Przejdź do treści
10:18 Hiszpania: sześć osób z obrażeniami, w tym cztery osoby ranione rogami przez byki, zostało przewiezionych do szpitala w niedzielę po siódmej gonitwie z tymi zwierzętami w Pampelunie w trakcie festiwalu Sanfermines
09:17 Dziś o godz. 15.55 czasu polskiego ma odbyć się pożegnanie załogi Ax-4 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W poniedziałek czworo astronautów, w tym Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski, rozpocznie powrót na Ziemię
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia dla Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Płużański: Dobrze wiemy, że trzeciego etapu prac na Łączce nie będzie

Źródło: Telewizja Republika

– Z komunikatów, które podaje IPN, jasno wynika, że III etapu prac nie będzie. Aby ekshumacje mogły się dokonać i aby podnieść płyty grobów, trzeba zmienić w Polsce prawo. Dobrze wiemy, że taka zmiana prawa może trwać nawet kilkanaście lat – mówił na antenie Telewizji Republika Tadeusz Płużański, historyk, prezes fundacji „Łączka”.

28 lipca Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że poszukiwania ofiar komunizmu na tzw. Łączce w Warszawie będą wznowione we wrześniu. Podkreślono jednak, że ich ostateczne zakończenie będzie możliwe dopiero po zmianie przepisów. Przeszkodą są współczesne groby, pod którymi znajdują się szczątki ofiar.

– W ziemi pozostaje około 100 polskich żołnierzy. Mam wrażenie, że to gra pozorów. IPN, czyli instytucja za to odpowiedzialna, pragnie nam pokazać, że działa. Jeśli coś się w tej chwili na Łączce odbędzie, to będzie to etap II i pół. Nie jest to to, o co nam chodziło ani to, co deklarował IPN – komentował sprawę Płużański.

Historyk zauważył, że podobna sytuacja dzieje się na Służewie, gdzie sprawą zajęła się prokuratura.

– Podobnie dzieje się na Służewie. Tam prokuratura powszechna oświadczyła, że jednak są to szczątki sprzed 50, 60 lat, a więc sugeruje, że jest to ktoś inny – powiedział. Dodał, że po wstępnych badaniach prof. Szwagrzyka wynika, że są to zbiorowe doły śmierci, a więc „to nie mogłoby być nic innego, jak tylko efekt zbrodni komunistycznej”.

„Gdyby rok temu władza przystąpiła do sprawy jak należy, dziś wszystko by się odbyło”

Według Płużańskiego rządzący zbagatelizowali sprawę ekshumacji zwłok, choć fundacja „Łączka” apeluje od roku o to, aby badania się odbyły i zakończyły uroczystym pogrzebem.

– Fundacja od wielu miesięcy domaga się, aby powstał panteon narodowy. Rządzący mieli rok, aby przygotować się do tej operacji. Gdyby rok temu przystąpiono do tego jak należy, dziś pewnie wszystko by się odbyło – uznał prezes fundacji „Łączka”.

Płużański podkreślił, że dalsze prowadzenie prac na Łączce spotyka się nie tylko z problemami biurokratycznymi, ale także ze strony IPN-u, który jest podzielony w tej kwestii.

– Ta walka trwa na wielu płaszczyznach. Z jednej strony jest to walka z wielką maszyną biurokratyczną, ale także w samym IPN-ie trwa walka o to, czy wybrać historię żołnierzy niezłomnych, czy Jaruzelskiego. W tej instytucji są też ludzie, którzy wolą historie oprawców, niż bohaterów, dlatego tak trudno przemawiać do IPN-u, bo oni są wewnętrznie podzieleni – zaznaczył Płużański.

Rodziny "łączkowe" jak rodziny smoleńskie

Według historyka to, co dzieję się w tej chwili wokół Łączki i Służewa jest bardzo niepokojące, ale najbardziej pokrzywdzone w tej sprawie są rodziny ofiar zbrodni komunistycznych, które porównał do rodzin ofiar tragedii smoleńskiej.

– Odwlekanie sprawy, mnożenie kłopotów prawnych to rzeczy bardzo niepokojące. Pani Zofia Pilecka czekała, myślała, że za chwilę cała Polska dowie się, że mamy wśród nas Witolda Pileckiego, a jego bezimienne szczątki wreszcie będą miały imię i nazwisko. W najtrudniejszej sytuacji są właśnie rodziny, które miały ogromną nadzieję. Można je porównać do rodzin smoleńskich – to ten sam klimat, gdzie te osoby są lekceważone – podsumował Płużański.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Płużański o pracach na warszawskiej Łączce: Mamy prymat rodzin komunistycznych nad bohaterami

IPN zapewnia: Dalszy ciąg prac na "Łączce" we wrześniu

Telewizja Republika

Wiadomości

Hiszpańskie media: Świątek koronowała się na Wimbledonie po brutalnym zwycięstwie, które przejdzie do historii tenisa

Deszcz do 50 mm i wiatr do 85 km/h. Burze dziś znów dadzą o sobie znać, wiemy w których regionach

Jak o Wołyniu uczą na Ukrainie? Internauci pokazują przykłady z podręczników

Ligi Narodów. Polskie siatkarki pokonały Bułgarię, teraz czas na Turczynki lub Chinki

Rząd chce wykończyć branżę styropianową?

Europa wciąż cierpi przez politykę migracyjną Merkel. Była kanclerz tymczasem otrzymuje kolejne wyróżnienie

O krok od tragedii na lubuskim jeziorze

Imigracja zalewa Europę. Dane nie zostawiają wątpliwości

"Mamy prawo przetrwać jako naród". Vox zapowiada deportacje milionów imigrantów

Wisienka na torcie: po zwycięstwie gratulacje od gwiazdy "Przyjaciół"

Uraczyła ich wołowiną z grzybkami. Usłyszała wyrok

Murcja: kolejna noc starć z imigrantami w Torre Pacheco

Tragedia na Korfu: Fale porwały rodzinę, matka nie żyje

Polki w finale Mistrzostw Europy! Z Turczynkami o medale

Nowe państwo na mapie świata? Historyczne porozumienie Francji

Najnowsze

Hiszpańskie media: Świątek koronowała się na Wimbledonie po brutalnym zwycięstwie, które przejdzie do historii tenisa

Rząd chce wykończyć branżę styropianową?

Europa wciąż cierpi przez politykę migracyjną Merkel. Była kanclerz tymczasem otrzymuje kolejne wyróżnienie

O krok od tragedii na lubuskim jeziorze

Imigracja zalewa Europę. Dane nie zostawiają wątpliwości

Deszcz do 50 mm i wiatr do 85 km/h. Burze dziś znów dadzą o sobie znać, wiemy w których regionach

Jak o Wołyniu uczą na Ukrainie? Internauci pokazują przykłady z podręczników

Ligi Narodów. Polskie siatkarki pokonały Bułgarię, teraz czas na Turczynki lub Chinki