Waluta narodowa jest jednym z fundamentów suwerenności państwa. Buduje jego dobrobyt i pozycję w świecie, gwarantuje stabilność ekonomiczną, a tym samym daje poczucie bezpieczeństwa obywatelom.
Tradycje naszej waluty sięgają przełomu XV i XVI w. Początkowo złoty polski służył jako jednostka obrachunkowa, w kolejnych stuleciach funkcjonował już pod postacią monet a następnie banknotów.
Dzisiaj trudno wyobrazić sobie racjonalny i autonomiczny (niezależny od dyktatu zewnętrznego) rozwój Polski bez własnej waluty i Narodowego Banku Polskiego.
NBP poinformował, iż z punktu widzenia rozwoju gospodarczego posiadanie waluty narodowej przynosi dwie główne korzyści. Po pierwsze, własna waluta o płynnym kursie pomaga stabilizować gospodarkę w okresach zaburzeń ekonomicznych. W gospodarkach pozbawionych własnej waluty dostosowanie do pogorszenia uwarunkowań zewnętrznych wiąże się często z głębszym spadkiem aktywności gospodarczej i silniejszym wzrostem bezrobocia. Po drugie, własna waluta umożliwia prowadzenie niezależnej polityki pieniężnej, dopasowanej do potrzeb krajowej gospodarki. Czynniki te powodują, że posiadanie własnej waluty sprzyja szybszemu rozwojowi gospodarczemu i wspiera stabilność makroekonomiczną. Dzięki temu polskie społeczeństwo może czuć się bezpiecznie, a Polska szybko dogania najbogatsze kraje Zachodu.
Najnowsze
Republika zdominowała konkurencję w Święto Niepodległości - rekordowa oglądalność i wyświetlenia w Internecie