Przejdź do treści
Piotr Andrzejewski w "Zadaniu Specjalnym": Wybory samorządowe z 2014 r. to korupcja polityczna
TELEWIZJA REPUBLIKA

Goście programu "Zadanie Specjalne" rozmawiali w TV Republika o manipulacjach i nadużyciach podczas ostatnich wyborów samorządowych, a także o decyzji Trybunału Konstytucyjnego Austrii, który nakazał powtórzenie drugiej tury wyborów prezydenckich w tym kraju. – Dlaczego to, co jest możliwe w Austrii, nie jest możliwe w Polsce? – pytała prowadząca program, Anita Gargas.

– Austriacy bardzo poważnie traktują demokrację w swoim państwie. Potrafią ją uszanować i pokazać, że mieszkają w kraju, w którym zasady mają znaczenie. Nie ma wątpliwości, że TK działał w interesie praworządności i tego się trzyma – oceniła Olga Doleśniak-Harczuk, wicenaczelna miesięcznika "Nowe Państwo".

Sędzia Trybunału Stanu Piotr Andrzejewski, mówiąc o jesiennych wyborach samorządowych z 2014 r., ocenił, że sądy rozpoznały wówczas ok. 300 protestów wyborczych. – To były sprawy kwalifikowane jako przestępstwa karne. Wada funkcjonowania, interpretacji prawa i praktyka jego stosowania, osiągnęła w Polsce apogeum. Tym protestom powinno towarzyszyć prawie 300 postępowań prokuratorskich, których nie było – zaznaczył.

Wytyczne PKW

Marcin Dybowski, członek Ruchu Kontroli Wyborów, zwrócił uwagę na fundamentalną różnicę w podejściu do systemy wyborczego w Polsce i w Austrii. – Polski aparat służy fałszerstwom, poprzez tworzenie tzw. wytycznych zawierających mnóstwo uchybień. W Austrii sąd stwierdził, że sama możliwość zastosowania manipulacji już kładzie się cieniem na wyborach i w związku z tym trzeba je powtórzyć. W ciągu 7 dni tamto społeczeństwo było w stanie przedstawić olbrzymią liczbę przykładów oraz zeznań urzędników, którzy widzieli ten proceder – oświadczył Dybowski.

Korespondent "Gazety Polskiej Codziennie" z Hamburga, Waldemar Maszewski, powiedział, że w Austrii przesłuchano 67 świadków, co wystarczyło, żeby Trybunał Konstytucyjny zdecydował o unieważnieniu drugiej tury wyborów prezydenckich. – Domeną TK nie jest udowadnianie winy. Musi tylko stwierdzić, czy wybory odbyły się w sposób uczciwy, czy też nie – tłumaczył dziennikarz "GPC". Jak dodał, powtórzenie wyborów w Austrii ma miejsce pierwszy raz w powojennej historii tego kraju.

Kto zarządza wyborami?

– Prezydent Andrzej Duda stwierdził niedawno, że podczas ostatnich wyborów samorządowych w Polsce doszło do fałszerstw. To nie może pozostać tak sobie, w powietrzu, i musi spowodować skrócenie kadencji, a wybory powinny zostać powtórzone – ocenił Marcin Dybowski z Ruchu Kontroli Wyborów.

Krzysztof Rochowiak, który bada nadużycia wyborcze, powiedział ekipie "Zadania Specjalnego", że to, co Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) zamieściła w obwieszczeniach i Dzienniku Ustaw, "łamie prawo i wprowadza w błąd opinię publiczną". – Liczba kart wydanych znacznie różni się od danych opublikowanych w Dzienniku Ustaw. (…) Oceniam, że od dawna jakiś system rządzi naszymi wyborami – podkreślił. – Polacy albo nie umieją głosować, albo ktoś to sprytnie robi – dodał.

Przestępstwa wyborcze

Olga Doleśniak-Harczuk powiedziała, że szef MSW Austrii sam zaproponował, by w powtórzonej turze wyborów prezydenckich wzięli udział obserwatorzy OBWE. – Jest presja oddolna, natomiast politycy mogą na nią zareagować lub nie. Widzimy, że w Austrii udało się wyjść temu wszystkiemu naprzeciw, bo to jest państwo poważne – podkreśliła wicenaczelna "Nowego Państwa".

Zdaniem Piotr Andrzejewskiego, podczas ostatnich wyborów samorządowych w Polsce kryto przestępstwa wyborcze. – Korupcja polityczna powinna spotkać się z reakcją i wyeliminowaniem tych wszystkich ludzi z komisji, w których stwierdzono nadużycia. Naruszono prawo wyborcze i zasady demokracji w samym procesie wyborczym. To, co wynika z przyzwolenia na korupcje polityczną w orzecznictwie zbiorowym sądu, powinno znaleźć wyraz w przepisach korygujących to orzecznictwo w ustawie Kodeks wyborczy – powiedział sędzia Trybunału Stanu. 

Telewizja Republika

Wiadomości

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Szokujące słowa ekologa! Niemiecki wywiad werbował do protestów przeciwko budowie zbiorników retencyjnych!

Trump i Duda spotkają się w Amerykańskiej Częstochowie – kluczowe wydarzenie przed wyborami w USA

Dzisiaj informacje TV Republika

Dlaczego luksusowy resort w Jeleniej Górze przerwał wał powodziowy?

Kowalski: Tusk powinien być natychmiast zdymisjonowany

Myślano, że obok wiecu Trumpa są materiały wybuchowe. Policja wkroczyła do akcji

Jak doszło do eksplozji pagerów Hezbollahu?

Najnowsze

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?