Postulaty ochrony życia, macierzyństwa i tożsamości małżeństwa cieszą się poparciem większości Polek i Polaków. Pokazuje to sondaż przygotowany przez IBRiS na zlecenie Instytutu Ordo Iuris.
Zgodnie z rezultatami badania, pełną ochronę życia ludzkiego od momentu poczęcia popiera 60,4 proc. respondentów. Uwagę zwraca szczególnie poparcie tego postulatu wśród osób w przedziale wiekowym 18-29 lat. W tej grupie zyskał on akceptację 75,2 proc. ankietowanych. Jak potwierdzają wyniki także innych sondaży przeprowadzanych w ostatnich latach m.in. przez IPSOS i CBOS, wśród Polaków wzrasta aprobata dla pełnej ochrony życia człowieka.
Poparciem ankietowanych cieszy się także postulat ochrony konstytucyjnej definicji małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny. Zgadza się z nim 77 proc. osób uczestniczących w badaniu. Przeciwnego zdania jest tylko 17,3 proc. badanych. Zdecydowana większość respondentów (69,3 proc.) sprzeciwia się też przyznaniu konkubinatom jednopłciowym takich samych praw jak małżeństwom, włącznie z adopcją dzieci.
W sondażu podjęty został także temat dyskryminacji matek. Ankietowani zwrócili uwagę na problem braku dostatecznego wsparcia dla kobiet, które decydują się na macierzyństwo. Ich zdaniem państwo powinno promować m.in. przez środki finansowe połączenie pracy zarobkowej kobiet z macierzyństwem lub wybór między tymi aktywnościami. Wskazało tak 76,7 proc. respondentów. Natomiast zaledwie 4,9 proc. popiera wsparcie przez władze publiczne wyłącznie pracy zawodowej kobiet. Ponadto, 65,1 proc. uczestników badanie uważa, że matki poświęcające się wychowaniu dzieci lub łączące je z pracą zarobkową są najczęściej dyskryminowaną grupą kobiet.
"Co znamienne, od paru lat, grupą, która jest najbardziej za życiem, są ludzie młodzi, wkraczający w dorosłość. Ta tendencja ujawniła się w naszym sondażu. W najmłodszym przedziale wiekowym respondenci w ponad 75 proc. opowiedzieli się za ochroną życia. W sondażach z ostatnich lat, gdy były zadawane pytania o pełną ochronę życia okazywało się, że to poparcie jest niezmienne i ta trwałość bardzo cieszy" – skomentowała Karina Walinowicz, ekspert Ordo Iuris.