Polacy chcą obniżenia wieku emerytalnego. Ponad 84 procent ankietowanych popiera ten pomysł
Tylko co ósmy Polak jest przeciwny obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn - wynika z sondażu CBOS. Jako kryterium, które decydować będzie o nabyciu świadczeń emerytalnych, ankietowani najczęściej podawali staż pracy.
Wśród osób, które chciałyby powrotu do poprzedniego wieku emerytalnego, 57 procent badanych zdecydowanie popiera wycofanie się z reformy dotyczącej późniejszych emerytur dla obu płci. Zdecydowanie przeciwnych jest tylko 6 procent Polaków, tyle samo co raczej przeciwnych.
Zwolenników więcej wśród kobiet
Zwolenników obniżenia wieku emerytalnego jest więcej wśród kobiet (87 procent) niż wśród mężczyzn (82 procent). Natomiast wród grup społecznych, poparcie dla postulatu PiS-u, jest najwyższe wśród mieszkańców wsi (91 procent) i osób z wykształceniem zawodowym (94 procent).
Decydować ma przede wszystkim staż pracy
Z badań wynika też, że 89 procent Polaków uważa, iż nabycie świadczeń emerytalnych, powinno być ukierunkowane stażem pracy. 74 procent Polaków uważa natomiast, że to wiek powinien być kryterium, regulującym możliwość przejścia na emeryturę.
Ponad połowa Polaków jest przeciwna rozwiązaniu, by prawo do emerytury było uzależnione od zgromadzonej w systemie emerytalnym kwoty - wysokości wypracowanego świadczenia.
Obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat i jest on stopniowo podwyższany - kobiety mają go osiągnąć w 2040 r. a mężczyźni w 2020 r.