W sobotę, 27 maja minister obrony narodowej Antoni Macierewicz spotkał się na strzelnicy Gaudynek (k.Orzysza) z weteranami oraz z weteranami poszkodowanymi.Po dokonaniu wnikliwej analizy przepisów ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa (Dz. U. poz. 1203) oraz w celu realizacji postulatów środowiska weteranów, obecne kierownictwo resortu obrony narodowej podjęło działania zmierzające do dokonania kompleksowej analizy funkcjonowania tego aktu prawnego, a następnie jego zmiany na rzecz znaczącego usprawnienia systemu pomocy weteranom i weteranom poszkodowanym.
Zaproponowana nowelizacja uwzględnia postulaty zgłaszane w latach 2016-2017 przez środowisko weteranów oraz eliminuje wątpliwości pojawiające się w procesie przyznawania statusu weterana lub weterana poszkodowanego. Na dzień 23 czerwca 2017 r. przyznany przez Ministra Obrony Narodowej status weterana posiadało 16.706 osób, status weterana poszkodowanego posiadały 724 osoby.
Najważniejsze zmiany
Zwiększenie wysokościdodatku dla weterana poszkodowanego
Wysokość dodatku weterana poszkodowanego uzależniona jest od ustalonego procentu uszczerbku na zdrowiu doznanego wskutek wypadku pozostającego w związku z działaniami poza granicami państwa lub choroby nabytej podczas wykonywania zadań lub obowiązków służbowych w ramach działań poza granicami państwa, z tytułu których przyznano świadczenia odszkodowawcze, i wynosi w przedziale:
1) od 10 do 20% uszczerbku - 10% podstawy wymiaru;
2) od 21 do 30% uszczerbku - 20% podstawy wymiaru;
3) od 31 do 40% uszczerbku - 30% podstawy wymiaru;
4) od 41 do 50% uszczerbku - 40% podstawy wymiaru;
5) od 51 do 60% uszczerbku - 50% podstawy wymiaru;
6) od 61 do 80% uszczerbku - 60% podstawy wymiaru;
7) powyżej 80% uszczerbku - 80% podstawy wymiaru.
Zasadne wydaje się podwyższenie wysokości ww. dodatku przy uszczerbku przekraczającym 30%:
1) od 31 do 40% uszczerbku - 40% podstawy wymiaru;
2) od 41 do 50% uszczerbku - 50% podstawy wymiaru;
3) od 51 do 60% uszczerbku - 80% podstawy wymiaru;
4) od 61 do 80% uszczerbku - 100% podstawy wymiaru;
5) powyżej 80% uszczerbku - 120% podstawy wymiaru.
Pomoc finansowa na naukę
Rozszerzono prawa do uzyskania pomocy finansowej na naukę. Obecnie weteran poszkodowany-żołnierz ma prawo do uzyskania pomocy finansowej na jedną z wymienionych form kształcenia: naukę na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej, studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia, jednolite studia magisterskie, studia podyplomowe.
W przypadku weteranów poszkodowanych-żołnierzy, których ustalony uszczerbek
na zdrowiu wynosi co najmniej 30%, wprowadzono zasadę, że pomoc finansowa może być przyznana na dwie z wymienionych powyżej form kształcenia.
Mniejsza odpłatność za pobyt w Domu Weterana
Wprowadzono ograniczenie wysokości opłaty za pobyt w Domu Weterana dla weterana poszkodowanego. Miesięczną opłatę ustalono w wysokości odpowiadającej 250% najniższej emerytury, z tym że opłata nie może być wyższa niż kwota odpowiadająca 50% miesięcznego dochodu weterana poszkodowanego w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej.
Pobyt w Domu Weterana dla zasłużonych na rzecz RP
Pierwszeństwo w umieszczeniu w Domu Weterana mają weterani i weterani poszkodowani szczególnie zasłużeni z tytułu działalności na rzecz suwerennej
i demokratycznej Rzeczypospolitej Polskiej lub odznaczeni Orderem Virtuti Militari albo Orderem Krzyża Wojskowego.
Umieszczenie w Domu Weterana nie przysługuje osobom, które były członkami Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego oraz osobom, które pełniły służbę w organach bezpieczeństwa państwa, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 18 października 2006 r.
o ujawnieniu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944 – 1990 oraz treści tych dokumentów.
