Country Index for Family Businesses bada obszary tematyczne takie jak: "Podatki", "koszty pracy, "produktywność", "kapitał ludzki", "regulacje", "finansowanie", "infrastruktura i instytucje" oraz "energia".
Ranking krajów najbardziej uprzemysłowionych
Krajami uprzemysłowionymi o najbardziej pozytywnym rozwoju w całym okresie badania są na pierwszym miejscu:
Holandia (+7 miejsc)
Polska (+6 miejsc)
Czechy i USA (po +4 miejsca)
Najgorzej wypadły Niemcy (-5 miejsc), Szwajcaria (-3 miejsca) i Szwecja (-3 miejsca).
Niemcy a podatki
W kategorii "Podatki” Niemcy zajęły 20 miejsce - przedostatnie w rankingu krajów uprzemysłowionych. Gorzej jest tylko w Japonii. Wynika to w dużej mierze z wysokich podatków od osób prawnych w Niemczech. Inne kraje dla przykładu USA, Francja i Belgia, poprawiły swoją pozycję dzięki obniżkom podatków.
Według badania Niemcy mają istotne słabości w kategorii "Koszty pracy, produktywność, kapitał ludzki" (18. miejsce). Poprawiły się nieznacznie w kategorii "Energia", ale będąc na 14. miejscu, kwalifikują się poniżej średniej. Przyczyną tego są przede wszystkim wysokie ceny energii elektrycznej.
W kategorii "Infrastruktura i instytucje" wypadają nieco powyżej średniej (8. miejsce), ale muszą zaakceptować największą utratę punktów. Szczególnie infrastruktura cyfrowa jest uważana za nieodpowiednią.