Przejdź do treści

"Polityczna chemia" między Merkel i Kopacz

Źródło: twitter/@KPRM

Premier Ewa Kopacz i kanclerz Angela Merkel zapowiedziały w Berlinie, że będą rozwijały bardzo dobre relacje między Polską a Niemcami. W spornej sprawie pakietu klimatycznego będą poszukiwały kompromisu; o Ukrainie chcą mówić jednym głosem.

 - To było bardzo dobre i szczere spotkanie - powiedziała Kopacz po rozmowie z Merkel w urzędzie kanclerskim w Berlinie. Zadeklarowała, że będzie zabiegać o to, by stosunki polsko-niemieckie, "określane dziś jako bardzo dobre", były jeszcze lepsze.

Merkel oświadczyła, że chce współpracować z Kopacz tak dobrze, jak z jej poprzednikiem Donaldem Tuskiem.

- Stosunki polsko-niemieckie są w bardzo dobrym stanie. Nie tylko jeśli chodzi o sprawy merytoryczne; także emocjonalne stosunki są bardzo dobre - zaznaczyła kanclerz Niemiec. Tusk należał do najbardziej zaufanych partnerów politycznych szefowej niemieckiego rządu.

Spotkanie z Merkel było pierwszą wizytą Kopacz w Niemczech w nowej roli. 

PAKIET KLIMATYCZNY

Szefowe polskiego i niemieckiego rządu zapowiedziały bliską współpracę i intensywne rozmowy w celu znalezienia kompromisowego rozwiązania dotyczącego pakietu klimatycznego, który ma być głównym tematem szczytu UE w październiku.

To trudny temat - przyznała Kopacz.

- Po szczycie chcę przyjechać do Polski ze stanowiskiem, że obroniłam cenę polskiej energii elektrycznej w polskich domach. I o tym mówiłam pani kanclerz - oświadczyła premier. Jak relacjonowała, mówiła też o wysiłku, jaki dla Polski stanowi redukcja emisji gazów cieplarnianych na poziomie ustalonym w 2008 roku.

- Zadeklarowałam podczas tej rozmowy, że moi współpracownicy będą rozmawiać na poziomie sekretarzy stanu w tej sprawie i szukać rozwiązania. Ale - chcę podkreślić - nie tu będzie rozwiązanie, ale na szczycie - dodała. Podkreśliła jednocześnie, że ona i niemiecka kanclerz chciały podczas rozmowy "przybliżyć się do tego rozwiązania, przygotowując się do dyskusji na spotkaniu Rady Europejskiej".

MERKEL: MIĘDZY MNĄ A KOPACZ JEST POLITYCZNA CHEMIA

Merkel, odpowiadając na pytanie dziennikarzy, powiedziała, że między nią a Ewą Kopacz jest polityczna chemia.

- Od razu podjęłyśmy trudny temat, by zastanowić się, jak się zbliżyć w tej tematyce - zaznaczyła. Zapowiedziała, że oba kraje będą prowadzić intensywne dyskusje, również na szczeblu współpracowników szefów rządów. - Jest gotowość, by znaleźć drogę rozwiązania - powiedziała niemiecka kanclerz. Podkreśliła, że docenia wagę problemu kosztu energii elektrycznej dla polskich odbiorców. Zwróciła uwagę na spadek wartości certyfikatów na CO2.

KOPACZ: W NAJISTOTNIEJSZYCH SPRAWACH MÓWIMY JEDNYM GŁOSEM

Na konferencji prasowej po spotkaniu z Merkel Kopacz powiedziała, że w sprawach dotyczących Ukrainy "najistotniejsze jest to, by UE mówiła jednym głosem". Zaznaczyła, że Polska i Niemcy deklarują "szeroko pojętą" pomoc Ukrainie "w przeprowadzeniu reform - i tych gospodarczych, i samorządowych - oraz edukacji, która jest potrzebna, aby Ukraina stała się pełnowartościowym członkiem UE".

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, Merkel sceptycznie oceniła możliwość szybkiej poprawy sytuacji na Ukrainie. Wyraziła nadzieję, że komisarzowi UE Guentherowi Oettingerowi uda się doprowadzić do kompromisu między Rosją a Ukrainą, by zapewnić ukraińskim odbiorcom dostawy gazu w okresie zimowym. "Rozmowy się toczą, jestem ostrożną optymistką" - powiedziała Merkel.

Pytana o kwestię reparacji wojennych, Merkel powiedziała, że "obecnie nie dostrzega dyskusji (na ten temat)". Kopacz dodała, że na ten temat nie rozmawiała z Merkel.

- Tego rodzaju tematy niewątpliwie poruszane będą lub były na spotkaniach międzyrządowych. My dopiero zaplanowaliśmy takie spotkanie - zastrzegła.

Warszawa i Berlin chcą jak najszybciej zorganizować kolejne konsultacje międzyrządowe; konsultacje takie zaplanowane na wrzesień przesunięto na termin późniejszy ze względu na zmiany w polskim rządzie.

Z Berlina Kopacz odleciała do Paryża, gdzie wieczorem spotka się z prezydentem Francji Francois Hollande'em.

pap, telewizjarepublika.pl

Wiadomości

Prezydent Duda: mam nadzieję, że polscy przedsiębiorcy pomogą w odbudowie Ukrainy

Wałęsa to naprawdę powiedział o Tusku i Bodnarze

Dera: zgodnie z prawem, Prezydent musi podpisać ustawę budżetową

Zespół gen. Stróżyka uderza w EXENA. Bo trafnie opisał operację na granicy

Kiedy Ukraina może wejść do UE i NATO? Nawrocki wprost odpowiada!

Lider na rynku meblarskim zamyka fabrykę. Ponad 200 osób straci pracę

Prezes PiS: Ten reżim podąża ku dyktaturze

Radny KO zawieszony, bo... występował w Republice. Dziś pojawił się ponownie!

Nitras znów atakuje katolików. Nie podoba mu się Kościół

Chiny chcą zmodernizować kolej w Turcji. Wiemy w jakim celu...

Kawa: w Ameryce widać sceptycyzm europejski

Domański znów mataczy ws. pieniędzy dla PiS? Kolejne pismo do PKW

Błaszczak: rząd Tuska nie potrafi rządzić, dlatego stosują siłę

Litwa wzmocniła ochronę mostu energetycznego z Polską

Dramatyczna sytuacja na kolei w całej Polsce

Najnowsze

Prezydent Duda: mam nadzieję, że polscy przedsiębiorcy pomogą w odbudowie Ukrainy

Kiedy Ukraina może wejść do UE i NATO? Nawrocki wprost odpowiada!

Lider na rynku meblarskim zamyka fabrykę. Ponad 200 osób straci pracę

Prezes PiS: Ten reżim podąża ku dyktaturze

Radny KO zawieszony, bo... występował w Republice. Dziś pojawił się ponownie!

Wałęsa to naprawdę powiedział o Tusku i Bodnarze

Dera: zgodnie z prawem, Prezydent musi podpisać ustawę budżetową

exen

Zespół gen. Stróżyka uderza w EXENA. Bo trafnie opisał operację na granicy