Przejdź do treści
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od dziś (1 kwietnia) Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
Spotkanie 2 kwietnia o godz. 16:30 na rynku w Suchej Beskidzkiej (Małopolska) odbędzie się spotkanie otwarte dla mieszkańców z kandydatem na prezydenta RP dr. Karolem Nawrockim
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Łuków zaprasza 2 kwietnia, o godz. 18:40, na spotkanie z Adamem Borowskim. Odbędzie się ono w Sali Konferencyjnej Budynku Poklasztornego przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, ul. Ks. kard. Stefana Wyszyńskiego 41 w Łukowie
Wydarzenie Bydgoski Klub Gazety Polskiej w imieniu Bydgoskich Patriotów zaprasza 2 kwietnia na Bydgoski Marsz Pamięci Jana Pawła II. Początek zgromadzenia o godz. 19 na Starym Rynku (marsz wyruszy o godz. 20)
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Gorzów Wielkopolski zaprasza na uroczystość upamiętnienia 20 rocznicy śmierci Św. Jana Pawła II, 2 kwietnia 2025 (środa), godz. 20.30, na Wzgórzu Papieskim przy Placu Jana Pawła II
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Bełchatów zaprasza na koncert z Bardem Strefy Wolnego Słowa Pawłem Piekarczykiem, 3 kwietnia (czwartek), g. 18.00, Oratorium Jana Pawła II ul. Kościuszki 2, Bełchatów
Wykład Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza wykład pt. "Techniczne aspekty tragedii nad Smoleńskiem" dr hab. inż. Jerzy Głuch, 9 kwietnia (środa), godz. 18:00, Sala Akwen, Budynek NSZZ Solidarność, ul. Wały Piastowskie 24
Wydarzenie W sobotę (05.04) o godz. 12:00 w Opocznie (Szkoła nr 3, ul. Armii Krajowej 1) odbędzie się konwencja rolna, z udziałem Karola Nawrockiego - obywatelskiego kandydata na prezydenta RP
Protest Protest przeciw masowej migracji do Polski! 5 kwietnia, godz. 12:00, Gubin, wjazd na most graniczny z ul. Bolesława Chrobrego
Spotkanie Posłowie PiS: Mateusz Morawiecki, Maciej Małecki i Robert Telus zapraszają na spotkanie 7 kwietnia o godz. 18. Spotkanie odbędzie się w Czerwińsku nad Wisłą - w Domu Weselnym Siódme Niebo, ul. Jagiełły 1a
Wydarzenie XXV Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy: 11 kwietnia, godz. 18:00, Parafia Rzymskokatolicka św. Stanisława Kostki ul. Hozjusza 2 w Warszawie. Początek: Eucharystia o godz. 17:00
Wydarzenie 12.04 o 12.00 w Warszawie odbędzie się Marsz z Okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego oraz bicie rekordu w liczbie par tańczących jednocześnie poloneza

Polska 27 listopada – co wydarzyło się tego dnia

Źródło: facebook.com

Tego dnia Mikołaj Kopernik obserwował we Fromborku zaćmienie Księżyca, Niemcy rozpoczęli masowe wysiedlenia Polaków z Zamojszczyzny, rozpoczął się pierwszy proces niemieckich zbrodniarzy obozu koncentracyjnego na Majdanku, aresztowany został przez UB ppłk Łukasz Ciepliński, Elżbieta Krzesińska podczas igrzysk dobyła jedyny złoty medal dla Polski, Komitet Uczelniany PZPR usunął z partii Jacka Kuronia i Karola Modzelewskiego, premiera filmu „Zaklęte rewiry”, premier Tadeusz Mazowiecki zgłosił dymisję swojego gabinetu. Urodzili się m.in. Walery Przyborowski, Władysław Orkan, Józef Olszyna-Wilczyński, Jerzy Pichelski, Stanisław Skalski, Edyta Geppert. Zmarli natomiast: Lucjan Siemieński, Józef Olszyna-Wilczyński, Jerzy Pichelski i Stanisław Mikulski.

