Polski atom i węgiel. Kandydaci w Końskich o przyszłości energii

Podczas debaty prezydenckiej w Końskich jednym z poruszonych tematów była transformacja energetyczna. Kandydaci odnieśli się do kwestii pogodzenia odnawialnych źródeł energii z paliwami kopalnymi i polityką klimatyczną Unii Europejskiej.
W większości zgodzili się co do potrzeby budowy polskich elektrowni atomowych, choć różnili się w szczegółach. Niektórzy z kandydatów potraktowali temat w sposób daleki od poważnego.
Nawrocki: Atom i polski węgiel
Karol Nawrocki zapowiedział pełne wsparcie dla budowy elektrowni atomowej i krytykował rząd za likwidację dotychczasowych projektów. Jego zdaniem, nie należy rezygnować z dotychczasowych źródeł energii, dopóki nie da się ich zastąpić innymi.
– Będę wspierał wszelkie wysiłki do budowy elektrowni atomowej. Ubolewam, że rząd Donalda Tuska likwiduje projekt. Takie projekty jak elektrownia jądrowa, do czasu gdy nie dojdziemy do polskiego atomu, polski węgiel powinniśmy wydobywać i rozwijać Rzeczpospolitą Polską
– mówił, dodając, że polscy naukowcy mogą sprawić, że kopalnie będą mniej emisyjne.
Hołownia: Polska droga rozwoju
Szymon Hołownia nie miał nic do zaproponowania, zwrócił jedynie uwagę na potrzebę wypracowania polskiego modelu transformacji energetycznej. Na czym miałby on polegać? Tego nie powiedział, bo dotychczas zasłynął z tego, że pokornie realizuje agendę Donalda Tuska i jego partii.
– Bo my dzisiaj potrzebujemy polskiego modelu transformacji energetycznej. Nie niemieckiego, nie francuskiego, tylko polskiego. Musimy mieć polską drogę rozwoju i musimy zadbać o to, aby Niemcy kupowali u nas w Dino, a nie Polacy w Lidlu, albo Rossmanie
– podkreślił.
Jakubiak: Węgiel na 900 lat
Marek Jakubiak przypomniał o zasobach polskiego węgla i niewykorzystanym potencjale geotermii. Zwrócił uwagę na fakt, że polski rząd realizując plany i agendę Niemiec oraz UE, w rzeczywistości porzuca własne zasoby, które są ważnym potencjałem rozwojowym.
– Mamy plany od wielu lat, ale zostały niestety wstrzymane. Zdecydowanie dokładam się do głosu pana Nawrockiego na temat naszego czarnego złota, czyli węgla. Nam węgla starczy na 900 lat i pytam się komu to przeszkadza? Dlaczego Niemcy mogą otwierać kopalnie węglowe, a Polacy muszą zamykać?
– pytał.
Stanowski: Obietnica sześciu elektrowni
Krzysztof Stanowski, z charakterystyczną ironią, zapowiedział radykalne działania na rzecz obniżenia cen energii.
– W pierwszej kolejności obniże ceny prądu o 60 procent. NMależy do tego zbudować lektrownie atomowe. Jeśli zostanę prezydentem to do końca rtego roku zbuduję sześć elektrowni atomowych. Top jest mój pomyusł na sprawy energetyki
– mówił półżartem.
Senyszyn: Transformacja z konsultacjami
Joanna Senyszyn podkreśliła, że transformacja energetyczna jest konieczna, ale powinna być prowadzona rozważnie i w konsultacji ze specjalistami.
– Czeka nas Transformacja energetyczna i musi być to właściwy miks wszystkich źródeł energi (...). Musimy skonsultować wszystko ze specjalistami i nie kierować się wyłącznie polityką i sondażami ponieważ to jest najbardziej katastrofalne
– zaznaczyła.
Z dystansem odniosła się również do deklaracji Krzysztofa Stanowskiego o błyskawicznej budowie elektrowni atomowych.
Źródło: Republika,
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Polecamy Nasze Programy
Wiadomości
Najnowsze

Sąd potwierdził, że pikieta pro-life w Rzeszowie została nielegalnie rozwiązana przez prezydenta miasta

Rafał Trzaskowski popełnił katastrofalny błąd. Okazał się Rafałem "tchórzowskim"

Tragiczny bilans ostrzału. Już 34 zabite osoby i 117 rannych po rosyjskim ataku na Sumy

Napad na dziennikarza Republiki! Obdukcja potwierdza: ochrona Trzaskowskiego użyła przemocy
