„Polska na dzień dobry”. Kaczmarczyk o programie „Locha+”, dopłatach i emeryturach dla rolników
Gościem programu „Polska na dzień dobry” był wiceminister rolnictwa Norbert Kaczmarczyk. W rozmowie poruszono kwestie zmian dla polskich rolników wprowadzanych w ramach Polskiego Ładu.
Omawiając kwestie zmian dla polskich rolników przewidzianych w ramach Polskiego Ładu, wiceminister szczególną wagę przywiązał do kwestii ubezpieczeń upraw rolnych.
- Powrót do ubezpieczeń wzajemnych sprawi, że rolnik będzie miał silne poczucie bezpieczeństwa - stwierdził Kaczmarczyk. Wiceminister wskazał na tzw. „efekt domina”. - Jeśli rolnik nie miał pieniędzy na ubezpieczenie, to ewentualny kryzys sprawi, że jego gospodarstwo łatwo może upaść - mówił. - Kolejne miliardy do kwoty ubezpieczenia sprawią, że „zażegnamy ten kryzys na samym początku i tego efektu domina nie będzie” - ocenił.
#PolskaNaDzieńDobry | @N_Kaczmarczyk : Jeśli rolnik nie miał pieniędzy na ubezpieczenie, bądź się o nie nie starał to w późniejszej sytuacji jest szansa, że w jego gospodarstwie będzie kryzys. #włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) January 13, 2022
Odnosząc się do wpływu pandemii na przeprowadzane zmiany, Kaczmarczyk wskazał na „rzecz, z którą boryka się cała Europa i świat”, czyli utrudnienie z „łańcuchami dostaw”, - W Polsce i tak są one na całkiem dobrym poziomie, ale nie możemy doprowadzić do sytuacji, w której będziemy szantażowani żywnościowo - zaznaczył wiceminister, mówiąc m.in. o „spadającym pogłowiu trzody chlewnej na świecie”. Jak mówił, „budujemy programy, które mają się temu przeciwstawić, chociażby program nazywany przez niektórych „Locha+”, czyli dodatki do utrzymania trzody chlewnej w hodowli”. - Takie rozwiązania sprawią, że „rolnicy w trudnym momencie zdecydują się utrzymać hodowlę” - ocenił. „Niestety lewicowa agenda europejska nie chce hodowli w Europie, my jednak zdecydowanie sprzeciwiamy się tym praktykom” - zapewnił.
#PolskaNaDzieńDobry | @N_Kaczmarczyk : Walka z pandemią dotknęła wiele gospodarstw. #włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) January 13, 2022
- W związku ze zmianą systemu dopłat rolnik będzie mógł decydować, w którym kierunku pójdzie jego gospodarstwo. Z jednej strony mówimy o produkcji towarowej, a z drugiej o produkcji ekologicznej - to różnego rodzaju gałęzie w rolnictwie, nie da się tego określić w jednym momencie i podążać tylko jedną drogą, dlatego „to rolnik określi, bo z jednej strony mówimy o wysokich cenach nawozów, zerowej stawce VAT, mamy też uprawy takie jak soji, czyli białkowe, które wymagają dużej ilości nawozów, a jednocześnie pozwalają budować bezpieczeństwo białkowe w Polsce bez ew. importu soji genetycznie modyfikowanej z zagranicy” - mówił wiceminister.
„Będzie możliwość dofinansowania do pewnego rodzaju innowacji w gospodarce, chociażby do zadrzewień, roślin miododajnych” - mówił wiceminister. „Jeśli rolnik będzie komponował dopłatę na różnej strukturze na swojej glebie, to będzie mógł uzyskać dopłatę grubo powyżej średniej unijnej” - dodał.
#PolskaNaDzieńDobry | @N_Kaczmarczyk : Rolnik, który chce iść na emeryturę nie będzie miał konieczności zbywania gospodarstwa. #włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) January 13, 2022
Polecamy Sejm na Żywo
Wiadomości
Najnowsze

Joanna Jenerowicz wpłaciła kaucję za Annę Wójcik. "Wiedziałam, że chcę coś zrobić, że chcę jakoś pomóc"

Szok! Niemcy bronią Instytutu Pileckiego przed koalicją 13 grudnia

Areszt wydobywczy i groźba odebrania dziecka - metody bodnarowców
