Przejdź do treści
Republika Katarzyna Gójska zaprasza na program W PUNKT – najważniejszą wieczorną debatę polityczną w Republice. O 20:50 gośćmi będą: Adam Andruszkiewicz (PiS), Gustaw Marek Brzezin (PSL), Waldemar Witkowski (Unia Pracy) i Marek Szewczyk (Konfederacja)
Republika Dziś o 20:15 gośćmi Danuty Holeckiej w Republice będą: Andrzej Śliwka z Prawa i Sprawiedliwości oraz Piotr Kusznieruk z Nowej Lewicy
19:04 Szef NATO: sankcje wtórne mogą mocno uderzyć w Indie, Chiny i Brazylię
18:59 Włochy: Julia Nawalna domaga się odwołania koncertu dyrygenta związanego z Kremlem
18:39 Katowice: akt oskarżenia przeciwko Sebastianowi M. za tragiczny wypadek na A1
18:30 Konkret Tuska. Jak informuje Ministerstwo Finansów: deficyt budżetu państwa po czerwcu wyniósł prawie 119,7 mld zł
18:00 Czerwiec był najtragiczniejszym dla cywilów ukraińskich miesiącem wojny Rosji przeciw Ukrainie od trzech lat – wynika z obliczeń ONZ, która zaapelowała o pilne zakończenie wojny. W ubiegłym miesiącu zginęły 232 osoby, a 1343 zostały ranne
16:50 Premier Ukrainy Denys Szmyhal we wtorek złożył rezygnację ze stanowiska. Dzień wcześniej prezydent Wołodymyr Zełenski zaproponował, by po rekonstrukcji rządu Szmyhal objął tekę ministra obrony - poinformował portal Ukrainska Prawda
14:59 Podkarpackie: Ostatnie burze i ulewy wyrządziły szkody w uprawach ok. 400 rolników
14:37 IMGW: podwyższenie stopnia ostrzeżeń dla północy kraju i alert RCB
14:28 Polska: Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie pożaru hali w Mińsku Mazowieckim
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Płużański: Polska nie została zdekomunizowana. OTO DLACZEGO!

Źródło: Fot. Telewizja Republika

— Mamy wielu żołnierzy, bohaterów, niepodległościowców, którzy zasłużyli na pomnik. Zobaczmy co się dzieje w Warszawie — wciąż tam stoi Berling. W wielu miastach jest problem z usunięciem takich pomników, bo samorządy są, jak widać, cały czas postkomunistyczne, związane z SLD, z PSL-em — powiedział prezes Fundacji "Łączka", który był gościem red. Doroty Kani w programie "Koniec Systemu" w Telewizji Republika.

Wojna się nie skończyła. Polacy dalej walczyli o wolność i niepodległość. To było tylko formalne zakończenie działań wojennych z III Rzeszą Niemiecką. To było wymuszone przez Stalina. Wiemy, że pierwsza kapitulacja była 7 maja, doprecyzowana 8 maja. Dodatkowo zrodził się pewien problem czasowy... — zaczął Płużański.

— W Berlinie była godzina 23:00 8 maja, a w Moskwie już było po północy 9 maja. Dlatego przez cały okres PRL, musieliśmy jako kolonia sowiecka obchodzić ten wątpliwy dzień „wyzwolenia”. Wyzwolenie nie nastąpiło, to nam narzucił Józef Stalin — dodał.

— Rozpoczęcie okupacji sowieckiej możemy datować już na 17 września 1939 r. Połowa Polski została nam po prostu zabrana, pod pretekstem wyzwalania ukraińskich i białoruskich chłopów spod "ręki złego polskiego pana, ciemiężyciela". Potem mamy starcie dwóch naszych okupantów i Ci Sowieci potem przekraczają jedną granicę Rzeczpospolitej. To jest równocześnie początek okupacji sowieckiej, która będzie trwała przynajmniej do 1989 r. — mówił gość red. Kani.

Historia ojca Tadeusza Płużańskiego, bohatera narodowego

— Żadnego wyzwolenia nie było. Nastąpiła nowa, krwawa, sowiecka okupacja. Okupiona krwią wielu tysięcy Polaków. Część walczyła z bronią w ręku i to są nasi żołnierze wyklęci. Oni właśnie kontynuowali walkę, często prowadząc ją już od 1939 r. Jak mój ojciec Tadeusz Płużański, który walczył z Niemcami — zaznaczył prezes Fundacji.

