Opublikowany przez portal Oko.press tekst „Ujawniamy, jak Lasy Państwowe z rządem "produkowały" pellet. Zarobiła prywatna firma” zawiera nieprawdziwe informacje i manipuluje faktami. W opinii Lasów Państwowych tak preparowane fejki obliczone są na zwiększenie klikalności tego portalu i mijają się z rzetelnością dziennikarską.
"To nieprawda, że Lasy Państwowe kupiły pellet u prywatnej firmy i sprzedają go w wyższej cenie. W rzeczywistości Lasy Państwowe zleciły podwykonawcy produkcję pelletu z drewna dostarczonego przez leśników", mówi w rozmowie z portalem tvrepublika.pl rzecznik Lasów Państwowych Michał Gzowski.
Zlecanie prac podwykonawcom, którzy specjalizują się w określonych usługach, to powszechna praktyka stosowana na całym świecie. Cena zawiera minimalną marżę leśników, która pokrywa wyłącznie koszty pozyskania surowca, transportu i organizacji sprzedaży.
"To nieprawda, że pellet dostarczony przez podwykonawcę Lasy Państwowe sprzedają po wyższej cenie, niż ten sam podwykonawca oferuje w internecie. W rzeczywistości cena pelletu oferowanego przez Lasy Państwowe jest rynkowa i mieści się w średniej cen za pellet tej samej klasy, a niższa cena odnaleziona przez oko.press w internecie to nie oferta podwykonawcy, tylko wystawiona na aukcji oferta prywatnej osoby, sprzedającej jedną paletę pelletu sygnowanego marką podwykonawcy", podkreśla Gzowski i dodaje, że "na tym samym portalu aukcyjnym można znaleźć również ceny wyższe niż oferowane przez Lasy Państwowe – ale tego „dziennikarz” oko.press już nie podał", zaznacza.
"Nieprawdą jest, że nie wiadomo, na jakiej zasadzie pellet dostarczył Lasom Państwowym dany podwykonawca. W rzeczywistości było to zamówienie publiczne na normalnych zasadach prawnych", podkreśla nasz rozmówca.
"To nieprawda, że „dziennikarz” nie otrzymał odpowiedzi z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które nadzoruje Lasy Państwowe. W rzeczywistości otrzymał jasną i jednoznaczną odpowiedź, że pellet nie został kupiony od prywatnej firmy", informuje Gzowski.
Lasy Państwowe rozpoczęły sprzedaż pelletu w dwóch lokalizacjach: w Lęborku i Olsztynie. Decyzja o wytwarzaniu pelletu zapadła jesienią, kiedy ceny tego surowca grzewczego poszły mocno w górę. Zaangażowanie Lasów Państwowych i dostarczenie pelletu na rynek miało powstrzymać wzrost cen, czytamy w nadesłanym oświadczeniu.