Przejdź do treści

Polska i Słowacja jednoczą siły w walce z nieuczciwymi podatnikami

Źródło: zdjęcie ilustracyjne / stevepb CC0

Polska i Słowacja będą współpracować w walce z przestępstwami podatkowymi, w tym VAT – przewiduje podpisane w poniedziałek w Bratysławie dwustronne porozumienie dotyczące zacieśnienia współpracy Polski i Słowacji w wymianie wiedzy i informacji podatkowej.

Luka w VAT w Unii Europejskiej według Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynosi prawie 140 mld euro, z czego około 60 mld euro tracą państwa UE z powodu działalności mafii VAT. To tyle co 60% rocznego budżetu naszego kraju.

Polska odniosła w ostatnich latach spektakularny sukces w zakresie niwelowania luki w podatku VAT. Jeszcze w 2015 r. wynosiła ona 24 proc. potencjalnych wpływów, a już w 2018 r. spadła do ok. 12 proc. i utrzymywała się na tym poziomie w 2019 r. Kluczowe było wprowadzenie nowych i unikatowych na skalę europejską narzędzi uszczelniających. Split payment, pakiet paliwowy czy przewozowy, JPK VAT czy STIR – to tylko niektóre narzędzia, które istotnie przyczyniły się do spadku luki VAT w Polsce.

Dane pokazują, że polski rząd wie jak skutecznie uszczelniać system podatkowy, dzięki czemu możemy być realnym wsparciem dla innych państw UE.

Zwalczanie luki VAT jest także priorytetem słowackiego rządu. Od 2013 r. wprowadzano tam środki przeciwdziałające oszustwom podatkowym, jednak luka VAT jest wciąż wysoka i wynosi ok. 18%. Słowacja jest zainteresowana zwłaszcza metodą podzielonej płatności, JPK i pakietem paliwowym.

Europejska solidarność podatkowa

Ważne dla dalszego zwiększania efektywności administracji podatkowej, również w Polsce, jest zapewnienie jej szybkiego dostępu do danych na temat obrotu pomiędzy państwami.

"Tam gdzie na szali leży bezpieczeństwo firm i ich pracowników, nie powinno być konkurencji między państwami, tylko jak najbliższa współpraca. Będziemy wspierać naszych partnerów we wdrażaniu instrumentów, które uszczelniają system podatkowy. W tym zakresie mamy duże doświadczenie, którym chcemy się dzielić. Warunkiem skutecznego restartu polskiej i słowackiej gospodarki jest zapewnienie przedsiębiorcom uczciwych warunków konkurencji. Dzięki przyspieszeniu wymiany informacji na temat obrotu między krajami oraz transferowi technologii, służby skarbowe w Polsce i na Słowacji będą działać szybciej i precyzyjniej. Skorzystają na tym nie tylko finanse publiczne, ale przede wszystkim uczciwy biznes, który nie ma szans konkurować z oszustami podatkowymi czy firmami, które nie płacą podatków" – zaznaczył wiceminister Sarnowski.

Realizując zainicjowany przez premiera Morawieckiego projekt budowy koalicji państw skupionych wokół idei solidarności podatkowej, Polska proponuje państwom Europy zawieranie dwustronnych umów o pogłębionej współpracy, które będą tworzyć ramy dla przyspieszonego transferu wiedzy, technologii i informacji podatkowych.

29 stycznia b.r. w Polsce gościli przedstawiciele administracji skarbowych 21 państw, które są zainteresowane udziałem w projekcie. Teraz MF rozpoczyna proces negocjacji z poszczególnymi partnerami.

To już kolejna inicjatywa polskiego rządu w zakresie solidarności podatkowej. Na początku czerwca 2020 r. odbyła się pierwsza rozmowa z przedstawicielami centralnej administracji skarbowej Ukrainy. Spotkanie dotyczyło wymiany wiedzy, doświadczeń i technologii podatkowych.

gov.pl, PAP

Wiadomości

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha

Sędzia nie może być tchórzem - mówi I Prezes SN Małgorzata Manowska

MŚ piłkarzy ręcznych. Pierwsze zwycięstwo Polaków

Amerykanie są w szoku słysząc o walce z wolnymi mediami w Polsce

Jabłoński: widać zdecydowane działania Trumpa. Dzisiaj nikt nie powinien psuć relacji z USA

Trzaskowski chwali się... spadkiem w sondażach

Stanowski chce być kandydatem, ale nie prezydentem

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych pożaru w tureckim hotelu

Najnowsze

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki