PiS kieruje ustawę o funkcjonowaniu górnictwa do Trybunału Konstytucyjnego

PiS skieruje uchwaloną w piątek przez Sejm nowelę ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego do Trybunału Konstytucyjnego – zapowiedzieli politycy tej partii. Ich zdaniem doszło do złamania m.in. art. 20 konstytucji mówiącego o dialogu społecznym – Przepychając kolanem, na siłę projekt ustawy likwidujący polskie górnictwo, złamano konstytucję. Nie odbyły się konsultacje społeczne. Zabrakło dialogu społecznego – mówiła wiceprezes PiS Beata Szydło.
Beata Szydło powołała się na preambułę i art. 20. ustawy zasadniczej. W preambule znajduje się stwierdzenie, że konstytucja jest prawem podstawowym dla państwa "opartym na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, współdziałaniu władz, dialogu społecznym". Z kolei zgodnie z art. 20: "Społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej".
PiS prosi Prezydenta Komorowskiego o weto
Rzecznik PiS Marcin Mastalerek zapowiedział, że partia będzie się wielokrotnie zwracała do prezydenta Bronisława Komorowskiego o zawetowanie ustawy.
Uchwalona w piątek nowelizacja zapewnia finansowanie z dotacji budżetowej likwidowania kopalni, przejętej przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń przed końcem 2015 r. Głównym zadaniem SRK - zgodnie z ustawą - jest "prowadzenie likwidacji kopalni", ale też "tworzenie nowych miejsc pracy, w szczególności dla pracowników likwidowanej kopalni". Przyjęte zmiany przewidują też, że część kopalni przejętej przez SRK może być sprzedana, np. chętnemu inwestorowi.
Naprawa poprzez likwidację
Zgodnie z rządowym planem naprawy KW, do SRK trafią 4 z 14 kopalni spółki, które generują 80 proc. strat całej Kompanii. Pozostałe 9 - z których tylko trzy były ostatnio rentowne - zostaną sprzedane nowej, zawiązanej przez Węglokoks spółce specjalnego przeznaczenia. Ostatnią kopalnię Węglokoks ma kupić od KW bezpośrednio.
Plan przewiduje finansowany z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych pakiet osłonowy dla pracowników likwidowanych kopalń: urlopy górnicze i odprawy dla w sumie 5,2 tys. ludzi. 6 tys. pracowników ma zostać przeniesionych do kopalń w nowej spółce specjalnego przeznaczenia.
Rządowy plan naprawczy dla KW wywołał na Śląsku falę protestów, zdaniem krytyków planu –w tym związkowców – prowadzi on do likwidacji kopalń.
Polecamy Poranek Radia Republika
Wiadomości
Postawili głaz, teraz będą edukować Polaków ze "współwiny za Holocaust". Tak Niemcy zakłamują historię
Andrzej Duda wspiera Mołdawię. Prezydent Sandu: pana głos na scenie międzynarodowej był bardzo ważny dla mojego kraju [WIDEO]
Prezydent Miasta Chełm zaprasza na uroczyste obchody upamiętniające 82. Rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu.
Najnowsze

Postawili głaz, teraz będą edukować Polaków ze "współwiny za Holocaust". Tak Niemcy zakłamują historię

Andrzej Duda wspiera Mołdawię. Prezydent Sandu: pana głos na scenie międzynarodowej był bardzo ważny dla mojego kraju [WIDEO]

Marianna Schreiber podsumowała wakacje w Chorwacji. Ujawniła dokładne koszty wyjazdu!
