Miesiąc po wyborach parlamentarnych poparcie dla głównych sił politycznych pozostaje stabilne. Niezmiennie najwięcej zwolenników ma Prawo i Sprawiedliwość, które popiera 46 proc. respondentów - wynika z sondażu CBOS.
Miesiąc po wyborach parlamentarnych zwiększył się o 5 pkt proc. odsetek badanych, którzy deklarują, że gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się w najbliższą niedzielę, to na pewno nie wzięliby w nich udziału (12 proc.). Nadal zainteresowani udziałem w głosowaniu stanowią jednak zdecydowaną większość respondentów (80 proc., spadek o 3 pkt proc).
Od października nieznacznie ubyło też niezdecydowanych, czy głosować w hipotetycznych wyborach parlamentarnych (8 proc., spadek o 2 pkt proc).
Niezmiennie najwięcej zwolenników ma KW Prawo i Sprawiedliwość, z list którego startowali także kandydaci z Solidarnej Polski i Porozumienia - 46 proc. Wynik KW PiS w wyborach to 43,59 proc.
Na drugiej pozycji wyborczego rankingu pozostaje KW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni, popierany przez 20 proc. ankietowanych. Ta Koalicja uzyskała w wyborach parlamentarnych 27,40 proc. głosów.
Trzecie miejsce zajmuje KW Sojusz Lewicy Demokratycznej, z list którego startowali kandydaci SLD, Wiosny i Lewicy Razem (12 proc. poparcia). Jest to wynik niemal tożsamy z tym uzyskanym w wyborach 13 października, gdy koalicję ugrupowań lewicowych poparło 12,56 proc. Polaków.
KW Polskie Stronnictwo Ludowe, z którego startowali też przedstawiciele formacji Kukiz'15 uzyskało w listopadowym sondażu CBOS 9 proc. poparcia. Wynik wyborczy KW PSL to 8,55 proc.
Na granicy wyborczego progu lokuje się sondażowy wynik KW Konfederacja Wolność i Niepodległość (6 proc., bez zmian). Konfederacja uzyskała w wyborach parlamentarnych 6,81 proc.