Polska na 12. miejscu w zestawieniu firm rodzinnych. Niemcy na przedostatnim

Country Index for Family Businesses bada obszary tematyczne takie jak: "Podatki", "koszty pracy, "produktywność", "kapitał ludzki", "regulacje", "finansowanie", "infrastruktura i instytucje" oraz "energia".
Ranking krajów najbardziej uprzemysłowionych
Krajami uprzemysłowionymi o najbardziej pozytywnym rozwoju w całym okresie badania są na pierwszym miejscu:
Holandia (+7 miejsc)
Polska (+6 miejsc)
Czechy i USA (po +4 miejsca)
Najgorzej wypadły Niemcy (-5 miejsc), Szwajcaria (-3 miejsca) i Szwecja (-3 miejsca).
Niemcy a podatki
W kategorii "Podatki” Niemcy zajęły 20 miejsce - przedostatnie w rankingu krajów uprzemysłowionych. Gorzej jest tylko w Japonii. Wynika to w dużej mierze z wysokich podatków od osób prawnych w Niemczech. Inne kraje dla przykładu USA, Francja i Belgia, poprawiły swoją pozycję dzięki obniżkom podatków.
Według badania Niemcy mają istotne słabości w kategorii "Koszty pracy, produktywność, kapitał ludzki" (18. miejsce). Poprawiły się nieznacznie w kategorii "Energia", ale będąc na 14. miejscu, kwalifikują się poniżej średniej. Przyczyną tego są przede wszystkim wysokie ceny energii elektrycznej.
W kategorii "Infrastruktura i instytucje" wypadają nieco powyżej średniej (8. miejsce), ale muszą zaakceptować największą utratę punktów. Szczególnie infrastruktura cyfrowa jest uważana za nieodpowiednią.
Polecamy Sejm na Żywo
Wiadomości
Berlin podrzuca Polsce migrantów. Niemiecka minister mówi o świetnej współpracy z polskimi służbami [WIDEO]