Polski Ład dla zdrowia. Niedzielski: pacjent jest postawiony w centrum
System opieki zdrowotnej powinien być kształtowany wokół pacjenta, a nie obok niego - podkreślał w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapewnił, że w kolejnych tygodniach będą pojawiały się następne projekty realizujące założenia Polskiego Ładu.
W piątek w Chełmie (woj. lubelskie) odbywa się debata z udziałem szefa resortu zdrowia o zawartych w Polskim Ładzie propozycjach w dziedzinie ochrony zdrowia.
Minister Niedzielski w swoim wystąpieniu ocenił, że dzięki ogłoszeniu Polskiego Ładu system ochrony zdrowia "otrzymał nowy, potężny impuls, który nadaje nową perspektywę i roztacza stabilną ścieżkę rozwoju systemu opieki zdrowotnej w Polsce i co najważniejsze - (...) w zupełnie nowej filozofii". Zapewnił, że konkretne projekty realizujące te założenia "będą się pojawiały systematycznie w kolejnych tygodniach, tak jak już w tym tygodniu przedstawiamy pierwszy projekt".
Przypomniał, że w Polskim Ładzie znalazła się gwarancja wzrostu środków na system opieki zdrowotnej. Według jego założeń w najbliższych sześciu latach wydatki na zdrowie mają się zwiększyć do 7 proc. PKB. W 2023 r. mają osiągnąć 6 proc. PKB.
Niedzielski zaznaczył jednocześnie, że "pieniądze są oczywiście ważne, ale w systemie opieki zdrowotnej najważniejszy jest pacjent".
- Jeżeli pacjent nie jest postawiony w centrum ochrony zdrowia, to nic nie jest na właściwym miejscu. To pacjent musi kumulować uwagę, musimy mieć zawsze z tyłu głowy (...) obraz, jakie będą skutki wydatkowania tych środków dla pacjentów. Bo możemy kupować kolejne sprzęty, budować nowoczesne bloki, możemy wydawać miliardy złotych, ale jeżeli pacjent nie jest w centrum uwagi tych wszystkich projektów, to to wszystko będzie tworzyło pustkę - powiedział Niedzielski.
- Jako minister zdrowia tego rządu, rządu Zjednoczonej Prawicy, przyjąłem sobie za cel przywrócić sens systemowi ochrony zdrowia w Polsce. Moim celem i celem tego rządu będzie i jest kształtowanie systemu opieki zdrowotnej wokół pacjenta, a nie obok niego - podkreślił.
Od lipca ruszy program profilaktyki dla osób powyżej 40 lat
Minister zdrowia mówił, że jednym z flagowych projektów Polskiego Ładu w dziedzinie ochrony zdrowia będzie profesjonalizacja obsługi pacjenta.
- Chcemy stworzyć profesjonalny system nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. W tym celu już w tej chwili finalizujemy możliwość uruchomienia profesjonalnej platformy do teleporad - poinformował Niedzielski.
Zapewnił, że platforma będzie zawierała nowe narzędzia i nie będzie opierała się jedynie o rozmowy telefonicznej.
- Jeżeli sprawa nie będzie mogła być obsłużona na tej platformie, pacjent będzie wysyłany do ambulatorium, które jest w jego najbliższym otoczeniu i na dodatek na godzinę, którą umówi bezpośrednio w trakcie rozmowy telefonicznej - podkreślił.
Niedzielski zapowiedział, że planowane jest wprowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej, do której każdy będzie miał dostęp poprzez swoje internetowe konto pacjenta.
.@a_niedzielski (@MZ_GOV_PL): Chcemy stworzyć profesjonalny system nocnej i świątecznej pomocy lekarskie.#włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) May 21, 2021
- Chodzi o to, żeby to pacjent miał wygodne narzędzia elektroniczne, żeby z tej wygody, jaką dają e-recepty i e-skierowana również mógł korzystać szerzej, w kontekście całej swojej dokumentacji medycznej - mówił minister zdrowia.
Dodał, że rozwijany będzie również system domowej opieki medycznej.
Minister zdrowia poinformował ponadto, że od lipca uruchomiony zostanie program profilaktyki dla każdej osoby powyżej 40 roku życia. Jak mówił, bilans zdrowia dla 40-latków będzie polegał na całym pakiecie badań poprzedzony ankietą, którą pacjenci będą mogli wykonać przy użyciu internetowego konta pacjenta bądź poprzez infolinię.
- Po bilansie zdrowia trzeba będzie się skonsultować ze swoim lekarzem rodzinnym. W przypadku konieczności pogłębienia tych badań, trzeba odwiedzić specjalistę. I dlatego uruchamiamy specjalistykę w nielimitowanym dostępie, żeby ten dostęp był ułatwiony, żeby kolejki się skracały - powiedział Niedzielski.
- Na jakość nie będziemy żałować środków. Każdy podmiot, każdy szpital, który będzie gwarantował pacjentowi jakość - a my ją będziemy bardzo dokładnie mierzyli - będzie mógł oczekiwać od państwa dodatkowych nakładów, a my tych nakładów nie będziemy żałowali - zapewnił
Polecamy Nasze Programy
Wiadomości
Najnowsze
Giertych chce pozwać Sośnierza. Mocna odpowiedź: „Grozisz sądem i zniesławiasz ludzi, za to, że powtarzają fakty?”