— Rotmistrz Pilecki wraz z moim tatą poznali się, potem trafili do ciężkich niemieckich więzień. Pilecki poszedł na ochotnika do Auschwitz, a ojciec z łapanki trafił na 4 lata do Stutthofu — niemieckiego obozu koncentracyjnego. Ich drogi spotkały się potem, już za okupacji sowieckiej. Tata później trafił do grupy Rotmistrza Pileckiego. Tadeuszowi Płużańskiemu zmieniono potem karę śmierci na dożywocie — dodał.

— Wydaje mi się, że nie ma ulicy im. Tadeusza Płużańskiego. Wiem, że były takie przymiarki w Miechowie, gdyż mój tata właśnie tam się urodził.

Czy Polska jest suwerennym państwem, które odrzuciło całą komunistyczną spuściznę? 

— To jest kolejny etap zafałszowywania historii. Mam wrażenie, że my żyjemy wciąż w PRL-u. Ta wojna, która się skończyła w maju 1945 r. trwała w Polsce jeszcze bardzo długo — chociażby walki żołnierzy wyklętych. Potem mamy przecież wielki ruch społeczny „Solidarność”. Ta walka się nie skończyła do dziś — nadmienił Płużański.

Trwa walka o pamięć. Elementem walki o pamięć jest walka o zmianę ulic komunistycznych na polskich bohaterów narodowych. Życzyłbym sobie, żeby tato po śmierci taką ulicę uzyskał — dodał.

— Mamy wielu żołnierzy, bohaterów, niepodległościowców, którzy zasłużyli na takie miejsce. Zobaczmy co się dzieje w Warszawie — wciąż Berling stoi. W wielu miastach jest problem z usunięciem takich pomników, bo samorządy są jak widać cały czas postkomunistyczne, związane z SLD, z PSL-em — podkreślił Płużański.

— To są rzeczy skandaliczne. Polska nie została zdekomunizowana — zakończył gość red. Kani.

Telewizja Republika

Wiadomości

Siatkarska Liga Mistrzów: Polskie drużyny poznały rywali

Przyszła Pierwsza Dama nie próżnuje! Jej córka Kasia dostała coś wyjątkowego

Pęknięta skarbonka państwa – 119,7 mld zł deficytu po zaledwie pół roku 2025

Bąkiewicz po decyzji prezydenta: dziękuję za odwagę, mądrość i obronę Polski

Inauguracja prezydenta Nawrockiego to początek odbudowy politycznej i gospodarczej Polski

Ostra wymiana zdań na linii Tusk-Duda. Poszło o ułaskawienie Bąkiewicza. Internauci też komentują

Tusk chce zablokować zaprzysiężenie prezydenta Nawrockiego? Premier zwleka z ważną publikacją

Wielowieyska z „Wyborczej” zaatakowała PiS ws. Brauna. Odpowiedź internautów była miażdżąca

TVP go nie chce, a Powstańcy nie wyobrażają sobie koncertu bez niego. Tomasz Wolny komentuje zamieszanie

Policjanci z Kalisza zabezpieczyli prawie 55 kilogramów narkotyków

Komunistyczni aktywiści zaatakowali chrześcijańską placówkę zatrudniającą bezdomnych

Mężczyzna wypchnął z okna była partnerkę. Usłyszał zarzuty

Poszła w górę! GUS podał dane dotyczące inflacji w czerwcu

„Za bardzo katolicki” dla szefowej „Pytania na Śniadanie”? Kammel ujawnia kulisy wyrzucenia Wolnego z TVP.

Wypadek na trasie S2 w Warszawie. Służby na miejscu, możliwe utrudnienia w ruchu

Najnowsze

Siatkarska Liga Mistrzów: Polskie drużyny poznały rywali

Inauguracja prezydenta Nawrockiego to początek odbudowy politycznej i gospodarczej Polski

Ostra wymiana zdań na linii Tusk-Duda. Poszło o ułaskawienie Bąkiewicza. Internauci też komentują

Tusk chce zablokować zaprzysiężenie prezydenta Nawrockiego? Premier zwleka z ważną publikacją

Wielowieyska z „Wyborczej” zaatakowała PiS ws. Brauna. Odpowiedź internautów była miażdżąca

Przyszła Pierwsza Dama nie próżnuje! Jej córka Kasia dostała coś wyjątkowego

Pęknięta skarbonka państwa – 119,7 mld zł deficytu po zaledwie pół roku 2025

Bąkiewicz po decyzji prezydenta: dziękuję za odwagę, mądrość i obronę Polski