 

1536Mikołaj Kopernik obserwował we Fromborku zaćmienie Księżyca.

 

1620 – Został publicznie stracony niezrównoważony psychicznie szlachcic Michał Piekarski, który 15 listopada usiłował zamordować czekanem króla Zygmunta III Wazę. Zgodnie w wyrokiem: „czterema końmi ciało na cztery części roztargane, a obrzydłe trupa ćwierci na proch na stosie drzew spalone zostaną. Na koniec proch, w działo nabity, wystrzał po powietrzu rozproszy”.

 

1806 - Napoleon I Bonaparte przybył do Poznania; francuskie wojska zajęły opuszczoną przez Prusaków Warszawę.

 

1815 - Car Aleksander I Romanow nadał konstytucję Królestwu Polskiemu; zgodnie z jej treścią miało ono być na zawsze połączone z Rosją unią personalną.

 

1845 - W Domaszowicach koło Kielc urodził się Walery Przyborowski, autor powieści historycznych; uczestnik powstania styczniowego.

 

1866 - W Irkucku władze carskiej Rosji wykonały wyroki śmierci na przywódcach powstania zabajkalskiego, które wybuchło 24 czerwca 1866 r.; byli to polscy zesłańcy, którzy trafili na Syberię po powstaniu styczniowym.

 

1875 - W Porębie Wielkiej koło Limanowej urodził się Władysław Orkan, poeta, pisarz, publicysta; oficer Legionów Polskich.

 

1877 - W Krakowie zmarł Lucjan Siemieński, uczestnik powstania listopadowego, pisarz, tłumacz.

 

1890 - W Zwierzyńcu pod Krakowem urodził się Józef Olszyna-Wilczyński, gen. WP, we wrześniu 1939 r. dowódca Grupy Operacyjnej "Grodno". Rozstrzelany przez sowieckich żołnierzy po wzięciu do niewoli.

 

1903 - W Saratowie urodził się Jerzy Pichelski, aktor, żołnierz Armii Krajowej; wystąpił m.in. w filmach „Ludzie Wisły”, „Granica”, „Biały murzyn” i „Lotna”.

 

1915 - W Kodymie na Podolu urodził się Stanisław Skalski, as polskiego lotnictwa, uczestnik Bitwy o Anglię; w czasie II wojny światowej zestrzelił 22 niemieckie samoloty; w latach 1948-1956 więziony przez władze komunistyczne.

 

1921 - Założony został Klub Sportowy Warszawianka.

 

1922 - Odbyło się ostatnie posiedzenie Sejmu Ustawodawczego.

 

1926 - Odsłonięto pomnik Fryderyka Chopina w warszawskich Łazienkach Królewskich.

 

1940 - W Warszawie urodził się Maciej Małecki, kompozytor, pianista; w latach 1993-1999 prezes Związku Kompozytorów Polskich.

 

1942 - W nocy z 27 na 28 listopada Niemcy rozpoczęli masowe wysiedlenia Polaków z Zamojszczyzny.

 

1944 - W Lublinie rozpoczął się pierwszy proces niemieckich zbrodniarzy - funkcjonariuszy obozu koncentracyjnego na Majdanku.

 

1947 - W Zabrzu aresztowany został przez UB ppłk Łukasz Ciepliński, żołnierz ZWZ-AK, prezes IV ZG Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

 

1947 - Do Polski z emigracji powróciła Kazimiera Iłłakowiczówna, poetka, sekretarz ministra spraw wojskowych Józefa Piłsudskiego.

 

1948 - Otwarto pierwszy w Krakowie klub jazzowy.

 

1949 - W auli Politechniki Warszawskiej rozpoczął się zjednoczeniowy zjazd PSL i SL, w wyniku którego powstało Zjednoczone Stronnictwo Ludowe.

