Z sondażu, który został przeprowadzony dla "Rzeczpospolitej" wynika, że ponad połowa Polaków jest za uregulowaniem kwestii reprywatyzacji majątku zabranego w czasach PRL.
Sondaż został przeprowadzony przez firmę IRBIS na zlecenie "Rzeczpospolitej". 57% obywateli kraju opowiada się za jednolitą regulacją wszystkich roszczeń dotyczącą majątku zabranego w czasach PRL. Przeciwny temu pomysłowi jest co czwarty badany.
Zwolennicy przeważają we wszystkich grupach wiekowych, oprócz najmłodszych ankietowanych. Polacy do 24 roku życia są niemal równo podzieleni w swoich opiniach: 34% jest za kompleksową reprywatyzacją, 33 przeciw, a 33 nie ma zdania.
Grupa wiekowa po 65 roku życia w dwóch trzecich głosów opowiada się za wprowadzeniem takich zmian w życie.
Rozkład poparcia opinii względem poparcia partii politycznych ma się następująco: PiS (68%), .Nowoczesna (52%), Platforma Obywatelska (44%)
Wśród ankietowanych nie ma zgody w jaki sposób miałaby przebiec reprywatyzacja. Poparcie w zwrocie w naturze deklaruje 27% Polaków. Taka sama liczba jest za rekompensatą pokrywającą się w 100 % wartości utraconego mienia. Aż 46% badanych jest za rekompensatą w wysokości części utraconego majątku. Taką zmianę proponuje też obecna prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.