Płużański w "Studiu prasowym": opozycja sama nie rozumie tych zapisów, których tak agresywnie broni
Gośćmi Studia prasowego red. Stankowskiego byli:e: Edyta Hołdyńska ("Sieci"), Jan Pietrzak (satyryk) i Dariusz Grzędziński (publicysta), Tadeusz Płużański (prezes Fundacji Łączka).
- Negatywne reakcje na przywołanie w Sejmie przez marszałka seniora cytatów z konstytucji, wystawia świadectwo tym, którzy mają na ustach hasło - slogan "konstytucja" - mówił Płużański.
W inaugurującym IX kadencję Sejmu przemówieniu, marszałek senior Antoni Macierewicz mówił, że "prawną, społeczną i moralną podstawę naszego ładu państwowego" stanowią trzy artykuły konstytucji: art. 8, 18 i 38. Według niego, art. 18 chroni rodzinę rozumianą jako związek kobiety i mężczyzny.
- Żaden przepis nie jest ważniejszy dla umacniania demograficznego rozwoju narodu, wspierania jego spoistości i gwarantowania ładu oraz bezpieczeństwa społecznego - ocenił Antoni Macierewicz.
- Marszałek senior Antoni Macierewicz w swoim przemówieniu w Sejmie zaznaczał jeszcze jedną rzecz: powiedział, że suweren dał legitymację polityczną takim wartościom jak suwerenność, niepodległość, a także rodzina i wartości chrześcijańskie - zaznaczyła Hołdyńska.
- Lewica rzeczywiście będzie się doszukiwać elementów krytykujących lewicę i będzie antagonizować, choć w niektórych kwestiach może zgadzać się z partią rządzącą, np. w kwestii transferów socjalnych - stwierdziła Hołdyńska.
Jan Pietrzak zauważył, że zgromadzenie ważnych wydarzeń mijającego tygodnia - rocznica odzyskania niepodległości oraz inauguracja nowych kadencji Sejmu i Senatu jest niezwykła.
- Teraźniejszość z przeszłością się zderzyły w celu podjęcia wyzwań przyszłości - podkreślił.
- Jestem dobrej myśli co do losów tego Sejmu i tego rządu. Uważam, że w tym, że społeczeństwo wybrało zarówno lewicę, jak i prawicę, co się nie podoba partiom centrowym i umiarkowanym, jest pewna logika. Wydaje mi się, że lepiej, jeżeli te środowiska i poglądy istnieją w parlamencie, żeby parlament się spierał i żeby to wszystko, co się dzieje w głowach społeczności, istniało w parlamencie - na forum wygładzania pewnych opinii - zaznaczył Jan Pietrzak.
Tadeusz Płużański podkreślał, że "zgoda jest pięknym postulatem, może marzeniem".
- To jest pewien idealny świat, do którego dążymy, ale już sama reakcja na przemówienie inauguracyjne Antoniego Macierewicza była pozbawiona miłości. Marszałek Senior został zaatakowany dosyć brutalnie, za słowa prawdy, mówiące o nierozliczeniu systemu komunistycznego po 1989 roku i o podstawach naszej cywilizacji, czyli o rodzinie, złożonej najlepiej z kobiety i mężczyźni. To wywołało jakieś dziwne zdenerwowanie - zauważył.
Płużański skomentował także reakcję sali sejmowej na odczytywanie fragmentów konstytucji przez marszałka Seniora, która wystawia świadectwo tym, którzy mają na ustach hasło - slogan "konstytucja".
- Myślę, że słowo konstytucja w pojęciu totalnej opozycji, przynajmniej tej z poprzedniego rozdania politycznego, jest narzędziem do walki i do dokopywania Prawu i Sprawiedliwości w kraju i za granicą. Opozycja sama nie rozumie tych zapisów, których tak agresywnie broni - podkreślił Tadeusz Płużański.
Czytaj także: