W Polsce wykonano dotychczas 1,9 mln szczepień przeciw COVID-19 – pierwszą dawkę otrzymało 1,4 mln osób, a 580 tys. także drugą. Wczoraj ruszyły szczepienia nauczycieli i pracowników żłobków. Poinformowano, że szczepionką AstraZeneca będą szczepione osoby do 65. roku życia.
Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia – wtedy w ramach grup zero szczepionkę zaczęli przyjmować przedstawiciele służb medycznych, a następnie m.in. pracownicy ośrodków pomocy społecznej i pensjonariusze domów pomocy społecznej. 25 stycznia rozpoczęły się szczepienia populacyjne – szczepionkę otrzymują osoby z grupy pierwszej, na początek seniorzy 70 plus.
Polska nie marnuje
Michał Dworczyk zwrócił uwagę, że współczynnik utylizacji szczepionek w Polsce jest jednym z najniższych na świecie.
– Francja dopuszczała wręcz momentami utylizację do 30 proc. szczepionek. Wielka Brytania około 5 proc., Kanada była chwalona za to, że utylizuje się 0,3 proc. szczepionek. U nas utylizowanych jest około 0,2 proc. szczepionek” – wskazał minister.
Mamy jeden z najniższych wskaźników utylizacji szczepionek na świecie. ???????? zakładała ok. 30%, ???????? 5%, ???????? chwali się poziomem 0,3%. Dzięki odpowiedzialności kadry medycznej i dobrej organizacji systemu w ???????? odsetek wynosi 0,19% ❗️Tezy @FaktPL są krzywdzące dla medyków. #StopFakeNews pic.twitter.com/ZdzwuuMzDB
— Michał Dworczyk (@michaldworczyk) February 12, 2021
Wczoraj rozpoczęły się szczepienia nauczycieli. W pierwszej kolejności tych, którzy obecnie pracują stacjonarnie, m.in. nauczycieli przedszkoli, klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych, nauczycieli i instruktorów praktycznej nauki zawodu a także dla pracowników żłobków. Szczepieni są oni szczepionką firmy AstraZeneca.
Decyzją Rady Medycznej szczepionka AstraZeneca może być stosowana u osób od 18 do 65 lat – poinformował Michał Dworczyk, szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień.
Rada Medyczna, w wyniku szczegółowych analiz, pozytywnie zaopiniowała stosowanie preparatu AstraZeneca dla osób w wieku 18-65 lat. W poniedziałek uruchomimy zapisy dla wszystkich nauczycieli do 65 r.ż. Rada rekomenduje stosowanie szczepionek na potrzeby grupy i etapu zero. pic.twitter.com/gskTaJU5js
— Michał Dworczyk (@michaldworczyk) February 12, 2021
Poważne konsekwencje
Dworczyk zaznaczył, że ma to dwie poważne konsekwencje, jeżeli chodzi o Narodowy Program Szczepień. – Po pierwsze, wszyscy nauczyciele do 65. roku życia będą mogli się szczepić, więc od poniedziałku, kiedy rozpoczynamy kolejny etap zapisów dla nauczycieli, również te osoby, które do tej pory nie mogły się zapisywać na szczepienia będą mogły się zapisać – powiedział szef KPRM.
Minister zwrócił też uwagę, że w grupie zero jest jeszcze kilkaset tysięcy osób niezaszczepionych. – Są tam i lekarze, i pracownicy medyczni, ale przede wszystkim osoby współpracujące z podmiotami prowadzącymi działalność leczniczą. Po 3 marca rozpoczniemy szczepienia właśnie grupy zero. Zakończymy je w krótkim czasie. Ta data jest związana z tym, że 2 marca do Polski ma dotrzeć transport liczący około pół miliona szczepionek AstraZeneca i one właśnie zostaną przeznaczone na dokończenie szczepień w grupie zero – wyjaśnił. Podał, że zaszczepiono już 94 proc. lekarzy.
Dworczyk mówił też o kwestii odstępu między szczepieniami tym preparatem. Przypomniał, że w wytycznych ministra zdrowia znalazło się zalecenie, aby odstęp wynosił 10-12 tygodni. – To jest spowodowane skutecznością działania szczepionki AstraZeneca – powiedział.
Producenci bez harmonogramów
Pytany o zapisy na szczepienia w kolejnym kwartale Dworczyk powiedział, że „nie można odpowiedzialnie zadeklarować tych zapisów, bo dotychczas żaden z producentów szczepionek nie przesłał oficjalnego harmonogramu dostaw”.
– Prosimy o wsparcie Komisji Europejskiej, która jest podstawową stroną w dyskusji z producentami, sami też się kontaktujemy, ale do tej pory żaden producent nie potrafił przesłać żadnych danych na temat liczby szczepionek dostarczanych w drugim kwartale – powiedział szef KPRM. – My konsekwentnie trzymamy się deklaracji złożonej kilka tygodni temu: szczepimy 3 mln osób do końca pierwszego kwartału, średnio milion w ciągu miesiąca – powiedział Dworczyk.
Kolejne zapisy dla nauczycieli
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przypomniał zaś, że od poniedziałku rusza kolejna tura rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19 dla pozostałych grup nauczycieli i dla nauczycieli akademickich. Będą dla nich dwa oddzielne systemy rejestracji: dla nauczycieli uczących w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych za pomocą Systemu Informacji Oświatowej, dla nauczycieli akademickich i innych osób prowadzących zajęcia na uczelniach za pośrednictwem systemu POL-on.
W tym tygodniu – od poniedziałku do środy – rejestrować się na szczepienia przeciw COVID-19 mogli ci nauczyciele, którzy obecnie pracują stacjonarnie z dziećmi i młodzieżą. Zgłosiło się 268 tys. nauczycieli. Szczepienia rozpoczęły się w całym kraju w piątek, w niektórych regionach dzień wcześniej.