 

1953 - W Nowej Rudzie urodziła się Edyta Geppert, piosenkarka, wykonawczyni m.in. piosenek „Jaka róża taki cierń” i „Och, życie kocham cię nad życie”.

 

1956 - Podczas XVI Letnich Igrzysk Olimpijskich w Melbourne Elżbieta Krzesińska zdobyła jedyny złoty medal dla Polski, zwyciężając w finale konkursu skoku w dal.

 

1964 - Komitet Uczelniany PZPR Uniwersytetu Warszawskiego usunął z partii Jacka Kuronia i Karola Modzelewskiego.

 

1975 - Premiera filmu "Zaklęte rewiry" w reżyserii Janusza Majewskiego.

 

1978 - Premiera filmu "Bez znieczulenia" w reżyserii Andrzeja Wajdy.

 

1981 - W Warszawie otwarto Most gen. Stefana Grota-Roweckiego.

 

1990 - Po przegranej pierwszej turze wyborów prezydenckich premier Tadeusz Mazowiecki zgłosił dymisję swojego gabinetu.

 

1992 - Premiera filmu „Sauna” ” w reżyserii Filipa Bajona.

 

2012 – Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wydane w 2004 roku rozporządzenie ministra rolnictwa, dotyczące warunków uboju rytualnego, jest niezgodne z ustawą o ochronie zwierząt z 1997 roku.

 

2013 - W Warszawie zmarł Waldemar Świerzy, grafik, artysta plakatu.

 

2014 - W Warszawie zmarł Stanisław Mikulski, aktor, odtwórca roli Hansa Klossa w serialu "Stawka większa niż życie", wystąpił również w filmach "Kanał", "Ewa chce spać", "Pan Samochodzik i templariusze".

 

2015 - W nocy zdemontowano Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej w Mielcu.

 

 

 

 

 

dzieje.pl ; PAP : źr. wlasne

Wiadomości

MSZ Niemiec Annalena Baerbock o tym co z Nord Stream 2

"Ani jednego znaku, że Rosja czyni wysiłki w kierunku pokoju”

Prawdopodobna przyczyna potężnego trzęsienia ziemi w Myanmarze

Pożar komisu i piekarni w Górkach Wielkich na Śląsku

Chcą kary śmierci dla zabójcy dyrektora UnitedHealthcare

Ukraińcy zaatakowali rosyjski bunkier. Celowali w dowództwo

"Gdyby nie Republika - nikt by się o zwolnieniu Cyby nie dowiedział" - mówi Marek Jakubiak

Cyba, migranci, aborcja - najważniejsze to kłamać | Codziennie Burza

Polski Związek Podnoszenia Ciężarów w żałobie

Obrońca Anny W.: ewidentnie sygnał jest taki – zabierzemy ci dziecko

Papieska intencja na kwiecień: modlitwa o mądre korzystanie z nowych technologii

Andruszkiewicz o "specjalnym traktowaniu" Cyby: a ktoś się pochyla nad stanem psychicznym pani Anny?

Migranci na granicy z Białorusią są coraz bardziej agresywni

Trzaskowski nie chce marszu Tuska

Ważny komunikat dla widzów Republiki

Najnowsze

MSZ Niemiec Annalena Baerbock o tym co z Nord Stream 2

Chcą kary śmierci dla zabójcy dyrektora UnitedHealthcare

Ukraińcy zaatakowali rosyjski bunkier. Celowali w dowództwo

"Gdyby nie Republika - nikt by się o zwolnieniu Cyby nie dowiedział" - mówi Marek Jakubiak

Cyba, migranci, aborcja - najważniejsze to kłamać | Codziennie Burza

"Ani jednego znaku, że Rosja czyni wysiłki w kierunku pokoju”

Prawdopodobna przyczyna potężnego trzęsienia ziemi w Myanmarze

Pożar komisu i piekarni w Górkach Wielkich na Śląsku