W pełni zaszczepione, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce ponad 17 mln 590 tys. osób.
W sumie od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się szczepienia, wykonano ponad 34 mln 597 tys. zastrzyków.
Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że jeśli dzienna liczba nowych przypadków zachorowań na COVID-19 w skali kraju przekroczy 1000, wprowadzone zostaną obostrzenia, które na początek obejmą regiony z najniższą liczbą szczepień.
Dane resortu mówią, że najmniej osób zaszczepiło się w województwach: podkarpackim, lubelskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. Próg 50 proc. przekraczają tylko cztery województwa: mazowieckie, dolnośląskie, pomorskie i zachodniopomorskie.
#SzczepimySię i wygrywamy❗#OstatniaProsta ✅
— #SzczepimySię (@szczepimysie) August 4, 2021
Nie zwlekaj i już teraz zarejestruj się na szczepienie przeciw COVID-19 przez:
➡️ infolinię 989
➡️ https://t.co/EAI6V332L5
➡️ SMS o treści SZCZEPIMYSIE na nr 880 333 333
➡️ aplikację #mojeIKP#BądźBezpieczny pic.twitter.com/12x0kycimV
Europejska Agencja Leków (EMA) i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) zachęcają do pełnego zaszczepienia się przeciw COVID-19, by skutecznie ochronić się przed wariantem delta. We wspólnym oświadczeniu EMA i ECDC podkreśliły, że pełny cykl szczepienia zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu choroby i hospitalizacji.
O szczepienie zaapelował także minister Niedzielski. Zwrócił uwagę, że „jesteśmy w punkcie, w którym liczba zakażeń zdecydowanie rośnie i trzeba się liczyć z tym, że w kolejnych tygodniach dojdzie do przyspieszenia”. – Jedyną bronią, którą dysponujemy są szczepienia – podkreślał.