Przejdź do treści
Perspektywy rozwoju współpracy gospodarczej między Polską a Koreą są znakomite
Twitter

Perspektywy rozwoju współpracy gospodarczej między Polską a Koreą są znakomite, w 2022 r. nasz obrót gospodarczy przekroczył 10 miliardów dolarów - mówił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Republiki Korei Yoon Suk-Yeolem.

Przed rozpoczęciem konferencji w obecności prezydentów podpisano trzy umowy o współpracy pomiędzy Polską a Koreą. Jak mówił później prezydent Duda, mają one niebagatelne znaczenie dla przyszłego rozwoju współpracy gospodarczej i przemysłowej.

Prezydent Duda podczas oświadczenia podkreślał, że polsko-koreańskie relacje gospodarcze i obecność przedstawicieli Korei na polskim rynku gospodarczym liczy sobie 34 lata. "Śmiało możemy więc powiedzieć, że zarówno koreańscy przedsiębiorcy znają znakomicie Polskę i Polaków, jak i Polscy znakomicie poznali koreańskich przedsiębiorców, a przede wszystkim koreańskie produkty" - mówił Andrzej Duda.

Wskazywał, że tysiące Polaków pracuje w koreańskich firmach, które mają w Polsce fabryki.

Zwracał też uwagę, że w ostatnich dwóch latach doszło do ogromnej intensyfikacji współpracy, w całym szeregu bardzo ważnych dziedzin, jeśli chodzi o rozwój nowoczesnej gospodarki i bezpieczeństwo. "Bardzo zintensyfikowała się współpraca pomiędzy Polską a Koreą w zakresie przemysłu zbrojeniowego. Dzisiaj koreańskie produkty zbrojeniowe unowocześniają polską armię" - podkreślił polski prezydent. W tym kontekście wskazał na dostawy do naszego kraju samolotów FA-50, czołgów K2 oraz armatohaubice K9.

🇵🇱🤝🇰🇷 Prezydent @AndrzejDuda po rozmowach z @President_KR:
🗨️ Perspektywy rozwoju współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Republiką Korei są wyśmienite, o czym świadczą rekordowe wyniki z 2022 roku, gdy obroty handlowe przekroczyły 10 mld USD.

🗨️ W ostatnich dwóch latach… pic.twitter.com/8pM5w6Un6x

— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) July 13, 2023

"Bardzo liczymy na to, że będziemy nie tylko kupować nowoczesny sprzęt obronny dla naszych żołnierzy w Korei, ale że przede wszystkim także ten sprzęt będzie produkowany w Polsce. Na tym bardzo nam zależy i w trakcie tej wizyty pana prezydenta o to właśnie zabiegamy" - przyznał Andrzej Duda.

Zaznaczył, że nasze kraje współpracują też w dziedzinie rozwoju infrastruktury. Wskazał, że podczas czwartkowej rozmowy poruszono kwestie związane z budową CPK, inwestycji w polskich portach oraz rozwoju współpracy handlowej w oparciu o polskie porty, a także z rozwojem sieci kolejowej. "Wszystko z udziałem potencjalnym firm koreańskich na terenie naszego kraju" - mówił.

Andrzej Duda wyraził zadowolenie z zapowiedzi strony koreańskiej dotyczącej zwiększenia liczby lotów z Polski do koreańskich miast.

Polski prezydent wyraził ponadto nadzieje, na większe otwarcie koreańskiego rynku dla polskich produktów żywnościowych. Wskazał, że w Korei procedury w tym zakresie są obecnie w toku.

Polski prezydent relacjonował, że podczas spotkania poruszono temat współpracy w zakresie energetyki i nowoczesnych technologii.

 Duda podkreślał też, że perspektywy rozwoju współpracy gospodarczej między Polską a Koreą "śmiało mogę powiedzieć, że są znakomite". "Pokazują to choćby wyniki 2022 roku, gdzie nasz obrót gospodarczy przekroczył 10 miliardów dolarów" - wskazał.

PAP, Twitter

Wiadomości

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Szokujące słowa ekologa! Niemiecki wywiad werbował do protestów przeciwko budowie zbiorników retencyjnych!

Trump i Duda spotkają się w Amerykańskiej Częstochowie – kluczowe wydarzenie przed wyborami w USA

Dzisiaj informacje TV Republika

Dlaczego luksusowy resort w Jeleniej Górze przerwał wał powodziowy?

Kowalski: Tusk powinien być natychmiast zdymisjonowany

Myślano, że obok wiecu Trumpa są materiały wybuchowe. Policja wkroczyła do akcji

Jak doszło do eksplozji pagerów Hezbollahu?

Najnowsze

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?