lotniczego w Baranowie nie przekraczał dwóch i pół godzin. Ma to być zupełnie nowy system szybkiej kolei w Polsce, który będzie konkurował z krótkodystansowymi, krajowymi połączeniami lotniczymi.

- Szukając prezentu dla Ziemi, powinniśmy częściej pomyśleć o spacerze czy podróży rowerem, a na rynku transportowym zadbać o transport szynowy. Bo pociąg może pracować równolegle dla nas, naszych towarów i dla środowiska – podsumowuje prezes fundacji Jakub Majewski.

polskieradio24.pl

Wiadomości

Potworna zbrodnia w Nowym Jorku. Podpalił śpiącą kobietę

Wyjątkowy film w Republice już 24 grudnia

Już dziś zapraszamy na wyjątkową Pasterkę w Republice

AKTUALIZACJA

Wielka impreza niszczycieli demokracji w Polsce. Ujawniamy!

Polacy nie chcą zmian ws. zakazu handlu w niedzielę

TYLKO U NAS

Majdzik: „Tusk działa na zlecenie UB-ków, Niemców i Rosji”

Szokujące fakty o Sądzie Apelacyjnym w Warszawie

Zobacz, jak sprawdzić czy twój smartfon cię podgląda!

Warszawska afera śmieciowa, czyli największy problem Rafała Trzaskowskiego

Komentator TVN ZSZOKOWAŁ na wizji: „Ostatnie komunikaty są tak samo wiarygodne jak te z kancelarii premiera”

Stefaniuk: Prokurator, który zatrzymał Romanowskiego, dalej prowadzi sprawę, a powinien być odsunięty

SKW pod ostrzałem – kulisy decyzji wobec gen. Gromadzińskiego i prof. Cenckiewicza

Dzisiaj informacje TV Republika 22.12.2024

Polskie rolnictwo w potężnym kryzysie – alarmujące dane z 2024 roku

Zobacz po czym poznać, że Tusk kłamie

Najnowsze

Potworna zbrodnia w Nowym Jorku. Podpalił śpiącą kobietę

Polacy nie chcą zmian ws. zakazu handlu w niedzielę

Majdzik: „Tusk działa na zlecenie UB-ków, Niemców i Rosji”

TYLKO U NAS

Szokujące fakty o Sądzie Apelacyjnym w Warszawie

Zobacz, jak sprawdzić czy twój smartfon cię podgląda!

Wyjątkowy film w Republice już 24 grudnia

Już dziś zapraszamy na wyjątkową Pasterkę w Republice

Wielka impreza niszczycieli demokracji w Polsce. Ujawniamy!

AKTUALIZACJA