Koniec z plastikiem i betonowaniem miast – uczestnicy Pierwszego Zielonego Forum Młodych wezwali ministra środowiska do pilnego przyjęcia prawnych rozwiązań, które doprowadzą do drastycznego ograniczenia plastikowych opakowań, a włodarzom miast nakażą tworzenie miejskich „zielonych płuc”, czyli terenów zielonych zamiast brukowanych placów i parkingów.
Podczas pierwszego Zielonego Forum Młodych w Warszawie przedstawiciele młodzieży z całej Polski zaprezentowali ministrowi środowiska własne pomysły dotyczące ochrony środowiska.
Prelegenci wskazywali na konieczność szybkiego wprowadzania prawnych rozwiązań, które przyczynią się do poprawy stanu naszego środowiska. Jednym z największych zagrożeń dla przyrody uznali wszechobecny plastik, dlatego postulowali wprowadzenie przepisów, które zredukują używanie plastikowych opakowań do minimum. Inny pomysł to zobowiązanie inwestorów i samorządów do tworzenia zwłaszcza w centrach miast terenów zielonych – zielonych płuc - zamiast dotychczasowej polityki betonowania skwerów i placów czy budowania parkingów w miejsce parków.
Podkreślali także proekologiczną działalność Lasów Państwowych i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, dzięki którym zwiększa się świadomość ekologiczna społeczeństwa.
– Cieszę się, że młodzi tak aktywnie angażuje się w działania proekologiczne. Przyszłość polskiej przyrody jest w dobrych, odpowiedzialnych rękach. Głos młodego pokolenia jest dziś szczególnie ważny dla mnie jako ministra środowiska. Wytoczyliśmy wojnę leśnym śmieciarzom, sadzimy już tysiąc drzew na minutę, wprowadziliśmy szczególną ochronę cennych obszarów przyrodniczych. Odpowiadając zaś na postulaty młodych – zapewniam, że będziemy podejmować kolejne działania, aby Polska stała się w pełni zielona – powiedział Minister Środowiska, Michał Woś.
W Zielonym Forum Młodych wzięli udział także członkowie Młodzieżowej Rady Ekologicznej. To było pierwsze spotkanie nowo powołanej rady, która składa się z 34 młodych i kreatywnych ludzi. To oni będą współtworzyć przyszłą proekologiczną politykę naszego kraju. Rada ma pełnić funkcję organu doradczego przy ministrze środowiska w proekologicznych decyzjach administracji rządowej.
Podczas obrad rady omówiono m.in. Ekologiczną Trasę Objazdową, na której przedstawiciele ministerstwa środowiska odwiedzili 14 miast w całej Polsce, aby zwiększać postawy proekologiczne wśród młodzieży. Tysiące młodych ludzi z wielkim entuzjazmem dołączyło do Zielonej Drużyny w walce o przyszłość naszego środowiska.
Posiedzenia Młodzieżowej Rady Ekologicznej będą odbywać się raz na kwartał.
Wśród partnerów merytorycznych rady są Lasy Państwowe, parki narodowe i Państwowy Instytut Geologiczny. Swoim patronatem projekt objął Rzecznik Praw Dziecka, Mikołaj Pawlak.