Przejdź do treści
18:31 PKP Cargo: Agnieszka Wasilewska-Semail odwołana z funkcji prezesa spółki
17:38 Watykan: premier Włoch Giorgia Meloni odwiedziła Papieskie Kolegium Polskie na Awentynie w Rzymie, gdzie powstało muzeum św. Jana Pawła II
16:26 Muzyka: zmarł piosenkarz Chris Rea, autor utworu "Driving Home For Christmas"
15:47 GIS: około 30 tys. tygodniowo zachorowań na grypę, rośnie aktywność wirusa
14:31 Mazowieckie: Akt oskarżenia w sprawie śmierci noworodka w Brzezinach
14:23 Polska: Prezydent podpisał nowelę mającą poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym
Republika Republika zaprasza widzów na specjalny koncert kolęd z Kozłówki, z udziałem Prezydenta RP Karola Nawrockiego oraz Pierwszej Damy Marty Nawrockiej, Wigilia, godz. 20.00
Republika Dzieci w Libanie śpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Na koncert zapraszamy do Republiki w Boże Narodzenie o godzinie 20:00
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Po 34 latach odznaczono górników, którzy zginęli w kopalni "Wujek"

Źródło: FLICKR/ PIOTR DRABIK/ CC BY 2.0

W 34. rocznicę pacyfikacji kopalni "Wujek" w Katowicach odbyła się ceremonia nadania Krzyży Wolności i Solidarności. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński.

Krzyże Wolności i Solidarności otrzymało w sumie 36 działaczy opozycji antykomunistycznej. 11 osób, w tym 9 górników, którzy zginęli w kopalni "Wujek", odznaczono pośmiertnie. Dziś mija 34 lata od tamtych wydarzeń. 16 grudnia 1981 roku milicjanci specjalnego oddziału ZOMO zastrzelili dziewięciu protestujących górników, a kilkudziesięciu innych ranili. Była to największa tragedia stanu wojennego.

Lista odznaczonych:

Piotr Babrakowski
Marek Bartosiak
Anna Boduch-Kulińska
Piotr Boruszewski
Janina Jadwiga Chmielowska
Józef Jerzy Filipek
Bohdan Józef Frączek
Bernadetta Grobelny
Zdzisław Bronisław Honkisz
Ludwik Jan Karmiński
Wanda Emilia Kolasa
Władysław Kościelniak
Jędrzej Krakowski
Jan Ludwiczak
Wiesław Łobień
Mirosław Tomasz Łysik
Maria Małusecka
Tadeusz Antoni Matusiak
Bogdan Franciszek Miodek
Alina Mucha
Bolesław Tadeusz Piątek
Tadeusz Piecyk
Mieczysław Pieronkiewicz
Andrzej Janusz Pietruś
Zenon Pigoń
Stanisław Bogumił Płatek
Aleksander Stefan Przygodziński
Stanisława Przytocka
Kazimierz Stanisław Rudzki
Marek Henryk Skwarczyński
Leonard Franciszek Warda
Władysław Wójcik
Zbigniew Wójcik
Ignacja Wysztygiel
Stanisław Wysztygiel
Krzysztof Zaniewski

Pośmiertnie:

Józef Czekalski
Marian Giermuziński
Józef Giza
Joachim Gnida
Ryszard Gzik
Bogusław Kopczak
Stanisław Łaski
Andrzej Pełka
Jan Stawisiński
Zbigniew Wilk
Zenon Zając

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony w sierpniu 2010 roku. Jest nagrodą dla działaczy opozycji wobec dyktatury komunistycznej, którzy byli aktywnymi członkami nielegalnych organizacji, które stawiały sobie za cel odzyskanie przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w RL ub prowadzili zagrożoną odpowiedzialnością karną lub represjami działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania praw człowieka w PRL.

Zgodnie z ustawą o odznaczeniach i orderach, Krzyż Wolności i Solidarności nadaje się również osobom, które w okresie od 1 stycznia 1956 roku do 4 czerwca 1989 roku na terytorium Polski ze względu na prowadzoną działalność mającą na celu odzyskanie przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL, lub też ze względu na świadome uczestnictwo w działaniach i manifestacjach mających taki cel: zostały zabite, doznały ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, przez łączny okres co najmniej 30 dni były więzione, aresztowane, internowane lub w inny sposób pozbawione wolności, zostały powołane na ćwiczenia wojskowe lub do odbycia zasadniczej służby wojskowej, były pozbawione prawa lub możliwości wykonywania zawodu, lub podjęcia pracy przez okres co najmniej 6 miesięcy, zostały wydalone z wyższej uczelni lub szkoły na okres co najmniej 6 miesięcy.

 

 

 

 

 

ipn.gov.pl, telewizjarepublika.pl

Wiadomości

Tusk chwali się tanim paliwem. Internauci punktują: Polacy przepłacali jak "za woły"

"Zasługują na szacunek i słowa podziękowania". Wiemy, gdzie i z kim prezydent Nawrocki spotka się w Wigilię Bożego Narodzenia

Silva wraca do Europy. Kiwior i Bednarek z nową konkurencją w defensywie FC Porto

Akt oskarżenia wobec Obajtka. "Cyrk ma trwać, żeby fanatycy dostali prezent na święta"

"Samonapędzająca się pętla dezinformacji". Putin otrzymuje zbyt optymistyczne raporty o wojnie?

Już nie zaśpiewa „Driving home for Christmas”. Chris Rea nie żyje

Kowalski:Tusk precyzyjnie realizuje agendę Niemiec

Będzie kolejny wniosek o ENA ws. Romanowskiego. Adwokat reaguje

Chaos w wymiarze sprawiedliwości. Pomysły Żurka mogą być kosztowne dla budżetu państwa

Asertywna polityka Polski względem Ukrainy. Najwyższy czas?

Sukces rządu rozpływa się we mgle? Bruksela zmienia zasady gry

Według Donalda Tuska paliwo jest po 5.18. Oprócz niego nikt tego nie zauważył

Ropa mocno drożeje. Wiemy z czego to wynika!

PILNE: Akt oskarżenia przeciwko Danielowi Obajtkowi [SZCZEGÓŁY]

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Protest w PG "Silesia". Górnicy chcą pilnego spotkania z Motyką!

Najnowsze

Tusk chwali się tanim paliwem. Internauci punktują: Polacy przepłacali jak "za woły"

Putin

"Samonapędzająca się pętla dezinformacji". Putin otrzymuje zbyt optymistyczne raporty o wojnie?

Już nie zaśpiewa „Driving home for Christmas”. Chris Rea nie żyje

Kowalski:Tusk precyzyjnie realizuje agendę Niemiec

Będzie kolejny wniosek o ENA ws. Romanowskiego. Adwokat reaguje

"Zasługują na szacunek i słowa podziękowania". Wiemy, gdzie i z kim prezydent Nawrocki spotka się w Wigilię Bożego Narodzenia

Silva wraca do Europy. Kiwior i Bednarek z nową konkurencją w defensywie FC Porto

Akt oskarżenia wobec Obajtka. "Cyrk ma trwać, żeby fanatycy dostali prezent na święta"