Polska służba zdrowia na szarym końcu w Europie
Stan polskiej służby zdrowia jest jednym z najgorszych w Europie. Wyprzedza nas Albania i Bułgaria – tak donosi najnowszy ranking Euro Health Consumer Index.
Najnowszy ranking Euro Health Consumer Index pokazuje, że polska służba zdrowia zdobyła tylko 511 punktów na 1000 możliwych, wyprzedzając tylko Litwę, Serbię, Czarnogórę, Rumunię oraz Bośnię i Hercegowinę. Niestety porównując dane z lat poprzednich: 565 (2009) oraz 521 (2013) zauważamy tendencję spadkową, a co za tym idzie – stan polskiej służby zdrowia z roku na rok się pogarsza.
Kryterium były tu efektywność systemów opieki zdrowotnej, zakres praw pacjentów oraz czas oczekiwania na rozpoczęcie leczenia.
W rankingu zwyciężyła Holandia, uzyskując 898 punktów, wyprzedzając Szwajcarię (855). Na trzecim miejscu uplasowała się Norwegia (851), a za nią Finlandia (846). Co ciekawe, nasi sąsiedzi - Czechy uplasowały się na 15 miejscu.
To dowodzi, że mimo kryzysu oraz powszechnej tendencji zaciskania pasa i szukania oszczędności, służba zdrowia poszczególnych państw europejskich ma się dobrze. Wskaźniki przeżywalności są coraz wyższe, jak również następują postępy w leczeniu chorób serca i zawałów. Jednak są takie kraje jak Polska, które wymagają wypracowania lepszych mechanizmów w tym zakresie.
Szwedzka firma Health Consumer Powerhouse, która stworzyła ranking, alarmuje o coraz większym pogłębianiem się różnic między bogatymi państwami, takimi jak Holandia czy Szwajcaria, a krajami uboższymi, do których zalicza się Polska.