Bezpłatne turnusy readaptacyjno-kondycyjne
Weteranom poszkodowanym, których ustalony uszczerbek na zdrowiu wynosi
co najmniej 30%, przyznano uprawnienia do udziału raz w roku w bezpłatnych turnusach readaptacyjno-kondycyjnych organizowanych przez jednostki organizacyjne podległe Ministrowi Obrony Narodowej lub ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych.
Powracający po ciężkiej służbie weterani poszkodowani często wymagają specyficznej pomocy w trudnym procesie adaptacji do właściwego funkcjonowania
w społeczeństwie. Formą takiej pomocy będzie ich udział w proponowanych turnusach readaptacyjno-kondycyjnych, oferujących m.in. zajęcia sportowo-rekreacyjne, warsztaty psychologiczne oraz zabiegi rehabilitacyjne.
Z turnusów tych będą mogli skorzystać weterani poszkodowani, którzy nie wymagają wysoce specjalistycznego leczenia w warunkach szpitalnych, w tym w szpitalach uzdrowiskowo-rehabilitacyjnych. Przewiduje się, że w turnusach tych wraz z weteranem poszkodowanym będzie mógł uczestniczyć pełnoletni najbliższy członek rodziny.
Koszty pobytu weterana poszkodowanego i członka rodziny w turnusie readaptacyjno-kondycyjnym będą pokrywane ze środków budżetu państwa.
Dodatkowy urlop wypoczynkowy
W projekcie ustawy zaproponowano rozszerzenie uprawnienia do dodatkowego urlopu na żołnierzy zawodowych, którzy posiadają status weterana poszkodowanego. Głównym argumentem przemawiającym za jego przyznaniem było stworzenie możliwości dodatkowej regeneracji żołnierza.
Rozstrzygnięcie wątpliwości przyznania statusu weterana
W związku z pojawiającymi się wątpliwościami co do właściwości organu przyznającego status weterana lub weterana poszkodowanego – w sytuacji, gdy wnioskodawca kilkakrotnie brał udział w różnych działaniach poza granicami państwa i zmieniał formację,
w której pełnił służbę, np. w wojsku, policji czy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - wprowadzono zapis, iż właściwy będzie organ, który ostatni kierował daną osobę do udziału w działaniach.
Leczenie schorzeń poza kolejnością dla weteranów poszkodowanych
z co najmniej 30% uszczerbkiem
W przepisach ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zaproponowano przepis, zgodnie z którym wydatki na leczenie wszystkich schorzeń w odniesieniu do weteranów poszkodowanych z 30%
i wyższym uszczerbkiem na zdrowiu, bez względu na okoliczności ich nabycia, będą finansowane z budżetu resortu obrony narodowej. Ponadto osoby poszkodowane, z co najmniej 30% uszczerbkiem na zdrowiu będą miały prawo leczenia poza kolejnością
i bezterminowo w zakresie wszystkich pojawiających się schorzeń, nawet jeśli nie są bezpośrednio związane z urazami bądź chorobami powstałymi w czasie działań poza granicami państwa.
Kompleksowa opieka medyczna
W celu zapewnienia kompleksowej opieki medycznej osobom, które doznały urazu lub nabyły chorobę podczas wykonywania zadań poza granicami państwa ponad limity określone przez NFZ - zakłada się wprowadzenie dofinansowania wydatków ponad ten limit
z budżetu państwa, z części której dysponentem jest odpowiednio Minister Obrony Narodowej, m
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Polska Federacja Ruchów Obrony Życia ostro reaguje na decyzję większości sejmowej godzącej w prawa dzieci nienarodzonych
[AKTUALIZACJA] Wszedł na pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej z przedmiotem, który przypomina broń [WIDEO]
Amerykańskie media demaskują Tuska: oskarżył Trumpa, że jest rosyjskim agentem! Polsce grozi izolacja na scenie międzynarodowej!
Najnowsze
Polska Federacja Ruchów Obrony Życia ostro reaguje na decyzję większości sejmowej godzącej w prawa dzieci nienarodzonych
Narciarze obowiązkowo z... poduszkami
Michalak: Możemy być z siebie dumni
[AKTUALIZACJA] Wszedł na pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej z przedmiotem, który przypomina broń [WIDEO]
Amerykańskie media demaskują Tuska: oskarżył Trumpa, że jest rosyjskim agentem! Polsce grozi izolacja na scenie międzynarodowej!