Jak wynika z badania CBOS, Polacy pozytywnie oceniają sytuację w kraju. Ma na to wpływ - jak wskazuje ośrodek - przekonanie, że doszło do poprawy warunków materialnych, sytuacja na rynku pracy jest lepsza, a bezrobocie niskie. Negatywne oceny wywołują obawy części obywateli o finanse publiczne.
"Od mniej więcej połowy 2017 roku liczba zadowolonych z kierunku rozwoju sytuacji w Polsce niezmiennie przeważa nad liczbą niezadowolonych. W historii naszych badań zaledwie kilka razy mieliśmy do czynienia z tego typu sytuacją, przy czym przewaga ta utrzymywała się zazwyczaj jedynie przez bardzo krótki czas" - informuje CBOS. - informuje CBOS w opisie badania, wyjaśniając, dlaczego podjęto temat źródeł dobrych i złych nastrojów społecznych.
"Obecnie mniej więcej połowa badanych jest usatysfakcjonowana sytuacją w kraju, a ze zbliżonym odsetkiem zadowolonych mieliśmy do czynienia w przeszłości trzykrotnie – na początku przemian w roku 1990, w roku 1997 oraz 2007" - czytamy.
Podaje też, że po raz ostatni tę tematykę badano w czerwcu 2013 r., gdy nastroje społeczne były znacznie gorsze. Wówczas 16 proc. respondentów oceniało, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku, a 68 proc. miało zdanie odmienne. We wrześniu tego roku o tym, że sytuacja zmierza w dobrym kierunku przekonanych było 51 proc. badanych, o tym, że zmierza w złym - 33 proc.
Z obecnego badania wynika, że 20 proc. badanych usatysfakcjonowany kierunkiem zmian w kraju uzasadnia swoją pozytywną ocenę ogólnym przekonaniem, że jest lepiej niż kiedyś.