Przejdź do treści
Ponad 2 mln 341 tys. osób jest w pełni zaszczepionych na Covid-19.
Fot. PAP/Wojtek Jargiło

W Polsce jest 2 mln 341 tys. osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 - osoby te dostały obie dawki szczepionek lub otrzymały jednodawkowy preparat Johnson&Johnson.

W Polsce wykonano dotąd 9 210 419 szczepień przeciw COVID-19. Pierwszą dawkę otrzymały 6 868 703 osoby. Zaszczepionych dwoma dawkami lub jednodawkowym preparatem J&J jest 2 341 716 osób – podano w środę na stronach rządowych.

Po szczepieniach zanotowano 6452 niepożądane odczyny, w większości objawiające się zaczerwienieniem i krótkotrwałym bólem w miejscu wkłucia.

Od 27 grudnia ub.r., gdy zaszczepiono pierwszą osobę, zutylizowano w sumie 10 132 dawki szczepionek.

W środę szef KPRM, pełnomocnik rządu ds szczepień Michał Dworczyk odnosił się do stanowiska Europejskiej Agencji Leków, która stwierdziła, że możliwy jest związek między szczepionką Johnson & Johnson przeciw COVID-19, a bardzo rzadkimi przypadkami nietypowych zakrzepów krwi przy występowaniu niskiego poziomu płytek krwi. Jednocześnie Agencja potwierdziła, że "ogólny stosunek korzyści do ryzyka pozostaje pozytywny"

- Rzeczywiście jest pewne zamieszanie medialne i wątpliwości, które się pojawiły wokół tej firmy, podobnie jak wcześniej wokół szczepionek firmy AstraZeneca. Mam nadzieję, że szybko minie. Tak się stało właśnie w przypadku szczepionki AstraZeneca – powiedział Dworczyk.

- EMA wskazała, że jest to szczepionka bezpieczna, że – oczywiście jak każdy lek – może mieć działania uboczne, ale prawdopodobieństwo wystąpienia tych działań ubocznych jest bardzo niewielkie i absolutnie korzyści wypływające z zaszczepienia przewyższają wszystkie ryzyka – zaznaczył szef KPRM. Dodał też, że Polska ma łącznie zamówionych kilkanaście milionów sztuk szczepionki Johnson & Johnson.

Dwroczyk mówił również o frekwencji i zainteresowaniu szczepieniami. Jego zdaniem spośród osób w wieku 60-69 lat zaszczepionych lub zarejestrowanych jest obecnie około 54 proc.

- Natomiast wśród pięćdziesięciokilkulatków te zapisy trwają, tu widzimy trochę mniejszą determinację, mniejsze zainteresowanie - dodał.

Podkreślił, że rząd planuje uruchomienie w maju dużej informacyjnej kampanii profrekwencyjnej.

- Jak powiedziałem, w interesie nas wszystkich jest byśmy jak najszybciej zaszczepili jak największą część dorosłej populacji - zaznaczył Dworczyk.

Powtórzył, że na szczepienia można zapisać się na kilka sposobów - poprzez infolinię, smsa czy stronę internetową.

W środę również pojawiła się informacja amerykańskiego dziennika Wall Street Journal, że w Meksyku i Polsce zidentyfikowano przypadki sfałszowanych szczepionek przeciw Covid-19. Odniósł się do tego minister zdrowia Adam Niedzielski, który powiedział, że "ryzyko tego, żeby w ogóle w oficjalnym obiegu pojawiła się jakaś podróbka praktycznie nie istnieje". I zaznaczył, że "tutaj jest działalność zarówno zakupowa państwa, jak i dystrybucji tych szczepionek. Wszystkie certyfikowane produkty trafiają do punktów szczepień i tutaj cały łańcuch logistyczny jest tak zbudowany, żeby zapewnić bezpieczeństwo, że żadna fałszywka w takim obiegu oficjalny się nie pojawi".

Również prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski podkreślił w środę, że "każda dostarczona przez producenta do magazynu RARS partia szczepionek jest pełnowartościowa i kontrolowana zarówno pod względem jakości, jak i pod kątem zachowania odpowiedniej temperatury przez cały okres transportu".

- Próbki z każdej dostarczonej partii preparatu są przez nas kierowane do badania przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH - zaznaczył.

Kuczmierowski zarekomendował jednocześnie, by szczepić się wyłącznie w autoryzowanych Punktach Szczepień, które otrzymują szczepionki za pośrednictwem RARS. To - zaznaczył - "w obliczu wyżej opisanych procedur, gwarantuje przyjęcie oryginalnego, pełnowartościowego preparatu".

Natomiast wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin zapowiedział w środę, że najdalej 10 maja ruszy akcja szczepień "masowo we wszystkich zakładach, które są w stanie spełnić wymogi tego programu". Poinformował też, że w programie pilotażu będzie uczestniczyć 8 firm - 4 prywatne i 4 spółki Skarbu Państwa.

Polscy pacjenci otrzymują dwudawkowe preparaty przeciw COVID-19 produkowane przez firmy Pfizer, Moderna i AstraZeneca oraz jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson. Preparat ten jest stosowany m.in. u osób, które samodzielnie nie mogą dotrzeć do punktów szczepień. 

PAP

Wiadomości

Gdy taksówkarz usłyszał to od dziewczynki, od razu zareagował. Zobacz!

Putin przygotowuje opinię publiczną na atak na państwa bałtyckie!

Zarzut dzieciobójstwa dla 18-letniej Ukrainki. Ciało jej dziecka znaleziono w śmietniku!

Sałek: na Tusku mści się jego polityka kadrowa i paraliż instytucji po wyrzuceniu specjalistów

Republika: „Gość Dzisiaj” o godz. 19:45

Przygotowania Śląska w cieniu powodzi i transferu

Hanna Gronkiewicz-Waltz wraca do wielkiej polityki. Zobacz kogo zastąpi!

Choć straciła dom, zdołała uratować życie

Michael Jordan w końcu sprzedał swoją rezydencję w Chicago

Szczucki: dla rządu Tuska interesy obywatelu schodzą na dalszy plan

KRS nie ma złudzeń: obecny rząd nie jest „organem tożsamym do Rady Ministrów”

Takiej paskudnej ustawki dawno nie było! „Jest pan wielki!” - padło pod adresem Tuska

Zapadł pierwszy wyrok ws. szabrownika. Zobacz ile dostał!

W Singapurze Red Bull chce odzyskać pozycję lidera

Prezydent podziękował służbom! [wideo]

Najnowsze

Gdy taksówkarz usłyszał to od dziewczynki, od razu zareagował. Zobacz!

Republika: „Gość Dzisiaj” o godz. 19:45

Przygotowania Śląska w cieniu powodzi i transferu

Hanna Gronkiewicz-Waltz wraca do wielkiej polityki. Zobacz kogo zastąpi!

Choć straciła dom, zdołała uratować życie

Putin przygotowuje opinię publiczną na atak na państwa bałtyckie!

Zarzut dzieciobójstwa dla 18-letniej Ukrainki. Ciało jej dziecka znaleziono w śmietniku!

Sałek: na Tusku mści się jego polityka kadrowa i paraliż instytucji po wyrzuceniu specjalistów